Práčku v mnohých domácnostiach používame prakticky denne, hlavne ak máme malé deti. Taká intenzívna prevádzka však môže výrazne skrátiť jej životnosť. Nikto z nás nechce často volať opravára a míňať zbytočné peniaze na opravy.
Poďme sa teda pozrieť, čo robiť, aby nám práčka slúžila bez problémov čo najdlhšie, a akým chybám sa vyhnúť. Pri správnej starostlivosti vám môže práčka spoľahlivo slúžiť až 20 rokov. 5 chýb, ktorým by ste sa mali pri praní vyhnúť.
Používanie nadmerného množstva pracieho prostriedku
Najmä ak si myslíme, že prádlo je príliš znečistené, máme tendenciu pridávať viac prášku, ako je potrebné. To však môže spôsobiť problémy s jeho úplným vymytím. Prebytočný prášok sa môže usadiť na oblečení, ktoré potom môže byť lepkavé, alebo sa nahromadiť vnútri práčky. Takéto usadeniny môžu časom spôsobiť problémy s odtokom vody, čo vás môže nakoniec prinútiť volať opravára.
Preplňovanie práčky
Pri väčšom množstve špinavého prádla, napríklad po návrate z dovolenky, máme tendenciu napchať do práčky čo najviac vecí. Odborníci však odporúčajú plniť práčku maximálne na 80 %, aby sa voda a prací prostriedok mohli dostatočne premiešať s prádlom a zabezpečili jeho dôkladné vypranie.
Keď práčku preplníte, nielenže sa prádlo nevyperie tak, ako by malo, ale aj bubon práčky je nadmerne zaťažený. Dlhodobé preťažovanie môže viesť k vážnym poškodeniam spotrebiča.
Nesprávne umiestnenie práčky
Niektoré problémy môžu vzniknúť už pri nesprávnom umiestnení práčky. Ak stojí na nerovnom povrchu, môže sa počas odstreďovania pohybovať a vibrácie môžu spôsobiť poškodenie, prípadne preliačiny na vonkajšom plechu. Preto je potrebné zabezpečiť, aby bola práčka stabilná, napríklad pomocou nastaviteľných nožičiek.
Je tiež dôležité, aby práčka nebola umiestnená v príliš vlhkom prostredí, kde by mohlo dôjsť k jej korózii. Práčka potrebuje mať dostatok priestoru na vetranie a vysušenie.
Nečistenie filtra
Prádlo pri praní často uvoľňuje rôzne vlákna, prach a zvieracie chlpy, ktoré postupne zanášajú filter práčky. Ak sa filter pravidelne nečistí, tieto nečistoty sa začnú usadzovať na vypranom prádle a môžu časom filter úplne upchať, čo negatívne ovplyvní chod práčky.
Zanedbávanie čistenia práčky
Aj práčku samotnú je potrebné pravidelne čistiť. Mylná predstava, že spotrebič, ktorý používa vodu a čistiace prostriedky, sa vyčistí sám, môže viesť k jej poškodeniu.
Ak nechcete investovať do špeciálnych čistiacich prípravkov, jednoducho nalejte do práčky približne 2 dcl bieleho octu a spustite prázdny prací cyklus. Takto účinne odstránite zvyšky pracieho gélu, vlákien, chlpov, plesní a baktérií, ktoré sa vo vnútri práčky časom nahromadia.