- aktualizované 16. júla 12:41
Zamestnávatelia naďalej trvajú na tom, aby minimálna mzda na Slovensku na rok 2021 zostala na aktuálnej sume 580 eur. „Vzhľadom na súčasný i očakávaný vývoj v ekonomike budeme trvať na zmrazení výšky minimálnej mzdy na tohtoročnej úrovni,“ uviedol pre agentúru SITA tajomník Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Martin Hošták.
Prehodnotenie zákona o minimálnej mzde
Zamestnávateľská únia tiež bude podľa neho požadovať prehodnotenie zákona o minimálnej mzde, vrátane nastavenia mechanizmu automatickej valorizácie najnižších zárobkov.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Poukazuje na súčasnú situáciu, ktorá je charakteristická bezprecedentným poklesom ekonomiky a pokračujúcim zhoršovaním situácie na trhu práce. „Mechanizmus by mal stanoviť výšku sumy mesačnej minimálnej mzdy na 50 percent mediánu mzdy v národnom hospodárstve v prípade nedohody sociálnych partnerov,“ tvrdí Hošták.
Krajniak navrhol vlastnú minimálnu mzdu, odbory so zamestnávateľmi sa stále nedohodli
Medián mzdy je hodnota, pri ktorej polovica ľudí zarába menej a polovica, naopak, viac. „Naďalej požadujeme odpojenie minimálnej mzdy od príplatkov a odstránenie viacerých stupňov minimálnej mzdy,“ uviedol tajomník RÚZ.
Štartovacia minimálna mzda nerieši prepúšťanie
Vzťah minimálnej mzdy ako referenčnej veličiny pre určitú kategóriu príplatkov podľa neho spôsobuje negatívny tlak na pravidelný rast mzdových nákladov pre zamestnávateľov, ktorý nekorešponduje s celkovou mzdovou situáciou v danom odvetví, ani charakterom vykonávanej práce a produktivitou.
Minimálnu mzdu treba zmraziť a potom naviazať na prognózovanú mzdu, tvrdia analytici
V súvislosti s návrhom na zavedenie tzv. štartovacej minimálnej mzdy, ktorá má byť vo výške 75 percent minimálnej mzdy a majú ju dostávať dlhodobo nezamestnaní, uviedol, že to môže v niektorých prípadoch uľahčiť vstup na trh práce.
Aká bude nová minimálna mzda? Krajniak chce zvýšiť príjmy chudobných a nepodraziť nohy zamestnávateľom
„Absolútne to však nerieši problém spojený s prepúšťaním v dôsledku neprimeraného rastu minimálnej mzdy. Pracovné miesta teda nezachráni,“ dodal Hošták.
APZ chce zvýšiť čistý príjem zamestnancov
Návrh ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka na zvýšenie najnižších hrubých zárobkov na 620 eur vníma negatívne aj Asociácia priemyselných zväzov (APZ).
„Stále požadujeme zmrazenie minimálnej mzdy na aktuálnej úrovni. Minimálna mzda by mala byť v prvom rade nástrojom na zvyšovanie životnej úrovne nízkopríjmových skupín, uvažovať by sme preto mali o zvýšení ich čistého príjmu,“ povedala pre agentúru SITA hovorkyňa APZ Silvia Šeptáková.
Zvýšenie minimálnej mzdy môže spôsobiť ďalšie prepúšťanie, obávajú sa zamestnávatelia
Na Slovensku výška minimálnej mzdy podľa nej ovplyvňuje výšku odmeny aj tým, ktorí už dnes zarábajú nadpriemerne. Dôvodom je jej napojenie na ďalšie zložky mzdy.
„Zvyšovanie minimálnej mzdy preto považujeme vzhľadom na rozsah ekonomickej krízy za riskantné,“ tvrdí. Firmám to podľa APZ zvýši ročné náklady o desiatky miliónov eur. Mnohé (aj silné) firmy dnes podľa Šeptákovej vyrábajú na menej než 50 percent.
„Dôvodom je absencia nových projektov, nie sú zákazky, žijú v neistote. Obávame sa, že nezamestnanosť môže ku koncu roka atakovať hranicu až 20 percent,“ tvrdí hovorkyňa APZ.
Návrh na zavedenie štartovacej minimálnej mzdy vníma pozitívne. „Ak má ísť o nástroj, ktorý podporí dlhodobo nezamestnaných v uplatnení sa na trhu prácu, môže ísť o dobrý krok. Zvýši sa šanca, že im zamestnávateľ dá šancu, kým získajú späť svoje pracovné návyky a prinesú firme požadovanú produktivitu,“ dodala Šeptáková.
Minimálna mzda rastie rekordným tempom
Hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Miriam Filová pre agentúru SITA uviedla, že minimálna mzda na Slovensku rastie rekordným tempom, a s ňou tak rastú aj náklady zamestnávateľov.
„Takéto neprimerané zvyšovanie minimálnej mzdy dostáva hospodárenie spoločností pod extrémny tlak, nakoľko tieto sú nútené obmedziť svoje investície do svojho ďalšieho rozvoja, ako aj obmedziť investície do svojich technologických zariadení,“ povedala.
Nastavenie minimálnych dôchodkov sa určite zmení, názory na spravodlivý vzorec sa však líšia
Skokový nárast minimálnej mzdy sa podľa nej ukáže práve v časoch, keď zamestnávatelia budú čeliť poklesu objednávok a budú prehodnocovať každé jedno euro.
„Práve v dnešnom čase, keď podniky cítia negatívne dopady koronavírusu, treba pristupovať k minimálnej mzde na Slovensku obzvlášť zodpovedne. Je veľmi pravdepodobné, že spomalenie ekonomiky spolu s vysokými mzdovými nákladmi zamestnávateľov spôsobí silný nárast nezamestnanosti,“ upozornila Filová.
Navýšenie miezd je hazard
Minimálna hodinová mzda ovplyvňuje výšku príplatkov a kompenzácií za prácu v noci, cez víkend, za nadčasovú prácu či za sťažený výkon práce. „Mrzí nás, že sa neotvorila otázka príplatkov, nakoľko dlhodobo upozorňujeme, že naviazanie príplatkov na minimálnu mzdu spôsobuje zamestnávateľom výrazné problémy,“ poukázala hovorkyňa AZZZ.
Vo väčších firmách sa náklady zvyšovaním minimálnej mzdy podľa nej dvíhajú o milióny eur, ktoré sú najmä v hrozbe ekonomickej recesie potrebné na udržanie pracovných miest.
„Spomínané navýšenie považujeme s ohľadom na aktuálny ekonomický vývoj za hazard,“ povedala k návrhu na zvýšenie minimálnej mzdy na 620 eur od začiatku budúceho roka.