Detská izba v podkroví - nechajte sa inšpirovať

Detská izba v podkroví
zdroj: gettyimages.com

Pamätajte na to, že dieťa rastie pomerne rýchlo a menia sa tak jeho názory a aj nároky. Tematické detské izby sú síce malým detským kráľovstvom, no dokedy bude chcieť vaša ratolesť spávať v autíčku alebo v princeznovskom koči? Neutrálnosť preto nie je zlá vlastnosť ani v tejto miestnosti, pretože voľné pole fantázie dostávajú druhy úložných priestorov, koberce, lampy, poličky…

...

Detská izba v podkroví si pýta svetlosť

Tá spočíva jednak vo farebnosti, a jednak v dostatočnom množstve prirodzeného svetla. Čo sa spomínaných farieb týka, odtiene bielej sú základom. Práve ony by mali v takomto prostredí tvoriť dve tretiny zariadenia. Zvyšok sa dá doladiť pastelovými doplnkami, dekoráciami, bytovým textilom a pod.

Ani nábytok nie je výnimkou. Siahnuť po dreve nebude krokom vedľa, no zvoľte skôr svetlejšie odtiene masívu. Keďže výrobe nábytku na mieru pre podkrovie sa väčšinou nevyhnete, k dispozícii budete mať vzorkovník s množstvom farebných prevedení, materiálových a povrchových spracovaní. Myslite preto na podmienku svetlosti.

Tá však najviac súvisí s presklenými plochami, a teda oknami, prípadne balkónom v podkroví. Súčasťou tohto priestoru sa môžu stať klasické typy okien alebo strešné okná (v závislosti na sklone strechy, jej tvaru a pod.). Aj prísun čerstvého vzduchu je totiž viac ako dôležitý. Súčasťou niektorých druhov strešných okien je ventilačná klapka, ktorá zabezpečuje vetranie interiéru aj počas toho, ako je okno zatvorené.

Zariadenie detskej izby v podkroví – na čo nezabudnúť:

  • dostatok denného svetla a čerstvého vzduchu (súvisí aj so zdravím a psychickou pohodou)
  • kreativita – nielen pri zariaďovaní, ale aj ako vytvorenie miesta, ktoré bude kreativitu podporovať u detí (docielite rôznymi typmi doplnkov, pastelovými farbami a pod.)
  • bezpečný a nestiesnený priestor
  • vytvorenie zón na hranie a učenie, rozvíjanie a odpočinok, spánok
  • vhodné umelé osvetlenie (niekoľko druhov, v závislosti od činností vykonávaných v konkrétnej časti podkrovia)
  • dostatok úložných priestorov riešených na mieru, ale aj prostredníctvom políc, nízkych regálov na úložné boxy a pod.

Pozrite si detské izby v týchto e-shopoch:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: