Interiérové dvere so zárubňou: prehľad a veľkosti

Interiérové dvere so zárubňou
zdroj: gettyimages.com
...

Dvere predstavujú neoddeliteľnú súčasť interiéru, a preto pri ich výbere treba brať na zreteľ celkový estetický dojem miestnosti. Je určite na mieste zvážiť ich výber s ohľadom na farebnosť stien, podlahy aj nábytku a prihliadnuť na dizajn bytových doplnkov. Dvere sú vstupnou bránou do vášho domu či bytu a spolu s ostatným vybavením tvoria celkový dojem pohodlia a vkusu jeho vlastníka.

Dvere so zárubňou fungujú ruka v ruke

Zárubne sú súčasťou každých dverí. Pred výberom samotných dverí je preto dôležité vedieť, aký veľký otvor v stene je nutné vytvoriť pre správne osadenie zárubne. Zárubne sa objednávajú do stavebného otvoru doporučeného výrobcom, každý výrobca má svoju technológiu výroby, preto sa môžu líšiť v doporučených stavebných otvoroch. To však nemení nič na veci, že podľa STN normy zostávajú zárubne v priechodzej šírke bez zmien. Hrúbka zárubne sa objednáva na konečnú úpravu hrúbky steny. Hrúbka steny sa meria vrátane omietok, prípadne obkladu (ak je na danej stene počítané s obkladom). Počíta sa s tým, že pri absolútnej rovnosti samotného stavebného otvoru, rám zárubne prekryje cca 3 cm po obvode steny. Preto sa odporúča mať stavebný otvor čo najpresnejší (dotiahnutú omietku a obklad zároveň s hranou stavebného otvoru po celom obvode z oboch strán steny). Obložková zárubňa sa montuje až po konečných stavebných úpravách na čistú podlahu. Zárubňa je dodávaná v kartónovej papierovej krabici v rozloženom stave na diely. Zárubne sa vyrábajú buď oceľové, obložkové alebo sa dajú spraviť aj obklady kovovej zárubne. Pre montáž zárubne doporučujeme odbornú špecializovanú firmu, ktorú si môžete vybrať zo zoznamu montážnych firiem.

Pri výbere dverí a zárubní je potrebné si najprv zvoliť šírku a výšku dverí podľa stavebného otvoru:

Štandardné rozmery stavebných otvorov, do ktorých sa osádzajú interiérové dvere, majú šírku 70/80/90 cm a na výšku väčšinou 202 cm. Dvere majú potom šírku o 10 cm menšiu a výšku o 5 cm menšiu.

Pri výbere dverí sa zvyčajne používa nasledujúca pomôcka:

  • dvere široké 90 cm – vchodové dvere
  • dvere široké 80 cm – izby + kuchyňa
  • dvere široké 70 cm – kúpeľňa, WC
  • dvere široké 60 cm – špajza, komora, šatník


Typ dverí

V dnešnej dobe máme na výber z rôznych typov dverí: jednokrídlové dvere, dvojkrídlové dvere, vchodové dvere, interiérové dvere, protipožiarne dvere, bezpečnostné dvere, sklenené dvere. Okrem dverí s bežným spôsobom otvárania existujú tiež rôzne typy posuvných dverí – môžu sa posúvať pred stenu alebo do stavebného púzdra (náročnejšie pri rekonštrukcii). Tiež si môžete vybrať skladacie lamelové alebo kyvné, ktoré sú známejšie pod označením lietačky.

Povrch dverí a vnútorná výplň
Pri výbere dverí je vhodné najprv sa rozhodnúť, či sú pre vás vhodné dvere s povrchom z prírodných materiálov, t.j. dreva (to sú typy z masívu alebo dyhované dvere) alebo dvere s umelými povrchmi (farbené, fólia, laminát). Obidve skupiny označujeme ako drevené dvere. Pri výbere vnútornej výplne prihliadajte na viacero faktorov:

  • na váš rozpočet
  • umiestnenie dverí
  • životnosť dverí

Najlacnejšie interiérové dvere sú vyplnené zvyčajne papierovou voštinou. Nevynikajú tlmením hluku, sú ľahšie a menej odolné voči poškodeniu nárazom. Interiérové dvere môžu byť tiež vyplnené polystyrénom alebo drevotrieskovou doskou. K odolnejším dverám patrí výplň zo smrekovej laťovky alebo tzv. MDF dosiek. K najkvalitnejším a finančne najnáročnejším patria masívne interiérové dvere. Neodporúčame však ich umiestnenie napríklad v kúpeľniach, kde pôsobením vysokej vzdušnej vlhkosti môže nastať ich deformácia. Vyhľadávané sú aj sklenené interiérové dvere – nie len drevené vyplnené sklom, ale celé zhotovené zo skla. Doplnené púzdrom ukrytým v stene vytvárajú skutočne štýlové riešenia.

Pri výbere povrchovej úpravy dverí je dôležité myslieť aj na údržbu, nie len na estetiku. Výrobcovia dnes ponúkajú široké možnosti povrchových úprav, aby ste si mohli vybrať presne to, čo vám vyhovuje:

  • fóliované dvere: na vnútornú výplň sa aplikuje fólia s rôznym dekorom, dvere sa jednoducho čistia, pri lacnejších modeloch však fólia časom odhalí svoje nedostatky. Existujú však rôzne druhy fólií, mnohé odolné voči poškriabaniu a poškodeniu
  • lakované dvere: klasická povrchová úprava, počas ktorej sa na výplň aplikuje lak. K dispozícií sú aj EBC lakované povrchy, ktoré sú náročnejšie, no vyznačujú sa vynikajúcou odolnosťou – vysoko odolný biely lakovaný povrch je vytvrdzovaný pomocou elektrónového lúča a polymerizáciou hmôt na báze akrylátu
  • dvere s laminátovou povrchovou úpravou: jednoduché čistenie a možnosť vybrať si z rôznych dekorov s rôznou hrúbkou a typom laminátu
  • dvere pokryté dyhou: riešenie pre milovníkov prírodných materiálov. Vnútorná výplň dverí sa pokryje tenkou vrstvou prírodného dreva. Myslite však na to, že rokmi drevo mení svoju štruktúru aj farebnosť
  • masívne interiérové dvere: dvere vyrobené z masívu prinášajú do domácnosti kus prírody. Prispievajú k zdravému bývaniu. Sú však farebne nestále a vyžadujú náročnejšiu starostlivosť v porovnaní s umelými materiálmi. Tiež nie je vhodné využívať ich do priestorov s vysokou vlhkosťou vzduchu

Smer otvárania dverí
Rozmiestnenie dverí vyplýva z pôvodného stavu dispozičného riešenia priestorov a ich prepojenia. Preto je pred objednávaním dverí potrebné vedieť smer otvárania dverí. Dvere sa vždy musia otvárať smerom k vám. Ak máte pánty po pravej ruke, sú dvere pravé. Ak máte pánty po ľavej ruke, sú ľavé.

Model dverí
Pri výbere modelovej rady dverí prichádza priestor pre váš osobný vkus a preferencie voľby vhodného dizajnu tak, aby ladili s okolitým prostredím a doplnkami v interiéri. Dnes je už možnosť vybrať si aj dvere s rôznymi sklenenými výplňami:

Výber dverí podľa pántov

  • Falcové dvere (dvere s polodrážkou) zabezpečia, aby aj pri prípadnej zmene nastavenia alebo drobnej závade (odlepenie PUR peny, zmena rozmeru dverí so zmenou vlhkosti vzduchu v jeseni a zime a pod.) dvere fungovali a nezadierali do zárubne. Závesy pre dvere s polodrážkou sú veľmi lacné a umožňujú jednoduchú reguláciu, ktorá zabezpečí presné nastavenie dverí
  • Bezfalcové dvere (dvere bez polodrážky) predstavujú výhodu v tom, že krídlo je v jednej rovine so zárubňou. Avšak oproti falcovým dverám je vôľa medzi krídlom a zárubňou malá a vidieť aj 1 mm rozdiely. Existujú rôzne typy závesov pre dvere bez polodrážky

Výber kľučky
Dôležitým krokom pri výbere dverí je aj samotná kľučka, ktorá v nás dokáže evokovať rôzne dojmy: či nám dobre padne do ruky alebo je príjemná na dotyk, ako sa s ňou manipuluje… ale napríklad aj to, ako ladí s ostatným zariadením. Preto by výber kľučky na dvere nemal byť zanedbateľnou činnosťou, ale určitou bodkou pri dokončovaní bytu či domu.

  • Štítové kovanie – jedná sa o kovanie klasicky umiestnené na štíte, na ktorom je kľučka aj zámok. Ak si zvolíte štítové kovanie, potom je potrebné vedieť, akú rozteč potrebujete (vzdialenosť osi kľučky od osi kľúča)
  • Rozetové kovanie – je rozdelené na dve časti: kľučku a zámok, preto sa tiež používa termín delené kovanie. Výhodou tohto typu kovania je, že nemusíte riešiť veľkosť rozteče, možno ho totiž namontovať na každé dvere

Typ zámku

Najčastejšie si zákazníci pri výbere interiérových dverí vyberajú kovania s otvorom pre klasický izbový kľúč. Existujú však aj kovania na vložkový zámok, taký, aký poznáme z exteriérových dverí (napr. FAB). Pri WC alebo kúpeľniach odporúčame vyberať kovania bez otvoru na kľúč – s otočným zámkom, ktorý je z vonkajšej strany zabezpečený núdzovou drážkou pre otvorenie zvonku v prípade potreby.

Vyberáme zárubne interiérových dverí

Hrúbka zárubní sa určuje podľa hrúbky steny. Čo sa týka prevedenia, môžete si zvoliť okrúhle, hranaté alebo rovné spoje zárubní. Ak rekonštruujete bývanie a máte osadené kovové zárubne, nemusíte ich hneď meniť – dajú sa krásne obložiť napr. dreveným obkladom alebo imitáciou dreva. V tom prípade však myslite na to, že pri nových dverách budete potrebovať menšiu šírku a výšku ako pôvodne. Čoraz obľúbenejšie sú skryté zárubne. Je to minimalistické a nadčasové riešenie vhodné do moderných interiérov. Nie je však vhodné pre každý typ dverí – informujte sa u odborníkov tiež v prípade, že nezariaďujete novostavbu, ale riešite iba rekonštrukciu interiéru. Pri výbere interiérových dverí vám odporúčame obrátiť sa na spoľahlivého predajcu, ktorý vám aj ochotne poradí, ktorý typ je pre vás najvýhodnejší.

  • Hlavné je vedieť, či potrebujete vchodové dvere, interiérové dvere alebo napr. dvere do garáže (protipožiarne)
  • Vybrať si môžete plné alebo presklenné dvere, poprípade kombináciu týchto dvoch možností.
  • Na výber máte z niekoľkých typov skiel
  • Najdôležitejšia z hľadiska dizajnu je povrchová úprava a dekór, tiež je na vás akú výplň dverí si zvolíte
  • Nezabúdajte na zámok – klasický alebo na WC a toalety, ktorý je z jednej strany odistený
  • Myslite aj na šírku dverí a orientáciu ich otvárania (ľavé alebo pravé)

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať