Zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku vykázali za minulý rok súhrnne stratu v sume takmer 160 miliónov eur. Stratou cez 147 miliónov eur sa na tom podieľala Všeobecná zdravotná poisťovňa.
Poisťovňa Dôvera vykázala za vlaňajšok stratu takmer 14 miliónov eur, pričom zdravotná poisťovňa Union dosiahla zisk 1,1 milióna eur.
Od marca sa má zmeniť prerozdeľovanie poistného medzi zdravotné poisťovne
Na základe predbežných údajov od zdravotných poisťovní z ich neauditovaných účtovných závierok za rok 2022 to v tlačovej správe tvrdí Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).
Nezlepšili si likviditu
Zdravotné poisťovne pôsobiace na Slovensku si pritom vlani podľa úradu pre dohľad významne nezlepšili likviditu, ani kapitálovú primeranosť.
Poistné na zdravotné poistenie za minulý rok dosiahlo 6,1 miliardy eur, čo v porovnaní s rokom 2021 predstavuje nárast o 6 percent. Náklady na zdravotnú starostlivosť vzrástli predbežne o 8 percent.
Počet preventívok u lekára sa vďaka Dôvere zvýšil o tretinu, poistencov motivovala podmienka pri vyplácaní benefitu
U zdravotných poisťovní s vykázanou nižšou likviditou sa podľa úradu v predchádzajúcom roku mierne zvýšili disponibilné peňažní prostriedky, avšak zároveň stúpli aj ich záväzky a náklady na zdravotnú starostlivosť.
Dôvere a Unionu sa znížilo vlastné imanie
Všetky zdravotné poisťovne podľa ÚDZS splnili zákonnú požiadavku na minimálnu výšku vlastného imania.
Vlastné imanie sa však v zdravotných poisťovniach Dôvera a Union oproti roku 2021 znížilo, v prípade Dôvery v dôsledku účtovnej straty, v prípade Unionu kvôli vyplateniu dividend v hodnote 4,9 milióna eur.
Od januára stúpli minimálne zdravotné odvody, na prvé platby zostáva už len niekoľko dní
Nárast vlastného imania vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni bol podľa úradu ovplyvnený predovšetkým zvýšením základného imania v minulom roku o 160 miliónov eur.
Nárast cien
Zvýšené náklady na zdravotnú starostlivosť a následná strata sú podľa úradu pre dohľad ovplyvnené viacerými faktormi.
Ide najmä o nárast cien a väčší objem poskytnutej zdravotnej starostlivosti, ktorá bola v predchádzajúcom roku pre pandémiu odložená.
ÚDZS tiež upozorňuje na nekonzistentný prístup k tvorbe technických rezerv, ako aj netransparentné nastavenie úhradových mechanizmov za poskytnutú zdravotnú starostlivosť, ktoré vedú k nerovnému financovaniu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.