Keď je potrebné, dokážeme všetku prácu zvládnuť aj z domova, má to ale svoje limity. A často na úkor nás samých. Práca z domu sa zdá super, ste doma, popri práci stíhate aj tie domáce, nemusíte riešiť kto bude s deťmi.. Ale je to naozaj také super?
Tohtoročný výskum agentúry STEM/MARK ukázal, že až 40 % opýtaných zamestnávateľov umožňuje si zvoliť, odkiaľ budú pracovať. Najčastejšie prevláda hybridný model, teda niektoré dni v týždni doma a tie zvyšné z kancelárie. Vďaka stále modernejším technológiám je z praktického hľadiska už vlastne jedno, či sedíte doma na gauči, alebo v práci za stolom, naša psychika je ale iná. Tej to tak úplne jedno nie je. Mnoho ľudí tak môže byť z práce doma viac v strese, než by sa čakalo. Tu sú tri zásadné dôvody prečo.
1. Rovnováha neexistuje
Ako dokázal prieskum spoločnosti Small Business Trends, až 66 % ľudí pracujúcich z domu nedokáže nastoliť rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Zatiaľ čo v kancelárii skončíte o piatej, a môžete tak vypnúť, hodiť pracovné starosti za hlavu, odísť domov či za zábavou, doma vám tento predel chýba. Pocitovo ste tak vlastne stále v práci, čo môže postupom času viesť až k vyhoreniu.
Riešením môže byť, že pracujete vždy na vyhradenom mieste a dokážete si ustrážiť, že naozaj pracujete od/do. Iba s prestávkou na obed. Áno, je to dril, ale oplatí sa.
2. Nie ste v obraze
Málo platné, ale nie všetko sa dozviete po telefóne a e-maile. Pokiaľ u vás prevláda práca z domu, môže sa ľahko stať, že sa čoskoro začnete cítiť izolovaní a bez informácií. Ako preukázala štúdia vykonaná v roku 2022, ktorá skúmala dlhodobé účinky práce z domu počas rôznych fáz pandémie, chýbajúce sociálne väzby narúšajú zdravú psychickú rovnováhu viac, než si obvykle pripúšťame.
Najmä ženy uvádzali, že sa kvôli tomu cítia vyčerpané a smutné, a ďalšia zo štúdií potvrdila, že pracovné prostredie ponúka príležitosti pre neformálne konverzácie, pocity spolupatričnosti a možnosti uvoľnenia po práci, ktoré sú nevyhnutné pre budovanie psychickej pohody.
3. Ste stále unavený
Je to pomerne prekvapivé zistenie, keď tým, že nemusíte do zamestnania dochádzať, vlastne šetríte čas, ale ako upozornil psychológ Mark Travers na portáli Psychology Today, vedci boli veľmi prekvapení, keď v jednom z prieskumov počas pandémie zistili, že ľudia, ktorí pracovali z domova, sa oveľa častejšie sťažovali na únavu a vyčerpanie. Na rozdiel od tých, ktorí už museli „do terénu“. Horšie na tom boli predovšetkým ženy, na ktoré vo väčšine prípadov spadla veľká časť starostlivosti o rodinu, starnúcich rodičov či doučovanie detí.
Pandémia síce skončila, ale riziká práce z domu sú tu v tomto ohľade stále. Ste predsa doma, takže bez problémov zvládnete vyprať, uvariť, upratať… A vlastnú prácu potom doháňate po večeroch, čo je jedna zo základných pascí práce z domu. V kancelárii bordel v byte nevidíte, a nemusíte ho teda riešiť. No povedzte, nie je vám tam nakoniec lepšie?