Ak chceme mať z pozerania filmov alebo hudobných relácií skutočne skvelý zážitok, výrazným spôsobom nám k získaniu vhodnej atmosféry pomôže kvalitné domáce kino. Vďaka nemu dosiahneme v miestnosti skutočne plnohodnotný priestorový zvuk a jeho vierohodné reprodukcie vo všetkých počuteľných pásmach. Predstavíme vám niekoľko zaujímavých prístrojov a v druhej časti článku ponúkneme rady a tipy pre výber vhodného domáceho kina.
Najlepšie domáce kiná
Samsung HT-J4200
Pozitíva
- Jednoduché ovládanie a prehľadné menu
- Pomer cena/výkon
- Dobrý zvuk a obraz
- Veľa užitočných funkcií
- Pekný dizajn
Negatíva
- Krátke káble
- Nezvláda prehrať mkv formát
- Horšia reprodukcia basov
Záver
Za rozumnú cenu kvalitný zosilňovač spolu s DVD/Blu-ray prehrávačom, zabudovaným FM tunerom a kvalitnými reproboxami
Samsung HT-J5150
Pozitíva
- Veľmi dobrý zvuk
- Jednoduchá montáž a spárovanie s TV
- Veľmi silné a výrazné basy
- Veľmi kvalitný obraz
- Prehrá takmer všetky typy formátov
Negatíva
- Pri tichých scénach je počuť chladenie
- Pri zosilovaní/zoslabovaní zvuku sa údaj neukáže na TV
- Nemá 3D podporu
Záver
Parádne domáce kino strednej triedy. Má výborný zvuk a nadčasový elegantný dizajn. Prehrá takmer všetky typy formátov, ale nemá 3D podporu.
Harman Kardon HD COM
Pozitíva
- Veľmi dobrý zvuk
- 5 zosilňovačov
- Chytrý diaľkový ovládač
- vTuner internetové rádio
- Veľmi široké frenkvenčné pásmo
Negatíva
Vyššia cena
Záver
Luxusné domáce kino pre náročných. Má elegantný dizajn, vysoké rozlíšenie zvuku a možnosť pripojenia k Bluetooth a Wi-Fi. Nevýhodou je vysoká cena.
Recenzie
Samsung HT-J4200
Výkon: 250 W | Počet kanálov: 2.1 | Podpora diskov Blu-ray: áno | Ekvalizér: áno | Rozhranie Bluetooth: áno | Tuner FM: áno | Rozmery prístroja: 43 × 5,5 × 22,4 cm | Farebné prevedenie: čierne | Hmotnosť celého kompletu: 6,7 kg
Klady
- Jednoduché ovládanie a prehľadné menu
- Pomer cena/výkon
- Dobrý zvuk a obraz
- Veľa užitočných funkcií
- Pekný dizajn
Zápory
- Krátke káble
- Nezvláda prehrať formát mkv
- Horšia reprodukcia basov
Samsung HT-J4200 je nenáročný na priestor, cenovo prístupný a súčasne ponúka veľmi dobrý zvuk 2.1 s výkonným subwooferom. Moderný dizajn v elegantnom čiernom prevedení sa hodí k akémukoľvek televíznemu prijímaču a vďaka integrovanému Blu-ray prehrávaču si pustíme svoje obľúbené filmy aj hudbu v maximálnej možnej kvalite. Prístroj umožňuje prezerať, prehrávať a zobrazovať obsah multimediálnych súborov z pripojeného flash disku USB alebo prostredníctvom Bluetooth technológie. Prostredníctvom portu Ethernet je možné sa pripojiť do domácej siete a prehrávať uložené súbory v PC. S 3D Full HD bude vaša 3D domáca zábava oveľa vzrušujúcejšia a živšia, než ste si vôbec vedeli predstaviť, s výkonnými funkciami na znásobenie radosti zo sledovania. Kino je možné jednoducho ovládať a poskytuje prehľadné menu. Okrem menu ponúka aj skvelý pomer cena/výkon a výborný zvuk aj obraz či množstvo užitočných funkcií. Nevýhodami kina sú krátke káble, horšia reprodukcia basov a nezvládanie prehrávania často využívaného mkv formátu.
Samsung HT-J5150
Výkon: 1 000 W | Počet kanálov: 5.1 | Podpora diskov Blu-ray: áno | Ekvalizér: áno | Rozhranie Bluetooth: nie | Tuner FM: áno | Rozmery prístroja: 43 × 5,5 × 22,4 cm | Farebné prevedenie: čierne | Hmotnosť celého kompletu: 23 kg
Klady
- Veľmi dobrý zvuk
- Jednoduchá montáž a spárovanie s TV
- Veľmi silné a výrazné basy
- Veľmi kvalitný obraz
- Prehrá takmer všetky typy formátov
Zápory
- Pri tichých scénach je počuť chladenie
- Pri zosilňovaní/zoslabovaní zvuku sa údaj neukáže na TV
- Nemá 3D podporu
Domáce kino Samsung HS J5100 je navrhnuté tak, aby ste si mohli vychutnať hlbšie a bohatšie basy. Šestica reproduktorov ozvučí vašu domácnosť silou 1000 W. Prispôsobte si zvuk s používateľskými nastaveniami ekvalizéra prístupnými priamo na obrazovke televízora. Rovnako obsahuje Blu-ray mechaniku, ktorá sa postará o prehrávanie filmov v tom najvyššom dostupnom rozlíšení. Domáce kino HES J5100 využíva jedinečnú patentovanú technológiu Crystal Amp Pro, ktorá výrazne zlepšuje kvalitu zvuku, takže kvalita výstupu zvuku je neporovnateľne vyššia než v prípade bežných systémov domáceho kina. S funkciou TV Sound On si môžete vychutnávať všetky svoje obľúbené programy s priestorovým zvukom vysokej kvality. Výhodami domáceho kina je okrem veľmi dobrého zvuku aj kvalitný a plynulý obraz. Ďalšími výhodami je jednoduchá montáž a spárovanie s TV, ale aj možnosť prehrania takmer všetkých formátov. Nevýhodami je absencia 3D podpory, počutie chladenia pri tichých scénach a neukazovanie údaju o zoslabovaní/zosilnovaní zvuku na TV.
LG BH9540TW
Výhody
- Cena
- Kvalita
- Zvu
Nevýhody
Dizajn
LG LHD645
Výhody
- Kvalita
- Značka
- Spokojnosť
Nevýhody
Synchronizácia
Panasonic SC-BTT885EG9
Výhody
- Dostupnosť
- Dizajn
Nevýhody
- Kvalita
- Cena
Pozrite si domáce kiná v týchto e-shopoch:
Ako vybrať domáce kino
Pri voľbe domáceho kina by sme mali brať do úvahy predovšetkým kvalitu zvuku, potrebný výkon sústavy (najlepšie s dostatočnou rezervou), umiestnenie hlavného modulu a reproduktorov či možnosti pripojenia ďalších zariadení. Určite budeme v neposlednom rade prihliadať tiež na obstarávaciu cenu. V podstate všetky sústavy domáceho kina sú skvele využiteľné aj pre počúvanie hudby z najrôznejších nosičov a pripojených zariadení. Súčasťou väčšiny systémov býva aj integrovaný kvalitný prijímač rozhlasového vysielania.
Prečo si kupovať domáce kino?
Keď už sme svoju domácnosť rozšírili o kvalitný televízor, mali by sme celkový dojem obohatiť aj zodpovedajúcou zvukovou zložkou. Napriek tomu, že mnohé televízne prijímače sú schopné reprodukovať zvuk na pomerne vysokej úrovni, pri niektorých môže byť práve reprodukcia zvuku dôvodom, prečo si predovšetkým hudobné relácie a väčšinu filmov nemôžeme dokonale vychutnať. V tom prípade je domáce kino ideálnou voľbou. Nie každý systém domáceho kina je ale dokonalý, musíme vyberať podľa svojich požiadaviek a možností. Docieliť skutočne dokonalý priestorový zvuk a predovšetkým vierohodné reprodukcie najnižších basových tónov nám umožní práve kvalitné domáce kino.
Systém 2.1
Ak ide o ozvučenie menšej miestnosti, na ktorú nekladieme príliš vysoké nároky, aj solídna stereofónna sústava so subwooferom pre lepšiu reprodukciu najnižších basových tónov prinesie uspokojivý výsledok. Samozrejme priestorový zvuk nebude taký dokonale plastický, ako to poznáme napríklad zo skutočného kina. Základná konfigurácia audio systému s označením 2.1 sa skladá zo zosilňovača a troch reproduktorov. Dva budú umiestnené po stranách (vpravo a vľavo, aby sme podporili stereofónny efekt), pričom umiestnenie subwoofera nie je až také dôležité. Smer zdroja najnižších tónov totiž naozaj nedokážeme pri počúvaní presne rozlíšiť a určiť.
Priestorový zvuk, ktorý výrobcovia aj v prípade týchto jednoduchých zostáv sľubujú, je vytváraný prostredníctvom digitálneho spracovania signálu v kombinácii s odrazom od stien miestnosti. Odpadá inštalácia zadných reproduktorov a s tým spojené vedenie káblov, ktoré nie je vždy úplne jednoduché. Ak sa dokážeme zmieriť s tým, že zvuk síce bude výrazne lepší ako ten, ktorý by sme získali zo zabudovaných reproduktorov televízora a netrváme na úplne dokonalom prednese, je to riešenie cenovo prístupné a vcelku jednoduché. Pre počúvanie reprodukovanej hudby z rádia alebo ďalších nosičov je stereofónny zvuk veľmi vhodný a plne dostačujúci, voľba je skutočne len a len na vás.
Systém 3.1
Je možné stretnúť sa aj s pomerne ojedinelým variantom 3.1, kde je k sústave pridružený ešte jeden reproduktor, umiestnený v strede (pred poslucháčom). Jeho úlohou je predovšetkým zdôrazniť hovorené slovo pri filmoch, kde niekedy v hudbe a predovšetkým zvukových efektoch zanikajú práve dialógy. A tie sú vo filme spravidla veľmi dôležité. Avšak pri počúvaní hudby je vhodné tento doplnok stlmiť alebo vypnúť, inak by sme sa mohli dočkať skôr výrazne nežiaduceho efektu. K tomu slúži prepínač s označením MOVIE/ MUSIC alebo „2.1 / 3.1“, zastúpený aj na diaľkovom ovládači.
Systém 5.1
Najčastejšie sa stretneme s prevedením domáceho kina 5.1, kedy sú k pravému a ľavému reproduktoru a basovému subwooferu pridané aj dva zadné reproduktory (opäť vpravo a vľavo) spolu so stredovým reproduktorom, situovaným pred poslucháčom. Pre optimálne počúvanie je potrebné vykonať predpísané umiestnenia a reproduktory vhodne nastaviť, aby bol výsledný efekt čo najpôsobivejší. Optimálne miesto pre počúvanie vykazuje oveľa lepší zvuk ako priestory mimo neho, pri troche snahy a s určitou dávkou trpezlivosti je možné zvuk pre počúvanie vyvážiť aj čiastočne mimo dokonalého stredu miestnosti, ak je to potrebné.
Lepšie sústavy sú pre tento účel niekedy vybavené aj mikrofónom, ktorý umožní prijatie jednoduchej automatickej konfigurácie. Avšak s trochou trpezlivosti to zvládneme aj manuálne (najlepšie v dvoch, pretože občas všetky ovládacie prvky na diaľkovom ovládači nenájdeme). Ide najmä o správne nastavenie oneskorenia, kedy sa jedná o nepatrné milisekundy, avšak vo finálnom zvuku sa každá drobnosť nakoniec prejaví. Nastavenie hlasitosti jednotlivých kanálov už nijak ťažké nebýva, celkovú hlasitosť môžeme kedykoľvek upravovať podľa potreby diaľkovým ovládačom.
Ak máme možnosť viesť kabeláž za nábytkom alebo ju uložiť do pripravených líšt pri podlahe, je inštalácia tohto systému pomerne jednoduchou záležitosťou. Niektoré bytové priestory nám ale vedia pripraviť pekne zložité podmienky, kedy vedenie káblov na miesto určenia nie je vôbec jednoduché. Samozrejme aspoň čiastočné riešenie je k dispozícii – pomôže bezdrôtové pripojenie pre zadné reproduktory. Prijímač síce aj tak musíme pripojiť pomocou káblov k reproduktorom a do zásuvky, ale časť komplikovanej kabeláže predsa len odpadá. Pri niektorých variantoch domáceho kina je možné pripojiť subwoofer aj bezdrôtovo, ale jeho situovanie nie je zďaleka tak dôležité a ide skôr o snahu ušetriť miesto.
Systém 7.1
Pre najnáročnejších divákov je k dispozícii aj sofistikovaný zvukový systém 7.1, ktorý ponúka nadštandardné rozšírenie možností reprodukcie zvuku. Rozdiel v priestorovom zvuku ale nebude príliš výrazný, rozhodne nie taký, ako je tomu v prípade sústav 5.1 v porovnaní so základnou zostavou 2.1. Ďalšie bočné reproduktory vlastne dopĺňajú priestorový efekt, avšak aby bol efekt zodpovedajúci, je potrebné prispôsobiť celú miestnosť využívaniu tohto zložitého systému. Dokonalé nastavenie a vyváženie zvuku si navyše vypýta dosť času. Je to teda lahôdka len pre skutočných nadšencov, ktorí majú k dispozícii dostatok vhodného priestoru a nevadí im trochu si priplatiť. Je potrebné brať tiež do úvahy, že väčšina filmov má zvukovú stopu (často s voliteľnou variantou stereofónneho alebo 2.1 zvuku) maximálne vo formáte 5.1, takže pre ďalšie dva pridané kanály sa neponúka výraznejšie využitie.
Soundbar
Riešením môže byť (predovšetkým pre menšie byty) aj použitie soundbaru. Je to kombinácia zosilňovača, reproduktorov a niekedy aj prehrávača v podlhovastej lište. Priestorovo skutočne minimalistické riešenie. Ale nerobme si veľké ilúzie, výsledný zvukový efekt síce môže byť lepší ako pri zvuku z televízneho prijímača, na poriadne domáce kino ale jednoducho nemá. Subwoofer je niekedy riešený ako samostatný box, často aj s bezdrôtovým pripojením. Vedľa tenkých zvukových líšt sa môžeme stretnúť aj s robustnejším prevedením, dostupným najčastejšie pod označením soundbase alebo soundplate. Tie sú určené väčšinou pre umiestnenie priamo pod televízor, zatiaľ čo klasický soundbar môžeme zavesiť aj na stenu.
Výkon
Pri mnohých sústavách domáceho kina nás prekvapí udávaný výkon v desiatkach či dokonca stovkách wattov. Tak trochu ale ide o marketingový ťah, systém s vysokým výkonom predsa len pôsobí lepším dojmom a zákazníka ľahšie priláka. K výslednému číslu prichádzajú výrobcovia občas mazaným súčtom výkonu jednotlivých kanálov, podrobnejšie údaje sú ukryté až v detailnej špecifikácii výrobku. Avšak aj keď potrebujeme dostatočný výkon a určitá rezerva je len prínosom, viac ako sto wattov na jeden kanál je značne viac, než môžeme reálne využiť aj vo veľmi veľkom priestore. Zaujímať by sme sa ale mali, ak ide o kvalitnú reprodukciu zvuku, hlavne o hodnotu harmonického skreslenia, ktoré by nemalo byť príliš výrazné. Navyše by sme mali brať určité ohľady aj na ostatných obyvateľov v dome alebo v byte, nočné dunenie subwoofera môže hocikoho ľahko pripraviť o pokojný spánok.
Domáce kino v jednej krabici alebo jednotlivé komponenty?
Najjednoduchším a pre mnohých užívateľov určite optimálnym riešením je obstaranie kompletnej zostavy domáceho kina naraz. Jednotlivé komponenty budú k sebe vhodne zvolené, prepojiteľné bez komplikácií a výsledok by mal byť maximálne vyvážený. Podľa potreby kúpime sadu, ktorá obsahuje reproduktory vrátane všetkých potrebných káblov, zosilňovač (väčšinou aj s integrovaným FM prijímačom) a v závislosti na voľbe môže byť jeho súčasťou aj DVD či Blu-ray prehrávač. Takáto sada, okrem vhodného „zladenia“ jednotlivých komponentov, často vyjde výrazne lacnejšie, ako zhotovovanie jednotlivých dielov a ich kompletizácia do funkčného systému. Ak máme ale vlastnú predstavu a chceme si zostaviť domáce kino podľa svojho, nebude to žiadny problém. Zosilňovače aj reproduktory sú dostupné aj samostatne. Systém domáceho kina býva pre dosiahnutie dokonalého zvuku vybavený okrem FM rádia tiež dekódermi priestorového zvuku DTS a Dolby Digital. Pri moderných prístrojoch vyššej kategórie nájdeme aj podporu najnovších zvukových formátov, medzi ktoré sa radí napríklad úplne bezstratový systém Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio. Tieto formáty sú používané predovšetkým na Blu-ray diskoch a umožňujú posunúť pomyselnú latku zvukovej kvality zase o niečo vyššie.
Prednosti domáceho kina v záverečnom zhrnutí
- Zreteľnejšia a zrozumiteľnejšia reprodukcia hovoreného slova a dialógov aj napriek výraznému hudobnému podkladu alebo zvukovým efektom
- Realisticky znejúce zvukové efekty v moderných aj kvalitne remasterovaných filmoch a hudobných reláciách
- Dokonale reprodukované tóny pri nízkych frekvenciách, zvýrazňujúce scény najmä v akčných filmoch
- Získanie plného priestorového dojmu, korešpondujúceho s obrazom
- Možnosť využitia domáceho kina aj pre počúvanie hudby z rádia, CD alebo z prehrávačov MP3 či inteligentných telefónov a ďalších zdrojov audiosignálu