Niekedy je nám jasné, že napríklad nezvyčajná únava, keď sme nešportovali alebo fyzicky nepracovali, môže značiť všeličo od nástupu virózy či infekčnej choroby cez chrípku až po nejaké vážnejšie ochorenie vrátane rakoviny, ktoré by mal v každom prípade po vyhodnotení ďalších príznakov a laboratórnych testov vylúčiť alebo potvrdiť lekár.
Aj tak banálna vec, ako je zmena chuti v ústach, môže ukazovať na problém s trávením. Napuchnuté a bolestivé uzliny na krku zase naznačujú, že telo bojuje s infektom, obvykle s vírusmi…
Avšak rad pomerne bežných príznakov, nad ktorými mávneme rukou, považujeme ich za dočasné alebo za dôsledok veku, môže značiť vážnejšie zdravotné problémy.
Čo sa napríklad oplatí sledovať?
Suchá pokožka
Vášmu organizmu možno chýba vitamín E. Doplňte svoj jedálniček pšeničnými klíčkami, listovou zeleninou, orechmi, tučnými rybami a rastlinnými olejmi.
Lámavosť nechtov, padanie vlasov.
Okrem mnohých iných, aj veľmi vážnych príčin, môže ísť o nedostatok vitamínov skupiny B a vápnika. Veľa ich obsahujú mak, sezam, mandle, paraorechy, lieskové orechy, všetky zelené potraviny, obilné klíčky, celozrnný chlieb a rôzne celozrnné kaše.
Krvácavosť ďasien
Pokiaľ nejde napríklad o nastupujúcu paradontózu, je prejavom nedostatku vitamínu C. Šípky, čierne ríbezle, červená aj žltá paprika, kivi, brokolica, kel, kyslá kapusta, papája, jahody, paradajky, pomaranče …to sú premianti, pokiaľ ide o obsah vitamínu C . Zabúdať nesmieme ani na cibuľu a cesnak.
Zlý spánok, podráždenosť
Môže vypovedať o nedostatku horčíka a draslíka. Mohutným zdrojom sú šošovica, hrach aj fazuľa, mandle a vlašské orechy, pražená káva a tiež sója. Z ovocia a zeleniny potom banány, artičoky, brokolica, čerstvé aj sušené marhule a marhuľové želé, sušené slivky a repa. Výborné sú ovsené vločky, slnečnicové a sezamové semienka.
Nočné kŕče
Rovnako môžu upozorňovať na nedostatok horčíka a draslíka.
Zhrubnutá koža na lakťoch
Ak nejde o prejav kožného ochorenia, napríklad psoriázy alebo atopického ekzému, je to signál nedostatku vitamínov C a A. Obsiahnuté sú vo veľkom množstve v keli av ovocí a zelenine oranžovej farby – mrkve, tekvici, paradajkách, čerstvých i sušených marhuliach.
Chuť na slané
Môže ísť o prejav infekcie alebo zápalového procesu, predovšetkým v močových cestách alebo pohlavnom ústrojenstve.
Chuť na sladké
Potreba rýchleho energetického „dobitia“ organizmu glukózou býva signálom nervovej vyčerpanosti. Najlepšie je uspokojiť ju medom alebo tmavou čokoládou.
Chuť na niečo nevýrazné
Ide skôr o nechuť k výrazným, soleným, koreneným úpravám jedla. Môže súvisieť s nastupujúcim zápalom žalúdka alebo problémami s pečeňou. Šetriaca diéta pomáha zbaviť sa kŕčov a upokojiť zažívací trakt ako celok. Koniec koncov, býva častou súčasťou liečebných postupov nariadených lekárom.
Chuť na semienka
Spektrum je široké, v zásade však často vypovedá o nedostatku antioxidantov.
Chuť na kyslé
Telo si o také potraviny môže hovoriť preto, že pociťuje potrebu stimulácie činnosti pečene alebo žlčníka. Zaraďte do jedálnička listovú zeleninu, napríklad v šalátoch hojne pokropených citrónom. Skvelé sú cesnak, avokádo, grapefruit, kurkuma. Tiež rad bylinných čajov.
Chuť na horké
Pravdepodobnosť problémov v tráviacom trakte. Vhodná je veľmi jemná detoxikácia organizmu.
Chuť na ostré
Pikantná strava podporuje trávenie, treba ju však konzumovať v rozumnom množstve a nikdy nie do úplne vyhladnutého žalúdka.
Chuť na dary mora
Môže ísť o prejav nedostatku jódu.