Niekoľko tipov na moderné a štýlové obývačkové zostavy

Obývacia stena
zdroj: gettyimages.com

Súčasný trh je doslova zaplavený najrôznejšími typmi obývacích stien. Na prvý pohľad sa preto môže javiť jej výber ako značne komplikovaný. Riaďte sa inštinktom a počúvajte svoje srdce, pretože aj obývačka je vlastne srdcom a centrom vášho domova. Popri inštinktoch a peknom vzhľade nezabúdajte ani na fakt, že obývacia stena musí byť aj funkčná, praktická a ľahko udržiavateľná.  Nájsť takýto nábytok však nie je vôbec jednoduché. Nábytok do obývačky nájdete buď v podobe zostavy, tzv. sektorový nábytok, alebo si ho necháte vyrobiť na mieru. Druhá možnosť je ideálna najmä pre majiteľov menších bytov. Všetky časti obývacieho priestoru by mali tvoriť harmonický celok. V dobrej obývačke sa potom cítite príjemne aj vy sami a trávite v nej omnoho viac času, než v ktorejkoľvek inej izbe.

...

Vyberte si štýlový nábytok do obývačky

Výber obývacej steny by malo sprevádzať niekoľko faktorov. Zohľadňujte celkový vzhľad interiéru. Ak máte obývačku spojenú s kuchyňou a jedálňou, nábytok nesmie pôsobiť rušivo. Aj pri samostatných obývačkách dbajte na celkové zladenie obývacej steny s ostatným nábytkom. Dôležitá je nie len farebná škála, ale aj materiál a vzory. Na trhu sú dostupné najrozmanitejšie typy obývacích stien. Môžete si vybrať rustikálnu – klasickú, modernú, sektorovú, obývaciu stenu z masívu, či s LED osvetlením. V prvom rade si však ujasnite, aký typ nábytku sa vám páči. Hoci je voľba typu výlučne na vás, obývacia stena by mala ladiť napr. aj s farbou stien, podlahou a ostatnými doplnkami. Prinášame vám niekoľko základných rozdielov medzi modernými a rustikálnymi, klasickými, obývacími stenami.

  • moderné obývacie steny – skladajú sa z niekoľkých políc, TV stolíka, prípadne z malých skriniek a nízkej komody. Tento typ obývacej steny je ideálny do menších priestorov, napr. do panelákového bytu, pretože je spravidla tvorený len niekoľkými kusmi nábytku. Taktiež sú príznačné netradičné farby, ako biela, zelená, čierna a kombináciou materiálov. Najčastejšie sa používa plast, kov, lamino a drevo
  • rustikálne obývacie steny – vyrábajú sa z masívu. Charakterizuje ich klasický štýl zdobenia, pri ktorom sa kladie dôraz na detail (ozdobné kovanie, kovové úchytky). Rustikálna obývacia stena patrí do väčšieho priestoru, aby vynikla. Výroba z masívu zasa predpokladá jej zaradenie do vyššej cenovej kategórie.

Dôležitým kritériom vašej obývacej steny je aj farba. Snažte sa o jej zosúladenie s ostatnými prvkami v miestnosti. Ak máte v obývačke tmavú podlahu, voľte nábytok v svetlejších farbách. K bledej podlahe sa zasa hodí tmavšia obývacia stena. Platí totiž zásada, že nábytok by mal v izbe vyniknúť. Podobná situácia platí aj pri farbe na stenách. Celý interiér musí jednoducho farebne ladiť. Farba podlahy a stien by nemala nábytok zatieniť, ale práve naopak, musí nechať vyniknúť jeho osobitosť a moderný dizajn.  Priestoru prispôsobte aj veľkosť obývacej steny. Malá obývačka nesmie byť prepchatá nábytkom v dĺžke celej steny, ale voľte radšej minimalistický štýl. Niekoľko menších skriniek a poličiek, ktoré využijete a zároveň interiér zútulnia. Veľké obývačkové zostavy sa budú vynímať v priestrannej a veľkej obývacej izbe.

Osobitým typom je sektorová obývacia stena. Je tvorená skriňami rôznych výšok, policami, poličkami, komodami, či RTV stolíkom. Jednotlivé kusy nábytku sú spojené tvarom, farbou aj úchytkami. Sektorové obývacie steny sú moderné, vzdušné a dajú sa farebne kombinovať. Zároveň ide o nábytok ,ktorý je funkčný, variabilný a cenovo dostupný. Sektorovú obývaciu stenu si viete ľubovolne poskladať. Je dodávaná v demonte, takže jednotlivé kusy si poskladáte sami. Pôvodnú zostavu môžete ľubovolne rozširovať o nové kusy. Ak vás obývačková zostava prestane baviť, vyberiete si novú z iného modulu.

Pozrite si obývacie steny v týchto e-shopoch:

Pozrite si aj tieto krásne obývacie steny:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať