BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Jana Dubovcová sa vzdala funkcie sudkyne. Ako informuje portál SME.sk, Dubovcová potvrdila, že dnes ráno odovzdala šéfovi prezidentskej kancelárie Milanovi Čičovi písomné oznámenie o vzdaní sa. Podľa zákona jej funkcia zaniká uplynutím mesiaca, teda 28. februára. Dubovcová odchádza z justície po dvadsiatich rokoch, aby mohla v parlamentných voľbách kandidovať za SDKÚ. Do strany však nevstupuje. Na kandidátke by mala byť v prvej desiatke, rozhodnú o tom ešte stranícke primárky. „Dospela som k názoru, že pomery v súdnictve sa nedajú zlepšiť ani zmeniť zvnútra justície a zároveň, že zmenu nevyhnutne treba urobiť,“ povedala Dubovcová pre SME.
Dubovcová patrila k sudcom, ktorí verejne kritizovali Štefana Harabina ako ministra spravodlivosti a aj jeho kandidatúru na predsedu Najvyššieho súdu. Zapojila sa aj do výzvy Červená pre Harabina. V septembri pred dvomi rokmi napísala ako sudkyňa článok, v ktorom vyzvala aj ostatných kolegov, aby už nemlčali. Vyzvala aj Harabina, aby odstúpil. Dôvodom boli informácie o jeho telefonáte ako trestného sudcu s podozrivým. Aj to, ako vystupoval v parlamente voči Danielovi Lipšicovi z KDH, ktorému povedal: „Pôjdeš do basy, ty hajzel.“ Neskôr klamal a tvrdil, že to nepovedal. Usvedčil ho ale zvukový záznam. Dubovcová hovorí, že „ak sa takto správa sudca, je to neprijateľné.“
Vlani v septembri na ňu predseda Okresného súdu v Banskej Bystrici Ľubomír Bušík podal disciplinárny návrh. Dôvodom bolo, že verejne kritizovala Harabina a pomery v súdnictve. Ministerka spravodlivosti Viera Petríková jej pozastavila výkon. Bušík po medializácii a aj po tom, ako premiér Robert Fico vyhlásil, že ani v teoretickej rovine by nemala vzniknúť situácia, kedy by bol človek odvolaný z funkcie pre vyslovenie kritických alebo politických názorov. Petríková za svoje rozhodnutie čelila odvolávaniu v parlamente, ktoré vďaka prevahe koaličných hlasov ustála.
Dubovcová pracovala doposiaľ ako civilná sudkyňa na banskobystrickom okresnom súde, ktorého bola v rokoch 1999 až 2005 predsedníčkou. V rokoch 1998 až 2006 spolupracovala na reforme justície. Na vlastnom súde dala urobiť prieskum o korupcii, za čo v roku 2002 získala od Transaparency International medzinárodnú cenu. „Za nekompromisnú, dlhodobú obhajobu princípov, občiansku i profesnú odvahu v mimoriadne konzervatívnom a skostnatenom systéme stavajúcom sa proti zásadným reformám,“ dostala vlani od mimovládnych organizácií Aliancie Fair-play a Via Iuris ocenenie Biela vrana.
SITA