Harmóniu moderného bývania vytvárajú všetky použité prvky, materiály a farby. Základom sú steny a podlahy, ktoré v kombinácii s nábytkom a dekoráciami vytvoria atmosféru vášho domova. Skutočnou dilemou môže byť výber nábytku, ktorý dokonale ladí s podlahou. Materiál podlahy, farby, kontrasty alebo súlad s nábytkom i praktickosť – to všetko zvážte skôr, ako urobíte finálne rozhodnutie.
Rôzne materiály podlahy a nábytku
Prvým krokom pri rozhodovaní je výber materiálu podlahy a nábytku. Ktorý materiál podlahy vám vyhovuje vzhľadovo, vlastnosťami, ale aj pocitovo? Za najobľúbenejší materiál sa považuje drevo, do väčších a otvorených priestorov sa hodí dlažba. Laminátové podlahy predstavujú ideálny pomer cena a kvalita, vinylové podlahy sa považujú za vysoko odolné a trvácne. Alebo dáte do miestnosti príjemne mäkký koberec?
Možno ste sa práve presťahovali do domu alebo bytu s existujúcou podlahou. V tomto prípade vám už zostáva iba výber nábytku. Vyberte si obývaciu stenu, sedačku alebo stolík takého materiálu a farby, aby s podlahou tvoril súlad a odrážal váš osobitý vkus a predstavy.
Rovnako aj nábytok môže byť vyrobený z rôznych druhov materiálov, ako je drevo, kov alebo rozmanité textílie. Pri výbere bude rozhodujúci vami vybratý štýl, ale aj funkčnosť a praktická stránka.
Pred výberom podlahy zvážte
Skôr ako si vyberiete konkrétny druh podlahy do domu a budete k nemu párovať jednotlivé kusy nábytku, určite si premyslite niekoľko významných faktorov.
Účel a funkcia miestnosti, veľkosť miestnosti, prirodzené osvetlenie v izbe patria k faktom, ktoré je potrebné zvážiť dopredu. Podlahy sa týkajú celej obytnej plochy, sú neustále zaťažované a určite je ich výmena zložitejšia ako premiestňovanie nábytku. Preto si už pri výbere zaslúžia omnoho viac pozornosti.
Tip: Neviete sa rozhodnúť medzi rôznymi druhmi podláh ako je napríklad vinyl, kompozit, či laminát? V tom prípade si prečítajte článok o tom, akú podlahu si vybrať do domácnosti, zvážte ich plusy a mínusy, a určite si vyberiete svojho favorita.
Do istej miery vás môže obmedzovať existujúca podlaha a farby stien. Na druhej strane môže popustiť uzdu fantázii a nechať naplno prejaviť vaše osobné preferencie a životný štýl.
Farby podlahy a farby nábytku
Nejde o pravidlo, no najviac si dávame záležať na dokonalej kombinácii nábytku a podlahy v obývačke. Najprv sa však rozhodnite pre štýl miestnosti a potom sa venujte farbám, materiálom, druhom a rozmiestnením nábytku, ktoré v ňom dominujú.
Vašou predstavou je, aby všetky prvky v miestnosti navzájom spolupracovali. Pri modernom bývaní už dávno neplatí, že všetko má byť z jedného materiálu alebo farby. Do popredia sa dostáva miešanie viacerých povrchov a tónov, čo dodá miestnosti hĺbku a nechá vyniknúť unikátnosti jednotlivých prvkov.
Hlavným sprievodcom pri výbere farby nábytku budú podtóny farby podlahy. Teplý (žltý, oranžový) podtón podlahy je dobré zladiť s obývačkovou stenou v teplých podtónoch. Chladné podtóny drevených podláh (v odtieňoch šedej) sa dobre hodia k sedacej súprave v chladných tónoch farieb a sivých odtieňoch. Neutrálne podtóny (napríklad béžová) sa môžu kombinovať s nábytkom s teplými alebo studenými podtónmi.
Podlahám a nábytku úchvatne ladí, keď majú čo najrealistickejší odtieň a lesk. Príkladom toho sú prírodné farby a motívy.
Dôležité je vedieť, že podtóny nehovoria o tmavosti a svetlosti.
Pravidlo 3 farieb
Pri zariaďovaní interiéru sa nábytok rozmiestňuje po celej miestnosti, aby sa vytvoril oku lahodiaci výsledný dojem a vzhľad priestoru.
Pri rozhodovaní o farbách a farebnej schéme do izby si pomôžete jednoduchým pravidlom. Hlavná farba vášho priestoru (cca 60 %) bude na stenách, na podlahe alebo koberci a na sedačke.
Sekundárna farba (cca 30 %) sa objaví na závesoch, stoličkách a malých kusoch nábytku. Môže byť odlišná, no musí podporovať hlavnú farbu.
Treťou farbou, ktorá sa najľahšie mení, dodáte izbe ráz, šmrnc či sviežosť. Bude to farba dekorácií ako vankúše, deky, vázy alebo umelecké diela.
Tón v tóne alebo kontrast
Odtieň farby určuje, či je svetlý alebo tmavý. Zvolený odtieň podlahy ovplyvňuje opticky to, ako sa miestnosť vníma – zväčšená, zmenšená, zosvetlená, útulná alebo dramatická a stiesnená.
V zásade sa môžete vydať dvomi cestami. Buď zladíte nábytok s farbou podlahy alebo sa opriete o kontrast farby nábytku a stien.
Pri prvej možnosti to môžete urobiť veľmi citlivo, napríklad si vyberiete čalúnenú sedačku s drevenými nohami, ktoré budú ladiť s drevenými podlahami. Len sa uistite, že aj podtón sedačky je rovnaký ako podtón podlahy kvôli rovnováhe priestoru.
Kombinácia svetlá podlaha a svetlý nábytok prináša do interiéru vzdušnosť a svetlo. Pre zaujímavejší celkový efekt miestnosti sa odporúča použiť o pár stupňov odlišné odtiene, napríklad výrazný koberec, na „rozbitie“ svetlej kompozície.
Ak v domácnosti preferujete tmavé farby, tak ich môžete zakomponovať skrz kontrast svetlejšieho nábytku k tmavým podlahám alebo kobercu (pokojne aj naopak), čo pomôže vášmu nábytku pekne vyniknúť a vytvára sa harmónia a hĺbka zároveň.
Inšpiratívne tipy na kombinácie podlahy a nábytku
Pridávame niekoľko nápadov na zváženie:
- Svetlé čalúnenia nábytku a rámy obrazov vynikajú nad tmavými drevenými podlahami.
- Tmavé kožené sedačky vyzerajú veľkolepo so svetlými podlahami.
- Miešaniu svetlého a tmavého nábytku sa radšej vyhnite.
- Jednoduchým plošným kobercom a rozmanitými doplnkami farby efektívne doladíte.
- Príliš veľký kontrast ako tmavá podlaha a biely nábytok sa neodporúča.
- Sedacia súprava z textílie si rozumie dobre s tvrdým drevom, ale s kobercom tu radšej opatrne.
- K sivej podlahe v obývačke vyberajte najväčší kus nábytku, zvyčajne sedaciu súpravu, v odtieňoch modrej, hnedej, bielej, čiernej a kontrastných odtieňov sivej.
Nevynechajte praktické hľadisko a bezpečnosť
Keď sa rozhodujete o podlahe či nábytku, myslite na dlhší časový horizont. Okrem kvality, farby a vzhľadu nezabúdajte ani na údržbu a životnosť materiálov. Pre čo najlepšiu údržbu a starostlivosť vyhľadajte rady, ako sa správne starať o podlahu a nábytok, nakoľko sa to môže výrazne líšiť napríklad na základe materiálu.
Dajte si záležať na ich správnej inštalácii a funkčnom rozmiestnení jednotlivých kusov nábytku, aby ste o pár mesiacov nemuseli riešiť podobné aktivity alebo sa cítili vo vlastnom dome nepríjemne. Určite sa dobre zamyslite nad parametrami bezpečnosti a dostupnosti vecí s ohľadom na potreby a možnosti vašej rodiny.
Domov podľa vašich predstáv
Pri zladení podlahy a nábytku zohľadnite materiál, farbu, jej podtóny aj odtiene. Poznať pravidlá, aby sa podlaha a nábytok k sebe hodili, je len jednou stranou mince. Rovnako dôležitá je funkčnosť a účelnosť každodenného používania.
Ešte významnejším je zakomponovať pri zariaďovaní domu, bytu alebo miestnosti vaše osobné preferencie a kreativitu. Venujte plánovaniu a grafickému experimentovaniu toľko času, koľko budete potrebovať. Aby ste sa dopracovali k finálnej podobe, ktorú neskôr zhmotníte a s ktorou budete skutočne spokojní.
Veď si vytvárate vlastný domov, kde sa chcete vynikajúco cítiť, s radosťou prichádzať každý deň a prežívať chvíle s rodinou plné harmónie, relaxu i zábavy.