Podkrovné bývanie, ktoré vás osloví

Podkrovné bývanie
zdroj: gettyimages.com

Ujasnite si, či vaše podkrovné bývanie chcete rozdeliť na viacero miestností, využívať ho ako jeden otvorený celok, alebo má slúžiť ako doplňujúca izba s kútikom na čítanie či šatníkom. Od toho sa totiž budú odvíjať aj stavebné úpravy a členenie, ak nie je vopred dané dispozíciou (platí pri rekonštrukcii).

...

Pekné podkrovné bývanie je aj o číslach…

Sklon strechy, samozrejme, vo veľkej miere ovplyvňuje celkové zariadenie a jeho funkčnosť. V tom, aby bol optimálny pri bežných činnostiach, hrá úlohu aj výška nadmurovky. V každom prípade je podľa vyhlášky 532/2002 Z.z. §43 odsek 5 svetlá výška podkrovia stanovená na minimálny rozmer 2,3 m. Aby priestor spĺňal normy vhodné na bývanie, aspoň polovica obytnej plochy musí dodržať uvedenú výšku.

Podkrovné bývanie
zdroj: gettyimages.com

Ak chcete, aby podkrovie získalo prívlastok atraktívne, vsaďte na veľké množstvo prirodzeného svetla a ak je to možné, znásobte počet strešných okien či svetlíkov. Všeobecne odporúčanou radou je nezahlcovať ho. Nechajte ho čo najviac otvorené, prípadné rozdelenie vytvorte nábytkom, napríklad dekoratívnym regálom. Buďte mierni aj v množstve doplnkov. Čo sa týka osvetlenia, pohrať sa môžete s dizajnom, aj so smerovaním svetelných lúčov.

Pozrite si aj tieto krásne pohovky:

Ako zariadiť podkrovné bývanie?

  • obývacie steny nie sú vhodné, uprednostnite samostatné komody a skrinky
  • ak je priestor otvorený, umiestnite sedačku do jeho centra (aj prisunutie ku stene sa považuje za vhodné)
  • relaxačný kútik má zelenú – pod strešným oknom nájdete jeho ideálne miesto, no niekomu môže vyhovovať aj tmavý kút
  • kuchyňa si jednoznačne pýta skrinky na mieru
  • kúpeľňa sa na osadenie WC uspokojí s výškou pomúrnice 120 – 130 cm, na umývadlo postačí 80 cm (v opačnom prípade môže byť alternatívou malá deliaca stena v priestore)
  • v spálni by mal byť priestor nad posteľou aspoň 120 cm (mnohí ju umiestňujú prisunutím čela k pomúrnici, aj keď nie sú splnené dané podmienky – ide len o to, aby ste sa počas spánku necítili stiesnene)
  • detská izba necháva prejaviť fantáziu viac ako inokedy (kútiky na hry, zaujímavé postele, originálne police…)
  • knižnica po celej ploche podkrovnej steny bude vyzerať luxusne
  • šikmé steny nebudú obmedzujúce ani pre pracovný kútik (naopak, môžete získať aj zaujímavé miesto na nástenku a pod.)
  • pri úložných priestoroch či šatníku počítajte s výrobou na mieru (aj keď zhltne viac peňazí, vytvorí originálny a často aj multifunkčný dizajn)

Pozrite si pohovky v týchto e-shopoch:

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: