Čo poviete na machové steny v interiéri?

Machová stena
zdroj: gettyimages.com

Štýlová dekorácia prírodného charakteru akou sú machové steny môže skrášliť i strop alebo stĺpy. V zarámovanom variante pôsobí ako obraz, ktorý si v menšej či väčšej veľkosti a v rôzne početných kombináciách zavesíte v podstate hocikde. Stabilizovaný mach si pritom nevyžaduje žiadnu údržbu.

...

Machové steny zo stabilizovaného machu

Steny a obrazy z machu sú vyrábané na prírodnej báze. Vlhkosť, ktorou je v exteriéri nasiaknutý, nahrádza konzervačný prostriedok šetrný k životnému prostrediu. Tak vzniká ekologický stabilizovaný mach. Atraktívny vzhľad v rôznych odtieňoch zelenej si dokáže zachovať aj na dlhšie obdobie, približne desať rokov. Starať sa však o neho nemusíte.

Ani zastrihávanie, ani zalievanie – na to úplne zabudnite. Minimálna potrebná vlhkosť machu predstavuje 35%, ideálna cca 50%, maximálna 70%. Ak je nižšia, zelená farba začne pomaly strácať sýtosť. Tento nízky stav vlhkosti vzduchu však nie je vhodný ani pre človeka. V podstate si okrem trendovej dekorácie tak zabezpečíte aj indikátor vlhkosti.

Machové obrazy sú netradičným a zaujímavým doplnkom

Nemusíte nutne siahnuť po veľkoplošných machových stenách. Nie každý si ich totiž aj môže dovoliť. Ide o pomerne finančne náročnejší spôsob prírodného doplnku v interiéri. Ak vás ale zaujal, lacnejšie machové oživenie zoženiete už v spomínaných zarámovaných obrázkoch.

Výroba na mieru u je u väčšiny predajcov samozrejmosťou. Neprekvapí ich ani požiadavka portrétu z machu. Estetické možnosti sú naozaj pestré. Jedinou podmienkou na ich trvácnosť je iba to, aby umiestnenie steny či obrazu nebolo vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Okrem pôsobivej vizuálnej stránky získate tiež:

  • priaznivé ovzdušie v interiéri – mach slúži na udržiavanie optimálnej vlhkosti vzduchu a zabraňuje tvoreniu plesní
  • dekoráciu kdekoľvek – mach nepotrebuje slnečné svetlo ako iné rastliny, nevadí mu ani tmavý kút
  • lepšiu akustiku miestnosti – v prípade väčších rozmerov

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať: