Čo v domácnosti "žerie" najviac elektriny? Nie je to chladnička ani práčka – Slováci často robia túto chybu, ktorá vás tento rok môže vyjsť draho

Žrúti elektriny
Žrúti elektriny Foto: František Stacho

Ceny energií sú dnes podstatne vyššie ako pred niekoľkými rokmi, a očakáva sa, že ešte porastú. S príchodom emisných povoleniek pre domácnosti sa elektrina a plyn stanú ešte drahšími. Cieľom týchto zmien je motivovať nás k šetreniu energie. Podľa odborníkov však stále existujú mnohé príležitosti, kde sa dá šetriť.

Odborník odhaľuje pravdu o spotrebe energie

Veľa Slovákov nemá presnú predstavu o tom, ktoré spotrebiče sú najväčšími žrútmi elektriny. Často nemáme dostatok informácií o tom, čo v našej domácnosti spotrebúva energiu najviac a kde by sme mohli šetriť.

Mnohí sa domnievajú, že najviac elektriny spotrebuje chladnička alebo práčka, keďže sú to veľké a často používané spotrebiče. Zdá sa, že možnosti úspor pri týchto zariadeniach sú obmedzené. Ale toto je veľký omyl. „Nie je pravda, že najväčšími spotrebičmi sú veľké zariadenia. Moderné spotrebiče sú totiž čoraz úspornejšie,“ vysvetľuje predajca elektroniky Jonáš Petr. „Paradoxne, menšie spotrebiče sú často energeticky náročnejšie.“

Typickým príkladom je rýchlovarná kanvica, ktorá má vysokú spotrebu energie, keď sa zapne. Kľúčom k šetreniu je ohrievať len toľko vody, koľko skutočne potrebujete. „Mnohí ľudia naplnia kanvicu až po vrch, len aby si urobili jeden či dva šálky čaju alebo kávy. V konečnom dôsledku ich to môže stáť viac, než keby si kávu dali priamo v kaviarni,“ upozorňuje odborník.

Žrúti elektriny
Žrúti elektriny Foto: František Stacho

Je potrebné zmeniť návyky

Podobne je to aj s indukčnou varnou doskou. Jej hlavnou výhodou je vysoká účinnosť, no tá sa prejaví len vtedy, ak ju používate s rozumom. Ak ju nechávate zbytočne dlho zapnutú, v skutočnosti zbytočne míňate peniaze.

Ešte väčším problémom je tzv. „stand-by“ režim mnohých zariadení. Moderné domácnosti sú zvyknuté nechávať rôzne spotrebiče neustále v pohotovosti, aby boli pripravené na okamžité použitie. Tento komfort však stojí peniaze – a to nepretržite.

„Niektoré zariadenia, ako napríklad televízory, už ani nie je možné úplne vypnúť, len odpojiť zo zásuvky. Ak ich necháte v pohotovostnom režime, budú naďalej spotrebúvať elektrinu,“ vysvetľuje Petr. Preto je dôležité zamyslieť sa nad tým, čo všetko nechávame zapojené a ako to ovplyvňuje naše účty za elektrinu.

Treba brať ale do úvahy, že všetky spomínané aspekty závisia od typu a veku spotrebiča.

Odporúčané