Pestovanie rajčín

Červené rajčiny
zdroj: gettyimages.com
...

Už sa to nezadržateľne blíži. Pýtate sa čo? No predsa výsadba rastliniek v našich záhradách. K obľúbenej zelenine patria aj paradajky, ktoré vysádzame spravidla len zo sadeníc. Prinášame vám informácie, ako si dopestujete krásne, šťavnaté a chutné rajčinky aj vy.

Pestujeme rajčiny vo vlastnej záhrade

Základným faktorom úspešného pestovania je dostatok svetla. Vyberte pre paradajky také miesto, ktoré je prevažnú časť dňa zaliate slnkom. Ideálnou voľbou je južný svah. Vysaďte ich v primeraných rozostupoch a chráňte pred studeným vetrom.  Rastlinky sú nesmierne náročné aj na zálievku. Pôda by mala byť neustále vlhká, avšak nie premočená, pretože plody budú síce veľké, no bez chuti a plné vody. Faktorom dobrej úrody je aj primeraná vzdušná vlhkosť. Tú však počas horúcich letných mesiacov bez zrážok ovplyvníte len veľmi ťažko.

Pozrite si semienka paradajok v týchto e-shopoch:

Počuli ste už o manganistane draselnom? 2 gramy prípravku rozmiešajte v desiatich litroch vody a polejte roztokom sadenice rajčín v období kvitnutia. Môžete sa tešiť na šťavnatú úrodu. Samotné hnojenie viaczložkovými hnojivami odporúčame v skorých etapách rastu, ešte pred kvitnutím. Následne už sadenice nechajte odpočinúť, živín budú mať dostatok. Polievajte vždy odstátou vodou, ktorej teplota sa pohybuje okolo 24 stupňov. Najlepším časom na polievanie je skoro ráno alebo neskoro večer.

K pravidelnej starostlivosti bude patriť aj odstraňovanie spodných listov, rastlinky tak prevzdušníte a pustíte k nim svetlo, a, samozrejme, zálistkov. Zálistky okrádajú rajčiny o energiu,  odstrihnite ich, kým sú ešte malé, cca 4 – 8 cm.  Pri vysokých, tzv. kolíkových, odrodách vám plody úplne na vrchole nikdy nedozrejú. Rastlinám len zbytočne odoberajú silu. Jednoducho ich odstráňte a dajte možnosť dozrieť zvyšným plodom.

Pozrite si záhradné ručné náradie v týchto e-shopoch:

Chcete poznať trik na sladké paradajkové plody? Nie je v tom žiadna chémia iba soľ a drevený popol. V desiatich litroch vody zmiešajte pohár popola s jednou lyžicou soli a polejte jednotlivé rastliny. Každej postačí asi pol litra. Počkajte a uvidíte. pestujete paradajky v skleníku či fóliovníku? Nezabudnite na pravidelné vetranie, avšak iba počas dňa. Vetraním predídete aj výskytu a následnému množeniu plesne paradajkovej, ktorá patrí k najčastejšie sa vyskytujúcim ochoreniam. Rajčiny potrebujú k dobrej prosperite aj silný koreň. Platí totiž pravidlo, že čím je stonka hlbšie v zemi, tým budú sadenice silnejšie. Pri sadení umiestňujte korene do pôdy pozdĺžne.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: