Mravce v byte naozaj nepatria medzi obľúbených návštevníkov.
Stačí však malá chyba – v prípade mravcov načaté potraviny na kuchynskej linke, omrvinky a problém je tu.
Mravca väčšinou doma nestretnete celoročne – ich sezóna je na jar, prípadne teraz na jeseň. A aby sa váš domov nestal pre mravce atraktívnym, najdôležitejšia je prevencia. Dajte si teda záležať na pravidelnom upratovaní. Lákadlom je potom voľne prístupné jedlo, ako napríklad pečivo na linke. K preventívnym opatreniam patria aj okná a dvere, ktoré majú bezchybné tesnenie.
Už sú tu!
Z druhej strany je však nutné si uvedomiť, kde je váš dom situovaný. Vo výhode ste väčšinou, ak bývate v meste. Ak ale máte blízko les, lúku a podobne, môže sa jednať o boj na dlhé roky.
V niektorých prípadoch nie je vyhnutie, a ak sa s nezvanými spolubývajúcimi nechcete zmieriť, musí byť privolaná profesionálna pomoc. Niekedy je totiž nutná sanácia nielen v interiéri, ale aj v okolí bytu či domu. S tým si poradí naozaj len profesionál.
Zaútočte na čuchové bunky
Najprv vyskúšajte bežne dostupné chemické prostriedky či babské rady. V prvom rade skúste zapátrať, odkiaľ sa u vás mravce berú, následne miesto dobre utesnite. Pokiaľ objavíte cestičku či priamo mravenisko – nezostáva než ho tiež zlikvidovať.
Ak do mravčích cestičiek nasypete korenie, kuchynskú soľ alebo pálivú papriku , môžete si byť takmer istí, že sa u vás už neobjavia..
Pozdĺž dverí, okien a parapetov môžete sypať aj sódu .
Bytostne vraj mravce neznášajú tiež klinček . Keď ich pár rozmiestnite po byte, a keď si privoňajú už sa nevrátia.
Tiež skúste zubnú pastu , ktorou potriete rámy okien alebo s ňou prerušte mravčie cestičky. Odporúča sa tiež celý byť vytierať octovou vodou .
Mravce sú alergickí na silné vône. Napríklad škoricu, mätu, citrón či majoránku. Zato naopak milujú cukor.
Savo. Z domáceho chemického kabinetu najlepšie funguje obyčajné savo. Injekčnou striekačkou ho aplikujte do medzier odkiaľ prichádzajú. Rovnako ako savo funguje acetónové riedidlo či lepidlo kanagon.