Teraz na jeseň je ideálny čas na zaváranie všetkého, čo nám počas leta na záhradke dozrelo. Obzvlášť uhorky, či kapusta, sú bežne teraz zavárané, alebo kapusta nakladaná do súdkov či pohárov. Väčšina z vás to vie, no pre menej skúsených by sme si mali pripomenúť najčastejšiu chybu, na základe ktorej sa kapusta kazí.
Presolená kapusta na nakladanie
Recept na nakladanú kapustu pozná hádam každý, je to veľmi jednoduché, nakrájanú kapustu doplnenú o nakrájanú cibuľu si postupne ukladáme či už do väčších pohárov, alebo súdkov až sudov. Po vrstvách na ňu sypeme zmes soli, rozdrvených bobkových listov a celého korenia. Niektorí na chuť pridávajú aj rascu, oregano a iné koreniny, kto má rád štipľavé, aj chilli papričky.
Základná chyba spočíva práve v presolení, ako vždy platí, všetkého moc škodí.
Prečo sa kapusta kazí?
Narozdiel od uhoriek, pri nakladaní kapusty sa nepoužíva voda, tú si kapusta vypustí sama aj vďaka soli a tlaku. Vďaka tomu ostane kapusta perfektne šťavnatá a chrumkavá zároveň.
Dôležité je preto používať výhradne nejodizovanú soľ a aj tú používame v správnom množstve. Pri naložení kapusty sa v nej tvoria baktérie mliečneho kvasenia, ktoré soľ môže konzervovať, ak jej použijeme veľa. To následne zabráni ich rozvoju.
Ako vieme rozoznať nahnitú kapustu?
Túto chybu, ktorá vznikne hlavne presolením a zakonzervovaním baktérii mliečneho kvasenia rozpoznáme pomerne ľahko. Kapusta nám totiž stmavne a začne dosť nepríjemne zapáchať. Vtedy v nej započnú hnilobné procesy, miesto klasického kvasenia, ktoré sme očakávali. Tento proces je už nezvratný a celá dávka sa musí vyhodiť.
Ak kapustu naložíme správne, spoznáme to vďaka charakteristickému kapustovému zápachu.
Dúfame, že vám náš článok pomohol a poradil, budeme radi, ak sa o tieto informácie podelíte so svojimi priateľmi a známymi.