Zemetrasenie na východe Slovenska bolo najsilnejšie od roku 1930, tvrdia vedci

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemetrasenie na východe Slovenska
Dom poškodený po zemetrasení na východe Slovenska. Foto: archívne, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko v pondelok zasiahlo najsilnejšie zemetrasenie od roku 1930. Podľa riaditeľa Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied (SAV) Jána Madarása sa pondelňajšie zemetrasenie na východe Slovenska zaradilo medzi 15 až 20 najväčších zemetrasení na našom území od roku 1443, a v rámci východného Slovenska ide o najsilnejšie zemetrasenie od roku 1914.

Epicentrom zemetrasenia bol kataster obce Ďapalovce v okrese Vranov nad Topľou. Od centra obce bolo vzdialené 1,3 kilometra a od okresných miest Vranov nad Topľou a Humenné bolo vzdialené 22 kilometrov, respektíve 19,5 kilometra.

Detailná analýza seizmických záznamov

„Prvé odhady hĺbky hypocentra, ktoré sa pohybujú v rozmedzí od štyroch do 18 kilometrov, treba považovať za predbežné. Spresniť ju môže len detailná analýza seizmických záznamov, najmä z blízkych seizmických staníc,“ uviedol Madarás.

Podľa vedeckého kolektívu z ústavu dosiahlo zemetrasenie po manuálnom spresnení lokálne magnitúdu 4,9. Obyvatelia zasiahnutých obcí hlásia viaceré materiálne škody na budovách, a to aj veľkého rozsahu s narušením statiky či deštrukciou nosných stien objektov.

Dotazníky a dokumentácia škôd

Obyvatelia obcí majú taktiež možnosť vyplniť makroseizmický dotazník, ktorý je dostupný na stránke www.seismology.sk. Podľa informácií SAV bolo do stredajších ranných hodín doručených a spracovaných 1 842 hlásení zo 449 lokalít. Hlásenia pochádzali najmä z východného Slovenska, ale aj stredného či ojedinele západného Slovenska.

Dotazníky a dokumentácia škôd sú nevyhnutným podkladom pri určení stupňov makroseizmickej intenzity podľa Európskej makroseizmickej stupnice EMS-98, ktorá bude slúžiť aj poisťovniam pri posúdení škodových udalostí v oblastiach nad šesť stupňov makroseizmickej intenzity. Pri veľkosti zemetrasenia možno očakávať, že makroseizmické účinky dosiahnu na niektorých zastavaných miestach až siedmy stupeň z 12-stupňovej Európskej makroseizmickej stupnice,“ informoval Madarás.

Aktuálne na zasiahnutých miestach zasahujú tri tímy odborníkov z ústavu, ktorí zbierajú a analyzujú údaje z dočasne umiestnených seizmometrov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SAV Slovenská akadémia vied