Na zámkovú dlažbu narážame už doslova všade.
Je lacná, jej pokládka je rýchla, je dostatočne odolná, vyrába sa pre pochôdzne plochy, ale aj zaťaženie ťažkými nákladnými automobilmi, ponúka veľké množstvo vzorov a farebných kombinácií a má výborné praktické vlastnosti, ale aj odolnosť a životnosť.
Jednotlivé dielce zámkovej dlažby sa pokladajú tak, že do seba vďaka zámku zapadajú. Zámková dlažba sa pokladá voľne na pripravené podložie, bez toho aby sme museli používať betón či iné spojivo. Táto dlažba sa hodí na akékoľvek vonkajšie plochy, ktoré chceme spevniť: terasy, dvorce a dvory, chodníky, cesty, chodníky, cyklistické chodníky, parkoviská, automobilová státie pri dome, komunikácia, rampy a iné.
Vďaka farebnosti možno zo zámkovej dlažby vytvoriť oddelené plochy alebo pásy. Kde neplní zámková dlažba iba technologický účel, ale je od nej požaduje aj pekný vzhľad, môžeme pohodlne využiť jej farebnosti a tvarovej rozmanitosti tak, aby pôsobila estetickým dojmom.
Jej veľkou výhodou je možnosť rozobratia a opätovného zostavenia, ak napríklad potrebujeme do zeme uložiť nové potrubie, elektrický kábel a pod. A keďže je zámková dlažba vyrábaná z betónu, je oproti iným materiálom lacná. Nízka je navyše aj cena pokládky, ktorá je veľmi rýchla. Jednoducho ukladáme na zámok jednu dlaždicu vedľa druhej, načo celok potom vďaka zámkovému spoju výborne drží.
Cenu a funkčnosť podčiarkuje veľmi vysoká pevnosť materiálu, výborná odolnosť voči oteru a vplyvom počasia (predovšetkým mrazuvzdornosť), takmer bezúdržbovosť a úplná hygienická nezávadnosť. Navyše je vyrábaná aj v podobe dlažby vegetačnej (zatrávňovacej), ktorá dokáže spevnené plochy ozeleniť. Teda tie plochy, po ktorých viac jazdíme akýmikoľvek dopravnými prostriedkami ako chodíme, na chôdzu nie je príjemná, obzvlášť pre vysoké podpätky. Rovnako tak nie je vegetačná dlažba vhodná pre bicykle, trojkolky a kolobežky.
Aké má výhody:
- Vysoká odolnosť voči mechanickým vplyvom a oderu, znesie aj vysoké zaťaženie
- Trvanlivosť a dlhá životnosť
- Príjemný vzhľad
- Široký výber tvarov, vzorov a farebnosti
- Možnosť ručnej aj strojovej pokládky
- Jednoduchá pokládka, demontáž a výmena
- Mrazuvzdornosť, odolnosť slnečnému žiareniu i dažďu
- Môžete kúpiť s protišmykovou vrstvou
- Príjemné obstarávacie náklady
- Bezúdržbovosť
- Vystuženie a zvýšenie únosnosti pokladanej plochy
- Schopnosť odvádzať vodu
- Univerzálnosť použitého materiálu
Typy zámkovej dlažby
Zámková dlažba sa vyrába prefabrikáciou zhutneného betónu, pričom má upravenú vrchnú stranu a dlaždice sú prispôsobené tak, aby do seba zapadali. Dlažba je vďaka tomu veľmi stabilná a odolná. Vyrába sa niekoľko typov zámkovej dlažby podľa hrúbky:
- Dlažba silná 40 až 45 mm je vhodná pre úpravy okolo chodníkov, dláždenie terás, na chodníky a cesty pešie i cyklistické
- Dlažba silná 60 mm sa hodí pre viac zaťažované peších i cyklistických ciest a pre miestne komunikácie
- Dlažba silná 100 mm sa hodí všade, kde predpokladáme naozaj veľké zaťaženie, napríklad je vhodná pre parkovisko nákladných áut a strojov, logistické centrá a pod.
Podľa tvaru rozpoznávame zámkovú dlažbu v podobe vlniek, kociek, íček, terčíkov a parkiet.
Podľa typu rozpoznávame zámkovú dlažbu Vibrolisovanú (skladá sa z dvoch vrstiev, z nosnej a nášľapnej, má mnoho farebných odtieňov), vymývanú (skladá sa z nosnej a nášľapnej vrstvy, ktoré sú nalisované zo zvlhčené betónovej zmesi, nášľapná vrstva je upravená vymývaním prúdom vody) , vibroliatu (vyrába sa z liateho betónu vo formách, ktoré sa nechávajú vibrovať na vibračnej doske, potom sa zhutní, táto dlažba má nižšiu kvalitu) a Osekávanú (vyrába sa rovnako ako dlažba Vibrolisované, po stvrdnutí betónovej zmesi vo forme sa hrany jednotlivých dielcov otĺkajú v špeciálnom bubna).
Pokládka zámkovej dlažby
Pred pokládkou zámkovej dlažby musíme mať jasno o tvare, farebnom prevedení a povrchu. Skúste si vami vybranú dlažbu predstaviť na cieľovej ploche. Pre vlastnú realizáciu treba zabezpečiť zameranie dláždenej plochy, zemné a výkopové práce, vybudovanie podkladovej vrstvy a samotné položenie dlažby. Na naozaj veľké plochy sa oplatí pokládka strojná, inak sa ale zámková dlažba pokladá ručne. Pokládku neodporúčame svojpomocne, pokiaľ s ňou nemáte dostatočné skúsenosti.