3D televízory dnes a v minulosti

3D televízor
zdroj: gettyimages.com
...

Súčasť každej domácnosti a najpredávanejší spotrebič z čiernej elektroniky. Televízor je pre mnohých z nás tým najvernejším spoločníkom na voľný čas. Vedia to aj výrobcovia a preto sa predbiehajú vo vývine nových a nových technológií. Pre bežného spotrebiteľa to okrem realistickejšieho zážitku zo sledovania obľúbeného vysielania a širších možností multimediálnej zábavy znamená aj náročnejší výber pri kúpe nového spotrebiča. Ktoré sú najdôležitejšie parametre a na čo si dávať pozor pri kúpe nového televízora?

Cesta k novému televízoru

Najskôr dôkladne zvážte jeho umiestnenie vo vašom byte. Od veľkosti priestoru, v ktorom bude televízor umiestnený, závisí napr. veľkosť uhlopriečky. Od spôsobu umiestnenia závisí potreba ďalšieho príslušenstva, napr. nutnosť dokúpiť držiak na stenu, ak chcete mať televízor zavesený. Pre mnohých spotrebiteľov je dôležitý aj dizajn televízora a jeho kompatibilita s dizajnom obývačky. Stanovte si svoj investičný strop. Ceny televízorov sú na aktuálnom trhu skutočne rôznorodé. Začínajú sa niekde okolo 150 € a končia v astronomických desaťtisícoch. Vyhraďte si vopred sumu, ktorú ste ochotní investovať.

Ujasnite si svoje základné požiadavky. Aké vysielanie vo vašej domácnosti najčastejšie sledujete?Záleží vám na realistickom zobrazení farieb v prírodopisných dokumentoch alebo na dokonalom vyobrazení pohybových scén v športových zápasoch? Zvládnete aj náročnejšie ovládanie alebo budú televízor používať prevažne starší ľudia, ktorým postačujú základné funkcie? Požadujete pripojenie na internet? Aké možnosti multimediálnej zábavy využívate? Máte nejaké ďalšie požiadavky na svoj televízor? Ujasnite si, aký formát televízneho signálu či prípojku máte k dispozícii. Budete prijímať signál prostredníctvom antény? Satelitu? Káblovky? Internetu? V závislosti od toho by ste mali vyberať televízor s príslušným dekodérom alebo spolu s televízorom naplánovať aj kúpu externého set-top boxu.

Pozrite si televízory v týchto e-shopoch:

Dôležité parametre

Veľkosť uhlopriečky Veľkosť uhlopriečky sa udáva v palcoch, pričom jeden palec je 2,54 cm. Pravdepodobne vám je jasné, že výber vhodnej uhlopriečky by mal závisieť od vzdialenosti, z ktorej budete televíznu obrazovku sledovať. Vo väčšine obývačiek je to vzdialenosť medzi sedačkou a televízorom. Nie je vhodné investovať do nadrozmerného televízora, ak bude jeho veľkosť vo vašej malej obývačke pôsobiť skôr desivo ako impozantne. Platí to samozrejme aj naopak. Malá obrazovka vám vo veľkej obývačke neposkytne práve ideálny zážitok zo sledovania obľúbeného programu. Vhodná veľkosť uhlopriečky závisí aj od rozlíšenia televízora. Zatiaľ čo Full HD televízor s uhlopriečkou 40 palcov môžete pohodlne sledovať zo vzdialenosti približne 1,5 m, HD ready televízor rovnakej veľkosti už potrebuje odstup 2,5m a SD televízor cca 3 metre.

Pre výpočet vhodnej uhlopriečky môžete použiť prevodnú mieru, podľa ktorej budete vzdialenosť, z ktorej budete televízor sledovať (v cm), deliť. Dostanete vhodnú orientačnú veľkosť obrazovky v palcoch.

  • číslom 4 pre Full HD televízory
  • číslom 6 pre HD ready televízory
  • číslom 8 pre SD televízory

Rozlíšenie obrazovky Údaj rozlíšenie obrazovky sa udáva v pixloch a hovorí o počte bodov, z ktorých je tvorený obraz. Čím je rozlíšenie vyššie, tým jasnejšie a ostrejšie sú kontúry a obraz je kvalitnejší. Štandardom sú v súčasnosti Full HD televízory s rozlíšením 1920 x 1080 a pomerom strán 16:9. Tieto televízory ponúkajú plnohodnotný audiovizuálny zážitok. Vo vyššom štandarde ich nahrádzajú UHD alebo 4K televízory s rozlíšením 3840 × 2160 a pomerom strán 16:9. Tieto modely sú však finančne náročnejšie. Navyše bežné televízne vysielanie ešte nie je dostupné v UHD kvalite. Ak by ste sa rozhodli investovať do UHD televízora, mohlo by sa vám ľahko stať, že vo vysokom rozlíšení by ste aktuálne nemali čo pozerať. Vysielanie totiž kopíruje vývoj techniky s niekoľkoročným oneskorením.

Väčšina UHD televízorov je preto vybavená technológiou Upscaling, ktorá dopočítava body do obrazu a dokáže pozdvihnúť Full HD vysielanie do UHD kvality. Týmto spôsobom sa obraz značne vylepší, kvalitou sa však pôvodným 4K filmom nevyrovná. Na trhu nájdete aj televízory s nižším rozlíšením, tzv. HD ready televízory. Ide o rozlíšenie 1280 x 720 s pomerom strán 16:9. Pri televízoroch s veľkosťou obrazovky nad 40 palcov vám už takéto rozlíšenie neodporúčame. Najstaršou verziou sú SD televízory s rozlíšením 720 x 576 a pomerom strán 4:3. Na trhu sa vyskytujú už len ojedinele.

Pozrite si aj tieto skvelé televízory:

Technológia zobrazenia Typ podsvietenia obrazu ovplyvňuje nie len naše oči, ale aj spektrum zobrazovania farieb a energetickú spotrebu televízora. V súčasnosti sú najrozšírenejšie LED televízory. O podsvietenie sa v nich starajú LED diódy, ktoré sú energeticky výrazne úsporné. LED televízory tvoria drvivú časť ponuky a ak sa rozhodujete pre kúpu televízora, pravdepodobne aj vy siahnete po tomto type. Podľa umiestnenia LED diód rozlišujeme:

  • Edge LCD LED televízory: LEDky sú umiestnené po okrajoch a svetlo z nich je rovnomerne rozptýlené za celým panelom
  • Direct LCD LED televízory: LEDky sú rovnomerne rozmiestnené za celou plochou panela, čo prináša rovnomernejšie podsvietenie

Modernou ale finančne náročnou alternatívou sú tzv. OLED televízory, pri ktorých je samotný panel tvorený organickými svetelnými diódami. Nevyžaduje si teda ďalšie podsvietenie. Výhodou tejto technológie je vysoká kvalita obrazu, široký pozorovací uhol, rýchla odozva a energetická úspornosť. Nedostatkom je vysoká cena a nižšia životnosť.

Obnovovacia frekvencia obrazu Obnovovacia frekvencia obrazu by mala zaujímať najmä športových fanúšikov. Zabezpečuje totiž plynulosť obrazu v náročných dynamických scénach. Udáva sa v Herzoch a vypovedá o schopnosti televízora vkladať do scén medzisnímky pre zvýšenie plynulosti. Štandardom je 50 Hz frekvencia. Ak ste však športovým fanúšikom alebo si potrpíte na akčné bojové scény, hľadajte televízor s minimálne 100 Hz obnovovacou frekvenciou panela. K skutočnej obnovovacej frekvencii panela sa je, v dnešnej dobe, ťažké dopracovať. V prípade mnohých televízorov sa stretnete s údajom uvádzajúcim frekvenciu 400 či dokonca 1000 Hz a viac. V skutočnosti však nejde o frekvenciu panela, ale o údaj, ktorý rôzni výrobcovia prepočítavajú rôznymi spôsobmi. K frekvencii panela pripočítavajú ďalšie technologické vylepšenia obrazu s rôznymi indexmi. Výsledné frekvencie, ktoré udávajú rôzni výrobcovia, nemožno medzi sebou porovnávať, pretože každý výrobca má iný spôsob výpočtu.

Odozva obrazovky Rýchlosť odozvy vyjadruje čas, ktorý potrebuje obrazovka na zmenu jednotlivých pixlov. Čím je tento údaj nižší, tým kvalitnejší bude obraz. Ak je odozva príliš pomalá, vznikajú na obrazovke takzvaní „duchovia“, t.z. že v obraze je na krátky čas vidieť pozostatky predchádzajúcej scény. Stáva sa to najmä pri rýchlych zmenách obrazu. Pre dosiahnutie vyššieho komfortu pri sledovaní vám odporúčame staviť na televízor s odozvou pod 5 – 6 ms.

Príjem digitálneho signálu Jedným zo základných parametrov, na ktorý by ste mali pri výbere televízora myslieť, je formát digitálneho signálu. Inak povedané, akú prípojku máte k dispozícii. V závislosti od toho je potrebné hľadať televízor s príslušným dekodérom, prípadne zvážiť kúpu externého zariadenia, tzv. set-top boxu. Ak prijímate televízny signál prostredníctvom antény, televízor by mal byť vybavený DVB-T/T2 dekodérom. Má ho väčšina televízorov. V prípade, že prijímate signál cez metalickú sieť, tzv. káblovku, mal by byť televízor vybavený DVB- C/C2 dekodérom. Tiež je integrovaný vo väčšine modelov. Príjem signálu cez parabolu (satelit) si vyžaduje DVB-S/S2 dekodér. Mnohé televízory sú ním vybavené, ale stretnete sa aj s televízormi, ktoré si pre príjem signálu z paraboly vyžadujú prídavné externé zariadenie tzv. set-top box.

Konektivita Televízor už v súčasnosti nie je len médiom na sledovanie televízneho vysielania, ale aj prostriedkom pestrej multimediálnej zábavy. Cez konektory dnes, okrem zdrojov obrazu, pripájame ďalšie prídavné zariadenia, herné konzoly, USB zariadenia či internetový kábel. V závislosti od toho, na čo plánujete televízor využívať, si odsledujte prítomnosť a počet jednotlivých vstupov.

  • HDMI – v súčasnosti veľmi využívaný vstup. Ideálne je, ak má televízor aspoň 3 HDMI konektory. Okrem satelitu, IPTV či Bluray pripájame cez toto rozhranie napr. aj DVD prehrávač, počítač či hernú konzolu
  • USB – ďalší z často využívaných vstupov slúži na pripojenie väčšiny externých úložných zariadení ako USB flash disk, HDD či fotoaparát. Vďaka USB rozhraniu si môžete na obrazovke televízora prehrávať filmy uložené na disku, prezerať fotografie, obrázky alebo nahrávať vysielanie v prípade, že televízor takouto funkciou disponuje. Vhodné je, aby mal televízor minimálne 2 USB porty
  • Ethernet – predstavuje možnosť pripojenia internetu k televízoru prostredníctvom sieťového kábla.
  • MHL – slúži na pripojenie smartfónu či tabletu
  • SD slot – slúži na priame pripojenie pamäťovej karty k televízoru. Vďaka nemu si môžete na televíznej obrazovke prezerať multimediálny obsah uložený na karte, napr. filmy alebo fotografie
  • SCART – ide o starší typ vstupu, ktorým už mnohé moderné televízory nedisponujú. Je to analógový konektor, ktorý slúži na pripojenie videorekordéra alebo DVD prehrávača. Ak takýmto zariadením disponujete a chcete ho využívať, overte si, či je televízor vybavený SCART vstupom
3D televízor
zdroj: gettyimages.com

Možnosti bezdrôtového pripojenia Mnohé zariadenia je dnes možné pripojiť k televízoru oveľa pohodlnejšie ako cez kábel. Väčšina televízorov ponúka niekoľko možností bezdrôtového pripojenia.

  • WiFi – možnosť bezdrôtového pripojenia na internet je už takmer samozrejmou výbavou televízora. Najmä SMART televízory sa bez internetu jednoducho nezaobídu. Značne to rozširuje možnosti multimediálnej zábavy, ktorú poskytujú
  • Zrkadlenie – ide o modernú možnosť bezdrôtového prepojenia smartfónu a televízora. Obsah zo smartfónu sa jednoducho zrkadlí na televíznej obrazovke
  • NFC / Bluetooth – slúžia na pripojenie blízkych zariadení

SMART TV Smart alebo inteligentný televízor ponúka oveľa viac multimediálnej zábavy ako štandardný televízor. Vyžaduje si pripojenie na internet a jeho možnosti sa rozširujú vďaka množstvu dostupných aplikácií podobne ako u smartfónov. Takýto televízor ponúka aj možnosť surfovať na internete či používať predinštalované aplikácie ako YouTube alebo Skype.

3D televízor 3D technológia vám je iste dobre známa.Dojem trojrozmerného obrazu si môžete vytvoriť aj vo svojej obývačke. Stačí si len vybrať 3D technológiu, ktorá vám bude viac vyhovovať. Aktívna 3D technológia – sú k nej potrebné aktívne 3D okuliare, ktoré si vyžadujú dobíjanie. Potrebné je tiež, aby mal televízor obnovovaciu frekvenciu panela aspoň 200 Hz. Pasívna 3D technológia – používajú sa pri nej pasívne 3D okuliare s polarizačným sklom. Obraz je spravidla menej ostrý, ako pri aktívnej 3D technológii, ale scény bývajú plynulejšie. 3D technológia bez použitia okuliarov – trojrozmerný obraz zabezpečuje špeciálna fólia, ktorou je pokrytá obrazovka televízora. Ide o pomerne novú technológiu, ktorá je však cenovo náročnejšia a na našom trhu zatiaľ málo dostupná.

Zvuk Štandardnou výbavou televízorov sú dva reproduktory. Odporúčame, aby dosahovali celkový výkon aspoň 20 W. Ak si potrpíte na plný zvuk a priestorový dojem, stavte na model, ktorý má už vstavaný subwoofer. V prípade, že vám štandardné zvukové možnosti televízorov nevyhovujú, zvážte možnosť dokúpiť si reproduktorovú zostavu domáceho kina.

Ovládanie televízora Je to už nejaký ten rok, čo kvôli prepínaniu kanálov nemusíme vstávať z gauča. Klasický diaľkový ovládač je už štandardnou výbavou všetkých televízorov. Moderné možnosti však siahajú ešte ďalej. Ak si potrpíte na komfort pri sledovaní obľúbeného programu, možno sa vám niektorá z nich zapáči.

  • Ovládanie smartfónom – ovládanie televízora mobilným zariadením už nie je ničím nezvyčajným. Svoj smartfón zmeníte na diaľkové ovládanie pomocou špeciálnej aplikácie
  • Ovládanie hlasom – štandardný diaľkový ovládač môže byť vybavený prídavným mikrofónom, do ktorého zadávate príkazy. Väčšina ovládačov však ešte vyžaduje povely v angličtine
  • Ovládanie pohybom – pre tento spôsob ovládania musí byť televízor vybavený kamerou, ktorá bude schopná snímať vaše pohyby. Televízor sa potom ovláda gestami alebo aj mimikou. Vo veľkej miere sa to využíva najmä pri hraní obľúbených hier

Moderné televízory samozrejme disponujú ešte celým radom inovatívnych funkcií a technológií vylepšujúcich obraz či zvuk. Z hľadiska funkčnosti vám odporúčame zamerať sa predovšetkým na vlastné potreby a ak vyžadujete od televízora nejakú špeciálnu funkciu, hľadať model, ktorý ju ponúka. Možno spomenúť napr. funkciu obraz v obraze, ktorá umožňuje sledovanie viacerých obsahov súčasne alebo Timeshift, čo je funkcia nahrávania vysielania v čase, keď ste nútení odísť od televízora. Takýchto a podobných vymožeností ponúkajú moderné televízory desiatky. Technológie vylepšujúce kvalitu obrazu a zvuku by rozsahom naplnili ďalší článok. Okrem toho, že ich je nespočetne veľa, o ďalší zmätok sa starajú výrobcovia, ktorí tú istú vec predstavujú pod vlastným pomenovaním. Pri výbere televízora si nimi v princípe hlavu lámať nemusíte. V prípade, ak zvážite všetky vyššie popísané kritériá, každá technológia navyše vám poskytne už len kvalitnejší zážitok zo sledovania. V princípe sa však zlého výberu obávať nemusíte.

V tejto súvislosti by vás mohlo zaujímať:

Odporúčané

Mohlo by Vás zaujímať