Baroko a bývanie

Barokové bývanie
zdroj: gettyimages.com
...

Baroko a nábytkárske umenie v tomto štýle je charakteristické okázalosťou, prepychom a oslňujúcim luxusom. Aj čalúnenie nadobudlo dokonalejšie kontúry a získalo kvalitnejšie materiály na výplň a pružiace schopnosti. Prešívané ohraničenie, tzv. purlé, ako aj ozdobné pribíjanie, bohaté výšivky a gobelínové vzory mu dodali punc exkluzívnosti.

Baroko a nábytok:

  • elegantné tmavé odtiene dreva a ich vysoký lesk
  • pompéznosť, zdobenie, ornamentálnosť
  • vytváranie dynamickosti plôch (používanie rôznorodých techník – intarzia, zlatenie, taušírovanie…)
  • nohy pripomínajúce tvar písmena S
  • pri nábytku na sedenie je operadlo oblúkovito prehnuté
  • tordovanie, basreliéf, marketéria
  • barokový nábytok musel byť povinne značený
  • anglický barokový nábytok bol v porovnaní s francúzskym zdobený podstatne menej

Nielen baroko sedačky a komody sú typickým druhom nábytku z tohto obdobia

Medzi základné druhy barokového nábytku patrili tzv. kabinetné skrine, knižnice, komody, postele, pohovky, leňošky, kreslá, stoličky, taburety, stoly (či už jedálenské, písacie alebo toaletné), skrinky na mince a nábytkové hodiny. Mnohé z nich ešte nedisponovali takou prakticko-vizuálnou stránkou, v akej sú známe dnes.

Používaným nábytkom v barokovom Francúzsku bolo aj tzv. spovedné kreslo „s ušami“, pre zakrývanie tváre spovedníka. Práve z neho sa vyvinul obľúbený anglický ušiak, ktorý v súčasnosti nachádza využitie najmä v relaxačných a čitateľských kútikoch, pri krbe či v úlohe solitéru.

Barokový nábytok využíval intarziu

Intarzia je technika tvorby obrazu, skladania a rezania dýh (veľmi tenkých plátov dreva). Využíva rôzne tvary, veľkosti a druhy dreva, ktoré upravuje do podoby mozaikového obrazu s ilúziou hĺbky. Jednoducho povedané, ide o maľovanie drevom. Dýhy sa najskôr narežú do požadovaného tvaru a následne nalepia na podklad.

Technika sa rozvíjala už v Egypte či starovekom Grécku, no najväčší rozmach zaznamenala práve v období baroka a rokoka, kedy našla využitie pri povrchovej úprave nábytku. Intarziu nájdete v zámkoch na starožitných komodách, stoloch, kabinetoch, sedačkách, stoličkách a podobne.

Niektoré druhy nábytku z mäkšieho dreva bývali často pokryté tenkými plátmi dýhy z ušľachtilých a drahších drevín, ktoré sa skladali do rozmanitých ornamentálnych vzorov. Súčasná zdokonalená technika intarzie používa na výrobu krájané alebo lúpané dýhy o hrúbke 0,6 – 2 mm a z oblasti nábytkárskeho priemyslu sa presunula aj k umeniu. Kombinovať sa môže nielen s drevom, ale tiež s kameňom, mosadzou…

Baroko verzus rokoko

Rokoko do istej miery odzrkadľovalo návrat k prírode, čo sa prejavilo aj v podobe kvetinových vzorov a motívov. Abstraktná forma motívu sa tak stala minulosťou. Nábytok bol vyrábaný s dôrazom na ľahkosť a väčšiu pohodlnosť. Vysoký lesk dominoval stále, no farebné prevedenie sa odklonilo od tmavého dreva a zlatenie tak bolo najpoužívanejšou technikou.

Niektoré druhy nábytku v rokoku sa stali mobilnejšími, keďže novinkou bolo používanie koliesok zo slonoviny alebo porcelánu. Čo sa týka čalúnenia, malo dvojitý charakter, a to v podobe plochého popruhového základu a sedákom či vankúšom vyplneným perím. Podrúčky kresiel sa mierne skrátili, na čo mala vplyv móda sukní s obručovou výstužou.

Pozrite si fotogalériu k článku TU

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať