Žilinský župan o privatizácii SAD-iek podľa FNM zavádza

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Autobus
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 8. apríla (WEBNOVINY) – Fond národného majetku (FNM) SR považuje tvrdenia predsedu Žilinského samosprávneho kraja Juraja Blanára v súvislosti s privatizáciou autobusových spoločností za zavádzajúce, dokonca hraničiace so šírením poplašnej správy.

Blanár podľa fondu žiada vládu, aby bezodplatne previedla akcie autobusových spoločností z fondu na samosprávne kraje.

V prípade, že vláda túto požiadavku neakceptuje, nebudú podľa Blanára samosprávne kraje v budúcnosti schopné garantovať zľavy na cestovnom a nedokážu udržať súčasný počet autobusových spojov. Agentúru SITA o tom v piatok informoval riaditeľ Kancelárie predsedníčky Výkonného výboru FNM Miloslav

Vznik konfliktu záujmov

„Fond národného majetku v tejto súvislosti upozorňuje, že sú to práve vyššie územné celky (VÚC), ktoré majú plne v kompetencii riešenie dopravy v rámci kraja a iba od ich schopností závisí, ako bude doprava v rámci kraja zabezpečená.

To konkrétne znamená, že práve VÚC stanovujú cenu cestovného, odsúhlasujú cestovné poriadky prímestskej autobusovej dopravy, vydávajú licencie na linky prímestskej pravidelnej autobusovej dopravy, uzatvárajú zmluvy o výkonoch vo verejnom záujme a hradia preukázanú stratu dopravcom spoločností SAD s cieľom zabezpečenia dopravnej obslužnosti regiónu,“ informoval ďalej FNM.

Práve preto fond dôrazne upozorňuje, že v prípade, ak by sa vyššie územné celky stali akcionármi SAD, vznikne výrazný konflikt záujmov. Samosprávne kraje by podľa fondu mali voči dopravcom vystupovať ako nezávislý partner a nie ako vlastník. V opačnom prípade príde k pokriveniu situácie na trhu. Protimonopolný úrad potvrdil, že z hľadiska ochrany hospodárskej súťaže by nastal konflikt záujmov medzi kompetenciami a úlohami VÚC ako správneho orgánu, ktorý vykonáva štátnu správu v cestnej doprave a VÚC ako akcionára – subjektu podnikajúceho v cestnej doprave.

Záujmy župana

„VÚC majú teda bez akéhokoľvek vlastníctva akcií SAD zákonnú povinnosť a možnosť v rámci súčasných kompetencií zabezpečovať výkony vo verejnom záujme. Vlastníctvo akcií na to nemá žiadny vplyv a v tomto smere to považuje FNM za zavádzanie občanov,“ uvádza sa ďalej v stanovisku fondu. Fond národného majetku upozornil na jednu paradoxnú situáciu, týkajúcu sa spoločnosti SAD Žilina. Počas vlády Róberta Fica dalo bývalé vedenie FNM súhlas na vyčlenenie majetku tejto spoločnosti a jeho vloženie do dcérskej spoločnosti, ktorú vlastnia ako majoritní akcionári súkromné osoby.

Prevod majetku bol podľa fondu vykonaný bez verejnej súťaže a možno ho považovať za skrytú privatizáciu SAD Žilina. Fond tak reálne stratil akúkoľvek kontrolu nad týmto majetkom. „Pán Blanár, ako šéf Žilinského samosprávneho kraja, samozrejme, pozná túto situáciu. Preto Fondu národného majetku nie je celkom jasné, aký reálny cieľ majú jeho súčasné aktivity, keď doteraz na zabezpečenie výkonov vo verejnom záujme nebolo potrebné vlastníctvo podielov VÚC v SAD a ani nikdy takýto podiel od vlády Róberta Fica nepožadoval,“ uzavrel FNM.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)