Zdravotnícke a pacientske organizácie podporili ministerku, ktorá nepodpísala revíziu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kalavská
Foto: SITA / Diana Černáková

Zdravotnícke a pacientske organizácie podporili ministerku, ktorá nepodpísala revíziu úhrad za lieky. Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) o tom informovalo v tlačovej správe.

Strana Sloboda a solidarita ju pre tento krok vyzvala odstúpiť a podávala trestné oznámenie.

Asociácia na ochranu práv pacientov: Bol to ústretový krok

Asociácia na ochranu práv pacientov SR vníma rozhodnutie ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej nepodpísať návrh o revízii úhrad liekov ako ústretový krok voči pacientom.

„V posledných týždňoch, keď bola informácia o chystanej revízii medializovaná, sa na nás obracali viacerí pacienti a členské pacientske organizácie s obavou, či ich súčasná liečba a doplatky za ňu zostanú zachované, resp. nezvýšia sa na neúmernú výšku,“ uviedla asociácia.

Podľa nej by sa by sa mal do budúcnosti zadefinoval mechanizmus revízií tak, aby sa podobná situácia neopakovala.

Slovenská diabetologická spoločnosť: Návrh ignoroval vedecké poznatky

Vedenie Slovenskej diabetologickej spoločnosti je presvedčené, že by revízia cien liekov výrazne zhoršila zdravotnú starostlivosť o pacientov s diagnózou diabetes mellitus.

Návrh podľa nich ignoruje vedecké poznatky a výsledky evidencie klinických štúdií, pričom revízia by znamenala zvýšenie doplatkov a zníženie kvality zdravotnej starostlivosti.

Podľa spoločnosti by väčšina dôchodcov nemala možnosť užívať inzulín. „Odmietame, aby sa realizovali nesystémové, medicínsky neodborné zmeny na úkor pacientov.“ dodali.

Združenie pacientov s hematologickými malignitami: Neúnosné doplatky

Združenie pacientov s hematologickými malignitami upozornilo, že liek Revlimid je v liečbe pacientov s mnohopočetným myelómom absolútne nenahraditeľný.

Ak by sa realizovala revízia úhrad, doplatok pre pacientov by sa zvýšil na neúnosnú mieru (1 726 eur a 2 569 eur mesačne) a mnohí pacienti by si ho nemohli dovoliť.

Ide o liek, pri ktorom sú jednotlivé dávky vzájomne nezameniteľné. Keď je pre pacienta indikovaná 15 mg dávka, lekár mu nesmie predpísať 25 mg – porušil by zákon.

„Zmena úhrad by svojím dopadom na výšku doplatkov znemožnila správne poskytovanie zdravotnej starostlivosti pacientom a lekári by boli nútení predpisovať lieky v rozpore so zákonom o lieku, ako aj s ďalšími zákonmi,“ vysvetlili.

Slovenská psychiatrická spoločnosť: Pacienti by menej spolupracovali pri užívaní liekov

„Pacienti so psychiatrickými diagnózami majú v súčasnosti zabezpečenú dostupnosť liekov, čo podmieňuje ich kvalitné fungovanie v bežnom živote, významne limitované psychickou poruchou,“ uviedla Slovenská psychiatrická spoločnosť Slovenskej lekárskej spoločnosti.

V prípade zavedenia doplatkov na tento typ liekov podľa nich hrozí, že poklesne dostupnosť liekov z dôvodu nadmerného finančného zaťaženia pacienta,

Pacienti by podľa psychiatrickej spoločnosti menej spolupracovali pri užívaní liekov, čo by spôsobilo významné celospoločenské problémy rôzneho druhu – zdravotné, sociálne, ekonomické a ďalšie.

Nová revízia bude platná od 1. januára

Kalavská zároveň odmietla obvinenia z nedodržania zákona. Revízia úhrad sa robí v pravidelných intervaloch a vždy je na danom ministrovi zdravotníctva, ako sa rozhodne.

Revízia sa uskutočňuje aj teraz, ale spôsobom, aby to pacient nepocítil v peňaženke a  doplatky sa nezvýšili.

Ministerka aktuálne podpísala revíziu, ktorá bude platná od 1. januára. Zníženie úhrad bude u 118 referenčných skupín liekov na základe zníženia ceny referenčných liekov a obsiahne to takmer všetky terapeutické skupiny. Doplatku pacientov sa to podľa MZ nedotkne, práve naopak, môžu sa podľa MZ aj znížiť.

Ak sa úhrada zdravotnej poisťovne znížila vstupom generického lieku na trh, v skupine sa môže zvýšiť doplatok originálu, ale zároveň je tak zabezpečená generická náhrada lieku v skupine bez doplatku pacienta.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AOPP Asociácia na ochranu práv pacientovMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSlovenská psychiatrická spoločnosť