Situácia zdravotníkov sa stále zásadnejšie nezlepšuje, komora sestier predstavila svoje požiadavky voči ministerstvu zdravotníctva

Monika Kavecká
Monika Kavecká. Foto: archívne, SITA/Braňo Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZSaPA) víta vyššiu prioritu vlády v oblasti zdravotnej starostlivosti pre sestry a zdravotnícky personál a je pripravené rokovať s novou vládou o realizácii programového vyhlásenia vlády v praxi. Uviedla to predsedníčka OZSaPA Monika Kavecká.

Krátkodobé ciele a nedostatky

„Súhlasíme s názorom, že zdravie je najvyššou ľudskou hodnotou, a teší nás, že nová vláda považuje funkčný, dostupný a kvalitný zdravotný systém za svoju prioritu. V krátkodobých cieľoch oceňujeme snahu vlády sústrediť sa na personálnu stabilizáciu v zdravotníctve a novú stratégiu ľudských zdrojov, ktorá má primárne riešiť nedostatky v oblasti zdravotníckych povolaní,“ uviedla Kavecká.

Združenie apeluje na ministerstvo zdravotníctva, aby využilo všetky dostupné možnosti na zlepšenie pracovných a finančných podmienok sestier a zdravotníkov, ktorí čelia mimoriadnej fyzickej i psychickej záťaži.

Situácia zdravotníkov sa stále zásadným spôsobom nezlepšuje, a preto je nevyhnutné kombinovať finančné opatrenia s posilnením ich spoločenského statusu.

Rozlíšenie profesií a konštruktívny dialóg

„Považujeme tiež za nevyhnutné podporovať a rešpektovať sestry, ktoré investovali veľké úsilie do svojho vzdelania a odborného rastu a preto vítame záväzok vlády inovovať vzdelávanie v oblasti získania odbornej spôsobilosti zdravotníckych pracovníkov. V tejto súvislosti tiež vyzývame poslancov, aby opätovne otvorili otázku povolania „praktická sestra-asistent“ a jasne rozlíšili profesie „sestra“ a „zdravotnícky asistent“. Toto názvoslovie prináša negatívne dopady na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Kavecká.

Povolanie sestry by sa podľa združenia nemalo vykonávať preukázateľne menej kvalifikovanými praktickými sestrami – asistentmi.

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek je pripravené aktívne spolupracovať na zlepšení situácie v rezorte zdravotníctva.

Víta možnosť konštruktívneho dialógu, ktorý bude viesť ku konkrétnym krokom zlepšenia pracovných a mzdových podmienok pre sestry a zdravotný personál v našom zdravotníctve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Monika Kavecká
Firmy a inštitúcie OZSaPA Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek