Odhalené tajomstvo skúsených chovateľov. Jednoduché krmivo, ktoré dokáže zvýšiť znášku aj v treskúcej zime

kurník
kurník Foto: www.shutterstock.com

Ak chováte na dvore alebo v menšom hospodárstve niekoľko sliepok, možno ste si všimli, že v zimných mesiacoch sa vaša zvyčajne bohatá úroda vajec nápadne zmenšuje. Je to celkom bežný jav, pretože sliepky počas chladného počasia čelia viacerým stresovým faktorom, ktoré môžu znížiť ich znášku. V nasledujúcich riadkoch nájdete overené fakty, ako zabezpečiť, aby vaše operené zverenkyne aj v zime dávali čo najviac vajec. Dozviete sa napríklad, prečo je dôležité starostlivo sledovať teplotu v kurníku a prečo sa odporúča pri poklese pod 1,7 °C promptne zatepľovať. Takisto zistíte, aká potrava im v tomto období prospieva.

Prečo sa v zime znižuje znáška vajec a ako s tým bojovať

V prvom rade je potrebné pochopiť, že sliepky na chlad reagujú veľmi citlivo. Podľa skúseností chovateľov im výrazne vyhovuje teplota okolo 35 °C. Hoci sa to môže zdať vysoké, nezabúdajte, že priemerná telesná teplota kurčaťa sa pohybuje okolo 41 °C. Z toho dôvodu môžu nízke teploty predstavovať pre sliepku stres, ktorý sa môže prejaviť zníženou znáškou vajec alebo dokonca až úhynom v extrémnych prípadoch.

  1. Zateplenie kurníka:
    Ak teplota v kurníku klesne pod 1,7 °C, ide o varovný signál, že sliepky potrebujú viac tepla. Mnoho chovateľov rieši takúto situáciu rôznymi spôsobmi – od použitia infračervených lámp až po lepšiu izoláciu stien a okien.
  2. Pravidelný prísun čistej vody:
    V zime sa môže stať, že voda v napájačkách zamrzne, čo sliepkam rozhodne nepomôže. Je nevyhnutné zabezpečiť im čerstvú vodu, ideálne niekoľkokrát za deň, alebo použiť vyhrievané napájačky.
  3. Výživa a krmivo bohaté na energiu:
    Chladné mesiace sú pre sliepky fyzicky náročnejšie, preto potrebujú kvalitnejšiu a výdatnejšiu stravu. Okrem základných zložiek krmiva by mali dostať aj špeciálne doplnky, ktoré im pomôžu lepšie sa zahriať.

Ako a čím kŕmiť sliepky v zime

Správne zvolené krmivo a jeho bezpečné skladovanie sú v chove hydiny kľúčové. Potrava pre sliepky sa zvyčajne delí na dve hlavné kategórie – sypké zmesi a granulované krmivo. Obe varianty, pokiaľ obsahujú vyvážené nutričné hodnoty, sú vhodné pre sliepky v znáške.

  • Skladovanie krmiva:
    Aby ste zabránili kontaminácii alebo znehodnoteniu krmiva, používajte kovové nádoby (vedrá, barely či sudy) so spoľahlivým uzáverom. Ochránite tak zásoby pred vlhkosťou, plesňami a hlodavcami. Plastové alebo vrecované obaly môžu hlodavce rýchlo poškodiť.
  • Stály prístup ku krmivu:
    Sliepkam môžete nechať krmivo voľne prístupné, aby si dokázali nabrať vždy, keď to potrebujú. Najmä v zime im príjem potravy pomáha produkovať telesné teplo.

Pozor na sneh a obmedzený pohyb

V zimnom období sa často stáva, že výbeh pre sliepky je pokrytý snehom. Sliepky nemajú sneh veľmi v láske a nerady sa v ňom pohybujú. Navyše, v zasneženom výbehu alebo vo voliérach s obmedzeným prístupom do prírody sa nedostanú ku kamienkom, piesku a iným drobným materiálom, ktoré pomáhajú pri trávení.

  • Dôležitosť drveného kameňa (tzv. drte):
    Aby sliepky dokázali správne stráviť obilniny a ďalšie tuhé zložky potravy, je vhodné im poskytnúť drvený kameň (drte) alebo špeciálne prípravky z obchodu pre chovateľov hydiny.

Čo je pre sliepku „maškrta“ a kedy ju podávať

Všetky zvieratá (vrátane sliepok) sa občas rady potešia maškrtou. Pri psoch sú to piškóty, pri ľuďoch napríklad čokoláda. U sliepok zohráva túto úlohu zmes obilia – kukurica, ovos, pšenica a jačmeň. Takáto zmes:

  • Slúži ako maškrta – nemá nahradiť plnohodnotné krmivo, ale doplniť ho.
  • Zahreje a motivuje k pohybu – trávenie obilia produkuje viac tepla, takže je dobré podávať ho najmä vo večerných hodinách. Sliepky sa tak pred spaním príjemne ohrejú a nebudú v noci toľko trpieť chladom.

Pri maškrte v podobe obilia však platí zásada umiernenosti. Viac ako jedna menšia hrsť pre asi desaťčlenné kŕdle denne nie je vhodná, aby sliepky nepriberali a neprestali znášať.

Seno ako priateľ lepšej znášky

Možno si hovoríte, že seno je doménou králikov a kôz. Pravdou je, že aj sliepky ho dokážu oceniť. Seno im v zimných mesiacoch:

  • Zabezpečí zábavu a aktivitu – keď ho rozhodíte vo výbehu, sliepky sa vyberú na menšiu „výpravu“, pri ktorej seno rozhrabávajú a hľadajú v ňom zaujímavé kúsky. Pohyb podporuje krvný obeh a prispieva k ich celkovému zdraviu.
  • Slúži ako zdroj vlákniny – seno môžu zobať a dopĺňať si tak prirodzené potreby v strave.

Nezabudnite na vhodnú zeleninu, vyhnite sa surovým zemiakom

V zime sa vytráca prirodzený prístup k rôznej tráve a bylinkám, preto môžu byť koreňové druhy zeleniny vynikajúcim obohatením jedálnička. Sliepky obľubujú tekvice, dyne a iné druhy tvrdej zeleniny, ktoré majú dostatok vitamínov.

  • Varovanie pri zemiakoch:
    Surové zemiaky (najmä zelené časti) obsahujú látky, ktoré sú pre hydinu nebezpečné. Preto ich treba sliepkam dávať výlučne uvarené, a to len v primeranom množstve.
  • Čomu sa vyhnúť:
    Surovému póru, baklažánu, citrusovým šupkám a najmä čerstvému avokádu. Tieto potraviny môžu hydine spôsobiť tráviace ťažkosti a v niektorých prípadoch sú dokonca toxické.

Dodatočné rady a odporúčania

  1. Zabezpečte pohodlné bidlá a suchú podstielku:
    V zime je veľmi dôležitá suchá a čistá podstielka, ktorá pomáha zachovávať teplo. Sliepky by mali mať možnosť sedieť na bidle, aby neboli v priamom kontakte so studenou zemou či betónovou podlahou.
  2. Sledujte zdravotný stav sliepok:
    Časté kontrolovanie kŕdľa vám pomôže včas odhaliť prípadné zdravotné problémy spôsobené chladom. Ak niektorá sliepka vyzerá slabšia, chladná na dotyk alebo vyčerpaná, okamžite zvoľte opatrenia na zvýšenie teploty v kurníku či v jej okolí.
  3. Prírodné doplnky a bylinky:
    Niektorí chovatelia pridávajú do krmiva sušené bylinky (napr. oregano, tymian, petržlenovú vňať), ktoré môžu podporiť trávenie a zlepšiť imunitu sliepok v chladnom období.

Zhrnutie

Aj keď sa môže zdať, že zima pre chov sliepok prináša len samé nepríjemnosti, v skutočnosti stačí dodržať niekoľko jednoduchých zásad a vaši operení obyvatelia kurníka vám to oplatia stabilnou znáškou vajec. Zabezpečte im dostatok tepla, dbajte na pravidelný prísun čerstvej vody, kvalitné krmivo a sem-tam nezabudnite na zdravé maškrty vo forme obilia, sena či vhodnej zeleniny.

Ak dodržíte spomenuté postupy a odporúčania, aj v mrazivých zimných dňoch si budete môcť ráno vyzdvihnúť v kurníku čerstvé vajcia. A to je napokon to, prečo sa chovu sliepok venujeme s takým nadšením – radosť zo zberu vlastných domácich vajec sa nedá ničím nahradiť.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať