Pestovanie paradajok

Pestovanie paradajok
zdroj: gettyimages.com

Paradajky alebo aj červené zlato. Aspoň takto označujú túto plodinu známi šéfkuchári. Ako sa pestuje? Čo všetko k tomu potrebujete a aký je vlastne „overený“ postup? V nasledujúcom článku vám prinášame niekoľko tipov a inšpirácií.

Paradajky, paprika, uhorky a cibuľa. Obľúbený základ všetkých letných šalátov. Veľký prínos pre ľudský organizmus majú hlavne paradajky. Súvisí to nielen s ich vitamínovým bohatstvom, ale aj so schopnosťou bojovať proti mnohým ochoreniam. Prinášame vám niekoľko tipov a inšpirácií, ako postupovať pri ich pestovaní. 

...

Vitamínová bomba

Paradajky nepestujeme zo semienok, ale začíname s prípravou priesad. Ideálnym obdobím je koniec februára. Počas dňa doprajte priesadám teplo, v noci zasa mierny chlad. Dôležité je, aby mali priesady pevné korene a nezačali príliš skoro kvitnúť. Semienka zakúpite v obchode. Ak budete mať peknú a zdravú úrodu, pre pestovanie v nasledujúcom roku si môžete semienka odložiť z vlastnoručne dopestovaných paradajok. 

Paradajkám pripravte vzdušnú, prekyprenú, odburinenú a na živiny bohatú zeminu. Na tom istom mieste ich môžete pestovať cca 3 roky. Ideálna je však rotácia po záhrade. Neodporúčame pestovať paradajky po baklažánoch a paprike. Všetky plodiny majú totiž spoločných škodcov a ochorenia. Potrebné živiny doplníte prostredníctvom NPK alebo použite prírodné hnojivá. S vysádzaním počkajte až do chvíle, keď pominie nebezpečenstvo prízemných mrazov.

Základne členenie paradajok je na vysoké a nízke odrody. Výške odrody prispôsobte rozostupy medzi jednotlivými sadenicami. Vo všeobecnosti platí zásada, že nízke odrody môžu byť pri sebe bližšie, vyšším odrodám ponechajte dostatok miesta pre rast a prúdenie vzduchu, ktorý zamedzí vzniku plesňových ochorení. 

Postup výsadby

  • urobte jamu, do ktorej nalejte väčšie množstvo vody
  • vložte priesadu paradajky
  • zahrňte zeminou, pritlačte a opäť polejte
  • k vyšším priesadám dajte oporný kolík, o ktorý rastlinky uviažete

Paradajky môžete pestovať aj v paneláku na balkóne. Potrebovať budete väčšiu nádobu a dostatok slnečného žiarenia. Vyberte kvetináč s otvormi v spodnej časti, na dno ktorého umiestnite drenáž. Zabezpečíte tak odtekanie nadbytočnej vody z nádoby. Drenáž zakryte geotextíliou a až následne nasypte substrát. Nezabudnite na oporu pre vyššie odrody. 

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Paradajky zbožňujú vodu. Dbajte na pravidelné a dostatočné polievanie. Vždy polievame ku koreňom, nikdy nie na listy. V opačnom prípade riskujete vznik plesní. Na polievanie si pripravte odstátu vodu, ktorou budete zalievať neskoro večer alebo skoro ráno. Zaschnutú pôdu okolo koreňov pravidelne kyprite, aby ku koreňovému systému prúdil vzduch. Nezabudnite na pravidelné odstraňovanie zálistkov. 

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané