Interiér obývačky so sklenou stenou a francúzskymi oknami

Obývačka s francúzskymi oknami
zdroj: gettyimages.com

Interiér obývačky s kozubom nie je jediný spôsob, ako vytvoriť príjemnú atmosféru. Značný podiel v tomto smere majú aj francúzske okná či veľké presklené steny, ktoré úplne zmenia charakter priestoru, a to zvnútra, aj z exteriéru. Nejde len o vizuálny kontakt s prírodou, ale o zaujímavý architektonický prvok.

...

Sklenený interiér obývačky

Celopresklené steny nie sú len architektonickým trendom výškových budov, obchodných centier či rôznych komerčných priestorov. Čoraz viac sa stávajú súčasťou rodinných domov, nahrádzajú murovanú stenu obývačky, prípadne obývačky s kuchyňou. Pravdou je, že pristanú tradičným aj moderným nehnuteľnostiam.

Bežne sa stretnete s variantom, ktorého sklo nepredstavuje celú plochu steny až po strop, no vďaka veľkorysej šírke ponúkne veľký prísun prirodzeného svetla. Francúzske okná, či už v klasickom alebo minimalistickom ponímaní, sú toho ideálnym príkladom. Samotné otváranie má pritom množstvo rôznych podôb.

Francúzske okná
zdroj: gettyimages.com

Interiér obývačky prepojený s terasou

Nie vždy je to podmienkou, ale štandardným riešením novostavieb je okamžitý prístup na terasu z určitej časti obytných priestorov. Prechod medzi interiérom a exteriérom tvoria dvere, ktoré ho svojou funkčnosťou a vizuálnou stránkou dokážu povýšiť na dizajnové výslnie. Je to najmä kvôli spôsobu ich otvárania, vďaka ktorému je umožnené zdanlivé spojenie vnútorných a vonkajších priestorov.

Tradičné francúzske okná pozostávajú z individuálnych malých kúskov skla (môže byť v rôznych tvaroch), ktoré sú rozdelené dekoratívnou mriežkou zapustenou medzi sklenými tabuľami. Ich otváranie je klasické, dvojkrídlové. V súčasnosti sa dajú zhotoviť až do úrovne podlahy, pri niektorých typoch aj s možnosťou bezbariérového prechodu.

Pozrite si nábytok do obývačky v týchto e-shopoch:

Sklopno-posuvné dvere (PSK systém) umožňujú krídlo posúvať do bočnej strany, a tým efektívne „otvoriť priestor“. Posuvná časť sa taktiež môže vyklopiť a použiť ako vetračka na prísun čerstvého vzduchu. Od zvolených profilov záleží samotná šírka dverí. Zdvižno-posuvné dvere HS portál) sú obľúbené najmä kvôli zníženému prahu, ale tiež vysokej nosnosti jedného krídla, a napriek tomu jednoduchej manipulácii. Ich cena je oproti PSK aj dvojnásobná (vďaka kvalite a „bezporuchovosti“).

Skladacie dvere („harmonikový spôsob“) sú alternatívou posuvných dverí, pričom po otvorení a následnom „zložení“ nezaberajú takmer žiadne miesto. Aj v tomto prípade ide o bezbariérový prechod. Materiálová škála je široká, masív, europrofily, plast, hliník, oceľ, ich kombinácie, výber je na vás a závisí aj od konkrétneho typu otvárania dverí. Čo sa toho týka, nie všetky druhy materiálov sú preň vhodné.

Moderný interiér obývačky v byte

Interiér obývačky s kuchyňou nie je jedinou vhodnou možnosťou na použitie veľkej presklenej plochy. Aj v bytoch sú vítané francúzske okná či moderné posuvné dvere. Staršie panelákové byty však na takúto úpravu potrebujú rekonštrukciu, ktorá zahŕňa väčšie zmeny ako len vybúranie okna. Pod ním sa totiž zvyčajne nachádza radiátor…

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: