Čistička vzduchu nie je len pre alergikov - ako ju vybrať správne? Fajčiari, zvážte jej zaobstaranie

Čistička vzduchu
Čistička vzduchu Foto: depositphotos.com

Ako môže pomôcť čistička vzduchu tým, ktorí žiadnou alergiou netrpia?

Pre ľudí trpiacich prachovou či peľovou alergiou je čistička vzduchu jedna z mála možností ako v pokoji a v zdraví prečkať obdobie keď začína všetko kvitnúť. Vo vzduchu je však oveľa viac znečistenia než len peľ. Je to prach z bielizne, rôzny nepríjemný zápach, chemické prostriedky používané pri upratovaní alebo chlpy z domácich miláčikov. Čistička vzduchu je teda určená aj pre osoby, ktorí žiadnou alergiou netrpia, ale chcú mať čistý a príjemný dom bez baktérií, prachu a plesne.

Základné typy filtrov

  • HEPA filter je vôbec najdokonalejším typom filtra na trhu. Odstráni až 99,97% mikro častíc o priemere 0,3 mikrónu a väčšie. Využíva sa aj v lekárskych zariadeniach.
  • Elektrostatické filtre sú skvelou alternatívou k HEPA filtrom. Dokážu na seba viazať prachové častice vďaka plazmovej technológii a ionizátora.
  • TiO2 filter je skvelý na odstránenie mikroorganizmov, vírusov, baktérií či plesne. Pomocou UV lampy dochádza k fotokatalyckej reakcii , ktorá premieňa tieto organické látky na vodu a oxid uhličitý.
  • Uhlíkový filter dokáže odstrániť škodlivé plyny z horákov a neutralizuje zápachy z cigariet.
Čistička vzduchu
Čistička vzduchu Foto: depositphotos.com

Pre koho je čistička určená?

Jednoznačne je čistička vzduchu určená pre alergikov, ktorí potrebujú minimalizovať alebo úplne odstrániť nebezpečné alergény zo vzduchu. Ďalej je veľmi vhodná pre ľudí s ochorením dýchacieho ústrojenstva, ktorí trpia chronickým ochorením dýchacích ciest. Pre tieto osoby je vhodná čistička vzduchu s HEPA filtrom, ktorý dokáže neutralizovať vírusy a baktérie a zároveň odstráni takmer 100% peľových a prachových častíc, zvieracích chlpov a zvyškov roztočov.

Pre fajčiarov je vhodná čistička s elektrostatickým filtrom a ionizátorom. Záporne nabité ióny dokážu neutralizovať zápachy z cigariet alebo plynových horákov a elektrostatický filter potom dokáže zachytiť jemné čiastočky popolčeka a prachu. Ľudia žijúci v oblasti znečistenej smogom tiež ocenia tento druh čističky.

Ako čističku vybrať?

Týchto pár bodov vám pomôže s výberom čističky:

  1. Pozorne vyberajte vzduchový výkon čističky (uvádzaný v m3). Hovorí nám, aké množstvo vzduchu dokáže vyčistiť za 1 hodinu práce. Výsledné číslo by malo byť približne 3-4 krát väčšia ako veľkosť miestnosti, do ktorej je určená.
  2. Správne čističky by mali dokázať odstrániť takmer 100% nečistôt. Je teda dôležitý správny výber filtrácie.
    Jedným z najvýkonnejších filtrov je HEPA filter. Dnešné čističky však už ponúkajú kombináciu viac filtrov dohromady, aby dosiahli čo možno najlepší účinok. Správny výrobca by mal u každého prístroja uvádzať aké filtre sú v danej čističke a pre aké nečistoty je čistička najlepšia.
  3. Dôležité je sledovať životnosť filtrov a ich následnú cenu. Niektoré filtre sú bezúdržbové, ale ich životnosť je obmedzená. Iné potrebujú pravidelnú údržbu a ich životnosť je takmer neobmedzená.
  4. V poslednej rade by sme mali sledovať elektrickú spotrebu čističky a jej hlučnosť . V prípade spotreby vyberajte čističky s tzv. Stand-by režimom, ktorý významne šetrí energiu. Význam parametra hlučnosť oceníte v noci, kedy je čistička umiestnená v spálni. Moderné čističky však už disponujú funkciou tichého režimu.
Čistička vzduchu
Čistička vzduchu Foto: depositphotos.com

2v1- čistiť aj zvlhčiť

Mnohé čističky vzduchu už okrem samotného čistenia v sebe ukrývajú aj ďalšie prístroje, ktoré alergikom môžu pomôcť. Jednou z nich je napríklad práčka vzduchu. Čistička a zvlhčovač vzduchu v jednom odstraňujú nečistoty a rôzne choroboplodné zárodky zo vzduchu a zároveň vzduch príjemne zvlhčujú. Niektorí však majú problém s vysokou vlhkosťou v byte a tvoria sa im na stenách plesne. Na odstránenie týchto nepríjemností je naopak určená čistička a odvlhčovač 2v1.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať