BRATISLAVA 22. júla (WEBNOVINY) – Slováci po pondelkovom vyčíňaní počasia rátajú škody. Dážď a búrky sa vyzúrili nielen na prírode, ale aj na majetku. Prírodné živly dokonca na niektorých miestach spôsobili požiar či zosuvy bahna.
Do dažďom a búrkov zničenej Terchovej dorazil Robert Fico.
V Terchovej po záplavách pomáhajú aj vojaci
V obci Slovinky zasiahol blesk stodolu, chytil sa aj dom.
Žilina sa spamätáva zo zúrivej búrky a prívalových dažďov.
Vo Vrátnej doline uvoľnil silný dážď bahno, ktoré so sebou strhávalo autá.
Horskí záchranári evakuovali z chaty Vrátna a lanovky 122 ľudí.
V Trenčianskom kraji zatopila voda rodinný dom aj výrobnú halu.
O 10:00 zasadol v Terchovej krízový štáb.
Intenzívny dážď v Trenčianskom kraji zamestnal v pondelok popoludní hasičov, ktorí zaznamenali osem výjazdov. Najčastejšie odčerpávali vodu zo zatopených pivníc a odstraňovali spadnuté stromy z ciest. Najviac práce mali hasiči v okrese Považská Bystrica.
Priamo v Považskej Bystrici čerpali vodu z pivnice rodinného domu a reštaurácie a aj z výrobných hál v Šebešťanovej, aj z nádvoria areálu spoločnosti v Považskom Podhradí v okrese Považská Bystrica. Stromy odstraňovali v Trenčíne, v katastri obce Tŕstie a tri stromy v katastri obce Upohlav. Pri týchto udalostiach nebol nikto zranený. Agentúru SITA informoval Marián Petrík, hovorca Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne.
.
Po údere blesku začala horieť stodola v obci Slovinky v okrese Spišská Nová Ves. Ako v utorok ráno informoval dôstojník operačného strediska spišskonovoveských hasičov Tomáš Drobný, požiar likvidovalo päť profesionálnych hasičov a sedem dobrovoľníkov s dvoma cisternami.
Z horiacej stodoly preskočil oheň aj na časť domu. Pri požiari nebol nikto zranený, no majiteľovi vznikla podľa predbežných odhadov škoda 13-tisíc eur. Horelo aj v obci Zemplínska Teplica.
Ako informoval dôstojník operačného strediska trebišovských hasičov Jaroslav Mlej, požiar kôlne pri dome vypukol v noci o jedenástej. Na mieste zasahovalo osem hasičov a tri cisterny. Príčinu požiaru vyšetrujú a zatiaľ nebola vyčíslená ani škoda.
Video: Slovensko bičovali búrky, spôsobili veľké škody
Meteorológovia hlásia dážď a búrky, Slovensku hrozia povodne
Premiér Robert Fico si v utorok prešiel Vrátnu dolinu, ktorou sa v pondelok prehnala ničivá prietrž mračien a turisticky obľúbenej malofatranskej doline prisľúbil finančnú pomoc.
„Chceme, čo najrýchlejšie poskytnúť finančné prostriedky na odstránenie najakútnejších vecí. Pred chvíľou som hovoril s ministrom financií a môžem potvrdiť, že počkáme na návrh, ktorý príde od predsedu žilinského VÚC a starostu Terchovej a okamžite, ak to bude potrebné, by sme zvolali aj rokovanie vlády a schválili prvý objem finančných prostriedkov, ktorý by bol nevyhnutný napríklad na ťažké mechanizmy, pretože bez nich nie sme schopní vo Vrátnej doline urobiť absolútne nič,“ povedal Fico.
Podľa premiéra je to malý zázrak, že zatiaľ nebola nahlásená žiadna obeť. „Pretože to, čo sme mali možnosť vidieť, je totálne zdevastovaná Vrátna dolina. Sú tam desiatky totálne rozbitých vrakov, je tam celá stanica lanovky zasypaná kamením. Je obrovské šťastie, že sa každému podarilo zachrániť,“ dodal predseda vlády.
Po záplavách pomáhajú aj vojaci
Dve terénne vozidlá a vojaci z 5. pluku špeciálneho určenia pomáhajú zabezpečovať zásobovanie po záplavách, ktoré v pondelok postihli aj mikroregión Terchová. Ako informovala hovorkyňa rezortu obrany Martina Balleková, v spolupráci s Horskou záchrannou službou pokrývajú zásobovanie v odrezanej časti Terchovskej osady Štefanová.
„Ozbrojené sily sú pripravené poskytnúť sily a prostriedky na odstraňovanie následkov záplav v postihnutom regióne. Ďalší účel nasadenia a počet vojakov budú závisieť od požiadaviek krízového štábu,“ uviedol minister obrany Martin Glváč.
Pri odstraňovaní následkov prívalových dažďov v oblasti Terchovej pomáhajú aj príslušníci zo Záchrannej brigády HaZZ v Žiline. Na mieste udalosti zasahujú s pásovým obojživelným transportérom, ktorým sa presúvajú po ťažkom teréne a prehľadávajú viac ako 30 vrakov vozidiel, ktoré boli poškodené počas prívalových dažďov. Hasiči budú na mieste udalosti odstraňovať následky katastrofy až do večera, povedala hovorkyňa hasičov Zuzana Farkasová.
Uviaznuté autá nahlásilo 21 ľudí, záchranári odhadujú viac
Zatiaľ len 21 turistov nahlásilo, že ich autá sú zdemolované a zakliesnené v nánosoch bahna a skál vo Vrátnej doline. Záchranári však podľa premiéra Roberta Fica odhadujú, že vrakov uviaznutých v doline môže byť aj dvakrát viac. Stovka hasičov a tridsiatka horských záchranárov ich prehľadáva, aby mohli potvrdiť, že v nich nikto neuviazol.
„Podľa toho, čo sme videli, predpokladáme, že tých vrakov tam bude viac, medzi 30 až 40,“ povedal Fico po tom, čo si so záchranármi a hasičmi prešiel prívalovou vodou zničenú Vrátnu dolinu. „Hasiči a záchranári momentálne prehľadávajú všetky vraky. Aby sme mali istotu, či sa v nich náhodou nenachádzajú nejaké osoby,“ povedal prezident Hasičského a záchranného zboru Alexander Nejedlý s tým, že zatiaľ neboli hlásené žiadne zranené, ani nezvestné osoby.
„Ale pokiaľ neskontrolujeme všetky vraky, nebudeme mať istotu, či tam niekto nie je. Samozrejme budeme vraky aj vyhľadávať, pretože je možné, že okrem tých viditeľných sú pod nánosmi aj ďalšie,“ dodal Nejedlý.
Hasiči zvážajú ťažkú techniku z celého Slovenska. „Ťažká technika je jediná, ktorou sa vieme dostať do doliny. Bude slúžiť najmä na to, aby sme zásobovali záchranárov a ľudí, ktorí tam bývajú. Privážame ďalšiu techniku z celého Slovenska, pretože jej tu naozaj bude treba podstatne viac a na dlhší čas. Momentálne tu máme približne 70 profesionálnych a 30 dobrovoľných hasičov,“ dodal Nejedlý.
V doline museli evakuovať cez 100 ľudí
Po pondelkovej prietrži mračien, ktorá zničila prístupovú cestu do Vrátnej doliny v Malej Fatre, evakuovali horskí záchranári z chaty a lanovky 122 ľudí. Polícia doposiaľ neeviduje žiadnu nezvestnú osobu. Ako ďalej informuje Horská záchranná služba (HZS), chatu Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zaplavovala prívalová voda z okolitých svahov a prístupová cesta bola na viacerých miestach strhnutá.
„V chate sa nachádzalo 67 ľudí vrátane personálu. V tiesni sa ocitlo aj 55 turistov na hornej stanici lanovky pod Chlebom. V neskorých večerných hodinách sa podarilo všetkých uviaznutých, medzi ktorými bolo aj 15 detí, evakuovať a dostať do bezpečia. Noc prečkali v dome Horskej záchrannej služby vo Vrátnej a v okolitých hoteloch,“ informuje operačné stredisko HZS s tým, že na záchrannej akcii sa zúčastnilo 25 profesionálnych a dobrovoľných horských záchranárov z Malej a Veľkej Fatry. Záchranári až do odvolania neodporúčajú návštevu Vrátnej doliny a okolia pre zničenú infraštruktúru a záchranárske práce.
Záchranári dúfajú, že v autách pod bahnom nie sú ľudia
Záchranári dúfajú, že v autách, ktoré strhla lavína bahna vo Vrátnej doline, nie sú ľudia. Po pondelkovej prietrži mračien museli horskí záchranári evakuovať do Terchovej desiatky ľudí uviaznutých na horských chatách a v lanovkovej stanici pod vrcholom Chleb.
„Na chate Vrátna uviazli premočené deti, ktorým zobralo úplne všetko. Pod chatou je zhrnutý kopec áut, ktoré strhla lavína bahna. Odtrhla sa asi časť kopcov Hromové a Steny. Aké škody vznikli a či bol niekto zranený, to zatiaľ nevieme povedať,“ povedal horský záchranár Jozef Mičo. Polícia celú Vrátnu dolinu uzavrela a spolu so záchranármi ju prehľadáva, úrazy ani obete zatiaľ nehlási. V utorok o 10:00 v Terchovej zasadol krízový štáb, ktorý vyhodnotí situáciu a rozhodne o ďalšom postupe.
.
Dážď trhal asfalt a spustil bahno
Prívalový dážď a rozbúrený potok Vrátňanka v pondelok na viacerých miestach podmyli jedinú prístupovú cestu do Vrátnej doliny, voda vytrhla kusy asfaltu a spolu s bahnom a kameňmi strhla aj zaparkované autá. Horská chata Vrátna, z ktorej premáva lanovka na hrebeň Malej Fatry, zostala zatopená a na cestu pod ňou sa zosunul svah.
„Ťažko povedať, čo všetko sa stalo. Škody nevieme presne odhadnúť. Ľudí sme transportovali a ubytovali v Terchovej. Pod chatou je zhrnutý kopec áut, ktoré stiahla nejaká lavína bahna. Odtrhla sa asi časť kopcov Hromové a Steny. Aké sú škody a či je nejaká ujma na zdraví, to zatiaľ nevieme povedať,“ povedal horský záchranár Jozef Mičo.
Do doliny prichádza veľa českých turistov, polícia ich vracia
Do Vrátnej doliny prichádzajú desiatky áut s českými turistami, polícia ich vracia späť. Polícia celú Vrátnu uzavrela, pretože jedinú prístupovú cestu do turisticky obľúbenej malofatranskej doliny v pondelok zničila prietrž mračien a horskí záchranári a hasiči stále prehľadávajú chaty a vraky áut, aby potvrdili, že v nich nikto neuviazol.
„Až do odvolania je Vrátna dolina uzatvorená aj pre turistov. Žiadame ľudí, aby toto opatrenie rešpektovali a dodržiavali v záujme ochrany vlastného života a zdravia,“ uviedol žilinský krajský policajný hovorca Radko Moravčík. Vstup do doliny neodporúčajú ani horskí záchranári.
„Chodia tam len záchranárske vozidlá, ktoré zásobujú obyvateľov Štefanovej. Vrátna v podstate zostala bez ľudí, takže až do odvolania prosíme všetkých turistov, aby do Vrátnej momentálne nechodili,“ povedal náčelník Horskej záchrannej služby Malá Fatra Juraj Ondruš.
Prietrž mračien zažili v pondelok aj obyvatelia Žilinského kraja. Búrka a prívalový dážď zatopili ulice, rozbili cesty a polámali stromy. —>>> VIAC INFORMÁCIÍ NÁJDETE TU
V Žiline v utorok odstraňujú škody po búrke, doprava by počas dňa už mala fungovať bez väčších obmedzení. Primátor Igor Choma verí, že provizórne sprejazdnia aj podmytú cestu cez mestskú časť Považský Chlmec, kde uviazli desiatky áut i autobusy. V normálnom režime by už mala premávať aj mestská hromadná doprava.
„Doprava v Žiline bola, samozrejme, kompletne zapchatá, pretože niektoré miesta neboli priechodné. Ale ako voda ustúpila, situácia sa stabilizovala. Ešte nie je úplne jasné, kde sú najväčšie škody, ale v každom prípade došlo k zaliatiu podchodov a mnohých pivníc v niektorých bytovkách. Odstraňovanie škôd bude trvať niekoľko dní, potrebné je najmä spíliť a odpratať popadané stromy. Ale na druhej strane, až tak strašné veci sa neudiali,“ povedal pre agentúru SITA primátor Žiliny Igor Choma.
Zaliate boli podchody aj kanalizácia
Po búrke sprevádzanej silným vetrom a prívalovým dažďom zostala v pondelok popoludní zatopená aj ulica Vojtecha Spanyola pri fakultnej nemocnici, podchody na hlavnej železničnej stanici, parkovisko na Bôrickej ceste a železničný podjazd na Kysuckej. Prívalová voda vytrhala cestu v mestskej časti Považský Chlmec a vietor lámal stromy aj v centre Žiliny na Radlinského ulici, na Bulvári či v Bôrickom parku. Od pondelka večera je podľa Chomu situácia stabilizovaná.
„Hodinu to bolo kritické a za ten čas stihol prívalový dážď pozalievať všetky podchody a tie najnižšie položené časti. Potom to ustúpilo, a tam, kde neboli upchaté rúry, vodu odviedla kanalizácia,“ povedal primátor.
.
V Žiline a okolí vyrážali hasiči na pomoc pri odčerpávaní vody a odstraňovaní popadaných stromov viac ako tridsaťkrát.
„Najčastejšie odčerpávali vodu zo zatopených ciest, podchodov, pivníc, rodinných domov, dvorov a záhrad. Medzi najviac postihnuté lokality patrili v Žiline sídlisko Vlčince a ulice Sládkovičova, Spanyolova, Komenského, Sasinkova, Gazdova, žilinská mestská časť Považský Chlmec a mestá Turzovka a Rajec,“ uviedla Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru. Spadnuté stromy odstraňovali hasiči najmä v Bytči, Čadci, Kysuckom Novom Meste, Ružomberku, Terchovej a na ceste medzi Kraľovanmi a Rojkovom.
V súvislosti s prívalovým dažďom vyhlásili v pondelok večer v Žilinskom kraji tretí stupeň povodňovej aktivity okrem Žiliny aj obce Terchová, Lutiše, Belá a Divinka v okrese Žilina, Rudina, Rudinka a Rudinská v okrese Kysucké Nové Mesto a Ľubochňa v okrese Ružomberok.
.
Žilinská polícia žiada ľudí, ktorí našli po búrke stratené evidenčné čísla áut, aby ich odovzdali na ktoromkoľvek policajnom útvare. Ako ďalej informuje žilinský krajský hovorca Radko Moravčík, počas silnej búrky, ktorá sa v pondelok prehnala celým Žilinským krajom, viacerí motoristi najmä v Žiline a okolí stratili tabuľky s evidenčným číslom.
Napriek tomu, že v Žiline stále prší, situácia na cestách po pondelkovej prietrži mračien je podľa polície stabilizovaná. „Všetky cesty v Žilinskom kraji, okrem cesty do Vrátnej doliny, sú prejazdné. V súvislosti s nepriaznivým počasím žiadame všetkých účastníkov cestnej premávky, aby zvýšili pozornosť a dodržiavali všetky dopravné predpisy a dôsledne rešpektovali pokyny policajtov. Naďalej prší, a preto treba znížiť rýchlosť jazdy, prispôsobiť ju poveternostným podmienkam a stavu vozovky,“ uviedol Moravčík.
Stúpajú najmä hladiny Pivovarského potoka, Rajčanky a Ľubochnianky. Žiadny z vodných tokov v kraji však zatiaľ nedosahuje ani prvý stupeň povodňovej aktivity. Hydrometeorológovia aj v utorok vystríhajú pred dažďom v celom Žilinskom kraji a do 17:00 očakávajú úhrn zrážok 20 až 50 milimetrov. Takého počasie je pre danú oblasť a ročnú dobu bežné, no môže spôsobiť škody menšieho rozsahu.
Podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu hladina potoka Rajčanka v Poluvsí stúpla za posledných 24 hodín z približne 31 na 81 centimetrov a v Žiline zo 117 na 170 centimetrov. Pivovarský potok v Martine sa od pondelkového poludnia zdvihol z 10 na 25 centimetrov a hladina Ľubochnianky v liptovskej obci Ľubochňa stúpla zo 46 na 74 centimetrov.