Chlieb vydrží čerstvý aj niekoľko týždňov. Stačí ho správne skladovať

chlebník
chlebník Foto: depositphotos.com

Chlieb je jednou z najzákladnejších potravín a mnohí si nevedia predstaviť raňajky či desiatu bez neho. Keď je však doma dlhšie, často stráca svoju lákavosť a skôr ho využijeme na hrianky. Poradíme vám, ako si zabezpečiť, aby chlieb zostal čerstvý čo najdlhšie. Vyhnite sa igelitovým obalom

Častou chybou je uskladnenie pečiva v igelitovom vrecku. Aj keď takýto spôsob môže udržať chlieb mäkký na jeden až dva dni, pečivo sa zároveň zapaľuje, čo vytvára ideálne podmienky pre tvorbu plesní. Tento proces je ešte rýchlejší, ak chlieb po rozmrazení uložíte späť do igelitu alebo ho zabalíte ešte teplý. Vlhkosť je pre plesne živnou pôdou a môžu sa šíriť ešte skôr, ako si všimnete zelené škvrny na povrchu. Chlieb uchovávajte mimo tepla

V letných mesiacoch je problém udržať chlieb čerstvý a zdravotne nezávadný. Vysoké teploty spôsobujú rýchlejšie vysychanie, najmä bieleho chleba. Naopak, ražný kváskový chlieb má dlhšiu trvanlivosť. Základným pravidlom je skladovať chlieb na suchom mieste, ideálne v chlebníku.

toastový chleba
toastový chleba Foto: www.freepik.com

Najlepšie spôsoby uskladnenia chleba

V lete sa odporúča chlieb ukladať do keramickej nádoby a skladovať ho v chladničke. Po zvyšok roka je vhodné chlieb uchovávať v chlebníku, zabalený v ľanovom vrecku alebo utierke. Toustový chlieb má iné požiadavky – najmä svetlý druh by sa mal po otvorení vždy uchovávať v chladničke. Takto správne uskladnený chlieb môže zostať čerstvý aj viac ako týždeň, ražný chlieb dokonca dva týždne a toustový v chladničke ešte dlhšie.

Chráňte chlebník pred slnečnými lúčmi

Chlieb nesmie prísť do priameho kontaktu so slnkom, preto ho vždy treba chrániť. Nie všetky chlebníky však poskytujú dostatočnú ochranu, keďže mnohé majú vetracie otvory, cez ktoré môže slnečné svetlo preniknúť. Preto je najlepšie umiestniť chlebník na tmavé miesto, kde slnečné lúče nemajú prístup.

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať