Ženeva 1. februára (WebNoviny.sk) – Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dnes na zasadnutí v Ženeve vyhlásila stav medzinárodnej pohotovosti v súvislosti so šírením vírusu zika na americkom svetadiele, ktorej závažnosť vyžaduje vyhlásenie medzinárodnej pohotovosti. Informovala o tom agentúra AP.
WHO zvolala mimoriadne zasadnutie nezávislých odborníkov v Ženeve, aby na ňom posúdila podozrivé prepojenie medzi vlaňajším vypuknutím vírusu v Brazílii a následným nárastom novonarodených detí s abnormálne veľkými hlavičkami.
Účastníci ženevskej schôdzky dospeli k záveru, že aktuálne šírenie vírusu zika predstavuje pre verejné zdravotníctvo krízovú udalosť medzinárodného významu. Rozhodnutie bolo prijaté najmä vzhľadom na možnú spojitosť vírusu s detskou mikrocefáliou a neurologickými poruchami.
Napriek tomu, že šéfka WHO Margaret Čchan uviedla, že neexistuje žiaden definitívny dôkaz o tom, že by bol práve vírus zika zodpovedný za akékoľvek vrodené poruchy však vo štvrtok uznala, že „stupeň ohrozenia je extrémne vysoký“.
Posledná takáto medzinárodná pohotovosť bola vyhlásená po vypuknutí eboly v západnej Afrike v roku 2014. Ebola si následne vyžiadala vyše 11.000 obetí na životoch, spresnila AP.
WHO odhaduje, že v nasledujúcom roku by sa mohlo na americkom kontinente mohli objaviť až štyri milióny prípadov nakazenia vírusom zika.