BRATISLAVA 27. júla (WEBNOVINY) – Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky je presvedčené, že pokrok v riešení konfliktu medzi Izraelom a Palestínou bude dosiahnutý až existenciou dvoch samostatných štátov. V prípade, že sa na septembrovom Valnom zhromaždení OSN bude rozhodovať o prijatí Palestíny za člena Organizácie spojených národov, sa však Slovensko bude snažiť nenarušiť jednotnú pozíciu Európskej únie. „V súvislosti s pretrvávajúcou patovou situáciou v Blízkovýchodnom mierovom procese vyjadruje Slovensko potrebu urýchleného dosiahnutia pokroku v riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu spočívajúcom vo vytvorení dvoch štátov,“ informovala agentúru SITA Petra Greksová z tlačového odboru rezortu diplomacie.
Palestína chce svoju štátnosť presadiť cez OSN. Liga arabských štátov chce predložiť žiadosť o uznanie palestínskeho štátu na valnom zhromaždení. S výzvou, aby Slovensko túto iniciatívu podporilo, prišiel vysokoškolský pedagóg Eduard Chmelár. „Preto sa s naliehavou výzvou obraciame na našich najvyšších ústavných činiteľov, osobitne na prezidenta SR Ivana Gašparoviča, predsedu NR SR Richarda Sulíka, predsedníčku vlády SR Ivetu Radičovú a ministra zahraničných vecí SR Mikuláša Dzurindu, aby Slovenská republika v zmysle svojich doterajších postojov a historických skúseností na nadchádzajúcom Valnom zhromaždení OSN svojím hlasovaním podporila prijatie Palestíny za plnoprávneho 194. člena OSN,“ píše Chmelár vo výzve, ktorú okrem neho podpísalo ďalších 13 ľudí, medzi nimi napríklad bývalá výkonná tajomníčka Európskej hospodárskej komisie OSN Brigita Schmögnerová či predsedníčka organizácie Ľudia proti rasizmu Irena Bihariová.
Slovensko sa zatiaľ nerozhodlo
Slovensko zatiaľ jednoznačne nedeklarovalo, ako sa na Valnom zhromaždení OSN rozhodne. „V prípade, že sa Palestínska iniciatíva dostane na pôdu OSN, Slovenská republika sa bude v prvom rade snažiť o dosiahnutie jednotnej pozície EÚ. Oficiálne stanovisko k Palestínskej iniciatíve bude možné zaujať až vtedy, keď bude známy samotný text rezolúcie,“ uviedla Greksová. Podľa Chmelára na valnom zhromaždení Palestínu podporia niektoré latinskoamerické krajiny, Liga arabských štátov a niektoré vplyvné štáty EÚ ako Francúzsko, Španielsko či Veľká Británia. „Európska únia je však v tejto otázke stále nejednotná a postoj Slovenska doteraz nejasný. Pritom už dnes udržiava s Palestínskou samosprávou diplomatické styky viac štátov ako s Izraelom,“ myslí si Chmelár, ktorý vyzýva našu diplomaciu, aby využila tradične dobré vzťahy Slovenska tak s Izraelom ako aj s arabskými štátmi a aktívnejšie sa zapojila do riešenia tejto situácie.
S plánom Palestínčanov zabezpečiť si uznanie v OSN nesúhlasí Izrael či Spojené štáty americké.