MOSKVA 16. decembra (WEBNOVINY) – Som presvedčený o tom, že zlodej má byť vo väzení. Takto zareagoval ruský premiér Vladimir Putin na otázku diváka počas jeho diskusného programu, týkajúcu sa uväzneného bývalého ropného magnáta Michaila Chodorkovského. „Musíme tento prípad posudzovať na základe skutočnosti, že vina pána Chodorskovského bola dokázaná pred súdom,“ vyhlásil Putin.
Medzi prvými otázkami Putinovej štvrtkovej diskusie s občanmi, ktorá by mala trvať niekoľko hodín, sa objavila aj téma pouličných nepokojov medzi ultrapravicovými radikálmi a Rusmi stredoázijského pôvodu. Cez víkend v uliciach Moskvy „úradovalo“ asi 5 000 ultrapravičiarov, zranenia si odnieslo viac ako 30 ľudí. Podobným stretom, ku ktorým sa schyľovalo aj v stredu večer, zabránil rozsiahly policajný zásah. „Rusko musí umlčať všetky prejavy extrémizmu, na akejkoľvek strane, jednoducho všade, kde sa objavia,“ povedal vo štvrtok Putin.
Hneď to však vztiahol aj na opozičné demonštrácie, proti ktorým ruská polícia tiež pravidelne a brutálne zasahuje. „Musíme dôsledne potláčať akékoľvek extrémistické manifestácie, a verejnosť – vrátane liberálnej verejnosti – to musí pochopiť,“ vyhlásil Putin. „Treba si uvedomiť, že silové zložky plnia v štáte životne dôležitú funkciu, a že ich prácu neslobodno spochybňovať. Ak by si túto funkciu neplnili, príslušníci liberálnej inteligencie by si museli ostrihať brady, nasadiť helmy a postarať sa o bezpečnosť na námestiach sami,“ vyhlásil Putin.
Putin zaviedol tradíciu každoročných niekoľkohodinových diskusií s občanmi ešte vo funkcii prezidenta, a pokračuje v nej, aj keď je premiérom. Po minulé roky trvala diskusia, ktorú prenášajú naživo najdôležitejšie televízne aj rozhlasové stanice v krajine, takmer štyri hodiny. Tvorcovia programu predpokladajú, že prostredníctvom SMS, mailom či telefonicky sa na Putina obráti viac ako milión ruských občanov. Minulý rok zodpovedal premiér vyše 80 otázok.
Škála tém bola po minulé roky veľmi široká, od zahraničnej politiky, až po Putinove prvé sexuálne skúsenosti. Tento rok sa očakávajú otázky najmä ekonomického rázu, občania sa podľa ruských médií budú zrejme zaujímať predovšetkým o to, kedy sa zlepší ich finančná situácia. Rusko okrem toho pozorne striehne aj na to, či Putin nenaznačí niečo zo svojich budúcich plánov. Kolujú totiž chýry, že v roku 2012 by sa chcel opäť vrátiť do prezidentského kresla, na ktoré pred dvoma rokmi nominoval súčasného prezidenta Dmitrija Medvedeva.