Počet preventívok u lekára sa vďaka Dôvere zvýšil o tretinu, poistencov motivovala podmienka pri vyplácaní benefitu

Dôvera, zdravotná poisťovňa
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič

Zdravotnej poisťovni Dôvera sa vďaka benefitu Zdravé zuby podarilo motivovať poistencov, aby sa lepšie starali o svoje zdravie. Zavedením podmienky absolvovania preventívnej prehliadky u všeobecného lekára sa vlani zvýšil počet týchto prehliadok u dospelých poistencov o tretinu.

Počet preventívnych prehliadok u dospelých za minulý rok vzrástol takmer o 111-tisíc v porovnaní s priemerom predchádzajúcich štyroch rokov. V tlačovej správe to uviedol hovorca poisťovne Dôvera Matej Štepianský.

Príspevok u stomatológa

„Podmienenie príspevku u stomatológa prevenciou u všeobecného lekára je praktickou ukážkou toho, ako môžu zdanlivo nesúvisiace opatrenia zdravotnej poisťovne pozitívne vplývať na zdravie poistencov,“ tvrdí špecialista odboru revízii a kontrol v poisťovni Dôvera Branislav Koreň.

Lekár totiž podľa neho dokáže pri jedinej návšteve odhaliť také závažné ochorenia, akými sú cukrovka, vysoký krvný tlak, ale napríklad aj obávanú rakovinu hrubého čreva.

Dôvera preto pristupuje k ďalšej zmene. Absolvovaná preventívna prehliadka u všeobecného lekára, respektíve u pediatra bude od 1. apríla tohto roka podmienkou aj na získanie benefitu 300+300. Rodiny s deťmi si vďaka nemu môžu nechať v poisťovni preplatiť doplatky za lieky a dietetické potraviny na lekársky predpis.

Nárast prevencie

Preventívnu prehliadku podľa dát poisťovne Dôvera za roky 2018 až 2021 zvyklo absolvovať zhruba len 35 percent dospelých poistencov.

Keď vlani podmienili absolvovaním preventívky u praktického lekára možnosť získať bonus na zuby vo výške 150 eur, podiel dospelých poistencov s absolvovanou prevenciou dosiahol ku koncu minulého roka takmer 45 percent.

„Nárast prevencie v roku 2022 je oveľa vyšší ako zameškaná prevencia z roku 2020. Vidíme veľký vplyv ošetrenia u stomatológa na absolvovanie preventívnej prehliadky u všeobecného lekára,“ upozornil Koreň.

Nová podmienka benefitu Zdravé zuby zavedená v minulom roku podľa neho presvedčila na prevenciu u všeobecného lekára aj poistencov, ktorí predtým na preventívnej prehliadke neboli vôbec.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav KoreňMatej Štepianský
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa