Nie je nič lepšie, než sa ponoriť do vane s horúcou vodou a aspoň na chvíľu vypnúť. Ale ležať v kúpeli, ktorá má teplotu vyššiu ako 37 stupňov Celzia, nieje dobre. Aké zdravotné problémy vám teda pobyt v horúcej vode môže spôsobiť?
Lieči myseľ nie telo
Iste budete súhlasiť s tým, že dlhý večerný kúpeľ je príjemným rituálom, ktorý dokáže odplaviť starosti a stres, ktoré sa na nás nahrnuli počas dňa. Horúci kúpeľ zaženie splín a zlepší náladu, pomôže vám večer tiež lepšie zaspávať. Hoci má blahodárne účinky hlavne na ľudskú myseľ, pokiaľ si pobudnete v príliš horúcej vode dlhšiu dobu, môžeme si skôr uškodiť. Akým spôsobom?
Nehodí sa pre každý typ pleti
Užívate si, ako sa vám vo vyhriatej vani otvárajú póry a pleť je potom krásne čistá? Áno, v tomto prípade môže byť kúpeľ prospešný, ale nie pre každý typ pokožky je horúci kúpeľ prínosný. Ak máte sklony k červenaniu a vzniku červených žiliek, vaše problémy by to mohlo ešte prehĺbiť.
Nesvedčí vagíne ani semenníkom
Spermie nemajú vysoké teploty v láske, aj preto majú muži semenníky, aby boli spermie čo najďalej od teplého vnútra tela. Pokiaľ si váš partner rád večer dopraje horúci kúpeľ predtým, než idete do spálne, môže to byť jeden z dôvodov, prečo sa vám zatiaľ nedarí počať bábätko.
Ale ani ženské orgány si horúci kúpeľ neužívajú, horúca voda, navyše v kombinácii s mydlom a penou, mení pošvové pH a znižuje prirodzenú obranyschopnosť pošvového prostredia. Tým narastá riziko zápalu, lepšie sa darí aj kvasinkovým infekciám.
V tehotenstve nie!
Ak očakávate potomka, na horúcu vaňu vyššiu ako 38,2 °C radšej zabudnite, najmä v prvých mesiacoch. Najrôznejšie výskumy poukazujú na možnosť spojitosti medzi horúcou vaňou a vyšším rizikom potratu, ale aj vývojových chýb plodu. Hovorí sa najviac o riziku poškodenia miechy, mozgu či rázštepových vadách. Ani v poslednom trimestri nie je kúpanie v horúcej vode odporúčané, mohlo by totiž vyvolať predčasný pôrod.
Podporíte vznik vrások
Zvlášť v zimnom období urobí dlhý horúci kúpeľ medvediu službu aj pokožke vášho tela. Voda s vysokou teplotou totiž odvádza z vašej pokožky prirodzenú vlhkosť a zároveň narúša jej ochrannú bariéru tvorenú z prírodných olejov. V dôsledku toho bude mať vaša koža sklony nielen k vysušovaniu, ale aj k podráždeniu a svrbeniu. Za zmienku stojí aj fakt, že príliš časté horúce kúpele môžu tiež za skoršiu tvorbu vrások.
Máte vysoký tlak a srdcové problémy? Horúci kúpeľ nie je nič pre vás
O vani s horúcou vodou sa hovorí, že zbytočne zaťažuje aj obehový systém a predstavuje významnú záťaž predovšetkým pre srdce. Pokiaľ teda máte slabšie srdce alebo vysoký tlak, dajte si radšej sprchu.