Jednoduché a bezpečné štiepanie dreva na zimné obdobie. Overené tipy odborníka, ako postupovať správne

rúbanie dreva
rúbanie dreva Foto: depositphotos.com

S príchodom vykurovacej sezóny nastal čas pripraviť si drevo na zimu. Aby vám prípravné práce zaberali čo najmenej času a úsilia, je dôležité zvoliť vhodné nástroje a dodržiavať zásady bezpečnosti pri práci. Ako na to, aby bolo štiepanie čo najjednoduchšie a najbezpečnejšie?

Majitelia krbov a kachlí na drevo túžia byť pripravení aj na tie najchladnejšie dni. Najjednoduchším riešením je kúpa hotového dreva v predajni. Ak však hľadáte úspornejšiu možnosť, môžete si drevo zabezpečiť a spracovať sami.

Dôležité je začať s prípravou dreva čo najskôr, pretože jeho vysušenie trvá pomerne dlho. Drevo môžete získať aj z lesa, vo forme zvyškov po ťažbe. Netreba však zabúdať, že každý les je buď štátny, alebo súkromný, a tak sa treba dohodnúť s jeho majiteľom.

poleno
poleno Foto: depositphotos.com

Ako na rezanie a štiepanie

Drevo je potrebné spracovať čo najrýchlejšie, pretože postupným schnutím stvrdne, čo sťažuje jeho neskoršie rezanie alebo štiepanie. Špalky narezané na vhodnú veľkosť pre krb alebo kachle sa ľahšie skladujú a rýchlejšie schnú.

Aký nástroj si zvoliť? Na spracovanie väčších kusov dreva v lese je najvhodnejšia benzínová reťazová píla, ktorá poskytuje dostatočný výkon a možnosť doplnenia paliva, ktoré si môžete priniesť so sebou v kanistri. Benzínová píla však vyžaduje údržbu – treba sa starať o mazanie reťaze, výmenu filtrov a miešanie paliva. Ak drevo režete v blízkosti domu, postačí vám akumulátorová píla, ktorá má svoje výhody.

„Akumulátorová píla je ľahšia, lepšie sa s ňou manipuluje, neprekáža vám kábel a navyše je tichšia a bezemisná. Jej údržba je jednoduchšia než pri benzínovej píle, keďže netreba miešať palivo ani čistiť filtre. Využijete ju aj na rôzne práce v záhrade počas roka,“ hovorí David Irmann zo spoločnosti BAUHAUS.

sekera
sekera Foto: depositphotos.com

Sekera alebo štiepač?

Po narezaní dreva prichádza na rad štiepanie, čo je fyzicky najnáročnejšia časť. Použitie sekery alebo kladiva je tradičný spôsob, ktorý mnohí preferujú pre fyzický tréning a mentálny relax. Je však potrebné vybrať si sekeru, ktorá vám bude pohodlne sedieť v ruke, nebude príliš dlhá, bude dobre vyvážená a bude mať vhodnú hmotnosť.

Pri výbere je dôležité zamerať sa aj na materiál poriska. Moderné laminátové poriská sú odolnejšie, ergonomickejšie a poskytujú väčšiu bezpečnosť, keďže čepeľ je v porisku pevne uchytená a nevypadne.

Na štiepanie dreva budete potrebovať väčšie poleno z tvrdého dreva, ktorý musí byť dobre vysušený, rovný a stabilný. Ak nie je dostatočne stabilný, môže dôjsť k úrazu alebo poškodeniu nástroja. Ideálna výška polena by mala byť medzi 40 a 60 cm, s priemerom viac než 40 cm.

Pre tých, ktorí preferujú menej fyzicky náročnú prácu, sú vhodné rôzne štiepače dreva, cirkulárky alebo píly. „Hoci štiepače a píly predstavujú vyššiu počiatočnú investíciu, mnohí ich volia pre jednoduchú obsluhu, bezpečnosť a rýchlosť, s akou sa dá drevo pripraviť. Drevo môžete spracovať behom pár dní. Pri kolískovej píle ľudia oceňujú, že majú nulový kontakt s kotúčom, ktorý je bezpečne ukrytý.

pílenie dreva
pílenie dreva Foto: depositphotos.com

Správne skladovanie dreva

Po spracovaní dreva na vhodnú veľkosť je nevyhnutné zabezpečiť jeho správne skladovanie a nechať ho vyschnúť. Na overenie pripravenosti dreva na kúrenie sa používa merač vlhkosti. Optimálna vlhkosť by mala byť okolo 20 %.

Ak drevo nie je dostatočne vysušené, pri spaľovaní bude dymiť, horieť menej efektívne a vytvárať mastné sadze, ktoré sa budú usádzať v komíne. Zároveň bude jeho výhrevnosť nižšia, pretože počas horenia sa bude odparovať zvyšná vlhkosť, ktorá znižuje množstvo uvoľneného tepla.

Možností, ako drevo uskladniť, je niekoľko, no základom je, aby neležalo priamo na zemi a malo zabezpečené odvetrávanie. Drevo by nemalo byť prikryté tak, aby nebolo možné odvádzať vlhkosť, inak začne plesnivieť.

Najčastejšie sa drevo skladuje v drevníku, čo je praktický spôsob bez veľkých starostí. Ďalšou možnosťou je uloženie dreva pozdĺž steny domu, kde je po ruke a zároveň zlepšuje izolačné vlastnosti domu. Treba však rátať s dlhším časom schnutia, keďže jedna strana je zakrytá. Alternatívou je aj uloženie dreva do hránky, kde je dôležité správne podloženie, rozloženie, zabezpečenie odvetrávania a prístrešok.

skladovanie dreva
skladovanie dreva Foto: depositphotos.com

Bezpečnosť pri práci s drevom

Pevná obuv s protišmykovou podrážkou je absolútnou nevyhnutnosťou pri práci s drevom. Stabilita je kľúčová, najmä pri manipulácii s nástrojmi ako sekera, kladivo, píla alebo cirkulárka. Odporúča sa používať pracovné rukavice a odolný odev, ktorý ochráni pred trieskami. Hlava a oči by mali byť chránené helmou a ochrannými okuliarmi. Ak pracujete s hlučnou technikou presahujúcou 80 decibelov, nezabudnite na ochranné slúchadlá. Pri práci v lese by ste mali mať na sebe aj reflexné prvky pre lepšiu viditeľnosť.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať