BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Asociácii zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) v programovom vyhlásení vlády chýba definícia vzťahu vlády k národnému sociálnemu dialógu. „Sme toho názoru, že v programe vlády, ktorá chce byť úspešná, nesmie chýbať snaha o vyvážený sociálny dialóg so zástupcami zamestnávateľov a zamestnancov,“ uviedol prezident AZZZ SR Tomáš Malatinský. Je prekvapený, že touto otázkou sa vláda vo svojom programe vôbec nezaoberá. Asociácia preto odporúča, aby vláda vo svojom programe deklarovala uznanie sociálneho dialógu medzi zamestnávateľmi, zástupcami zamestnancov a vládou ako nezastupiteľnej súčasti stabilnej a prosperujúcej spoločnosti. „Radi by sme svoje stanovisko k programovému vyhláseniu prezentovali priamo pani premiérke, no na včerajšie rokovanie sme ako najväčšia zamestnávateľská organizácia neboli pozvaní, hoci sme o to listom požiadali,“ upozornil Malatinský.
Prezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Marián Jusko je s programovým vyhlásením novej vlády spokojný. „Myslím si, že to je dobré programové vyhlásenie vlády, ktoré by mohlo zabezpečiť to, že Slovensko sa z krízy dostane, že sa vytvoria nové pracovné miesta, a že to povedie k zlepšeniu životnej úrovne ľudí,“ povedal po štvrtkovom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou. Zamestnávatelia združení v RUZ budú podľa neho podporovať všetky opatrenia, ktoré povedú k vytváraniu nových pracovných miest a k znižovaniu nezamestnanosti. „Trh práce musíme spružniť, aby pružne reagoval na akúkoľvek možnosť, keď je tu možné vyrábať,“ povedal Jusko. V súvislosti s návrhom na zvýšenie minimálnej mzdy o 3 % na 317 eur od 1. januára budúceho roka, o ktorom má v pondelok rokovať triparita, uviedol, že podľa RUZ súčasným podmienkam zodpovedá nulový nárast najnižších miezd na Slovensku.
Najväčší rešpekt v rámci programového vyhlásenia novej vlády majú odborári z novely Zákonníka práce. Po štvrtkovom stretnutí s premiérkou Ivetou Radičovou to uviedol prezident Konfederácie odborových zväzov SR (KOZ) Miroslav Gazdík. „Máme záujem, aby nám bol vytvorený priestor na komunikáciu so zamestnávateľmi. Chceme si vydiskutovať tie ustanovenia Zákonníka práce, ktoré podľa nich zabraňujú zvýšeniu zamestnanosti,“ povedal. Pripravovaná novela pracovného kódexu, ktorá sa mala uplatňovať od 1. januára budúceho roka, by sa kvôli rokovaniam odborárov so zamestnávateľmi podľa Gazdíka posunula o tri, štyri mesiace. „Nemôžeme dopustiť, aby boli zamestnanci pod rúškom flexibility nútení do vyšších nadčasov, aby sa pracovné pomery robili len na základe ústneho dohovoru. Potrebujeme určitú flexiistotu,“ skonštatoval prezident KOZ.
Odborári podľa Gazdíka požadujú, aby vláda na rok 2011 zvýšila minimálnu mzdu aspoň tak, ako stanovuje zákon, teda o 3 % na 317 eur. Takýto návrh pritom minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál predloží na pondelkové rokovanie Hospodárskej a sociálnej rady. „Dali sme do pozornosti aj nariadenie vlády z minulého roka, kde vláda určila 4 percentá naviac, pokiaľ sa nedohodnú sociálni partneri,“ povedal Gazdík. Očakáva pritom, že zamestnávatelia budú mať k zvyšovaniu minimálnej mzdy tradične negatívny postoj.
SITA