Usmernenie k zmene pohlavia sa na žiadosť koaličného partnera zruší, na rozhodnutie rezortu reagoval Danko aj ďalší politici

Andrej Danko
Predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 21. novembra 2023, 15:36

Ministerstvo zdravotníctva na žiadosť Slovenskej národnej strany (SNS) zruší platnosť odborného usmernenia k zmene pohlavia.

Komplexné riešenie problematiky

Ide o zjednotenie postupov poskytovania zdravotnej starostlivosti ku zmene pohlavia pred vydaním lekárskeho posudku o zmene pohlavia administratívne evidovaného v matrike.

Túto problematiku bude rezort zdravotníctva komplexne a odborne riešiť v rámci prijatia novej medzinárodnej klasifikácie chorôb.

„V záujme deklarovania stability vládnej koalície pristúpi ministerstvo zdravotníctva k zrušeniu tohto usmernenia,” uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD).

Usmernenie bolo podľa Danka nešťastné

Predseda Slovenskej národnej strany a podpredseda parlamentu Andrej Danko tvrdí, že usmernenie k zmene pohlavia bolo nešťastné a nie v súlade s „politickým bojom“ národniarov. Ako ďalej Danko uviedol pre médiá v parlamente, stiahnutie usmernenia je kompromis.

„Som hrdý na to, že napr. aj takéto drobnosti postupne budeme revidovať, ako napr. aj tú hlúpu stratifikáciu nemocníc. Je to aj politická požiadavka SNS a vďaka SNS táto vyhláška bude zrušená,“ povedal.

Predseda parlamentu a strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini uviedol, že vyhláška tak, ako je napísaná, je komplikovane realizovateľná.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„Ministerka zdravotníctva v stanovisku napísala, že ide pripraviť vysoko odborné riešenie tejto problematiky mimo celej politiky, aby naozaj tí, ktorí sa tomu rozumejú, to reálne uviedli do praxe,“ povedal na utorkovej tačovej besede.

Najohrozenejšia skupina obyvateľstva

Zároveň poprosil, aby sa v spoločnosti nevytváral dojem, že aktuálne tisíce ľudí čaká na to, aby tranzíciu v najbližších dvoch týždňoch absolvovali.

Je alarmujúce, že prvý krok, ktorý vláda ohlásila len pár minút po získaní dôvery, je útok na jednu z najzraniteľnejších a najohrozenejších skupín obyvateľstva. Reagovalo hnutie Progresívne Slovensko (PS) na rozhodnutie šéfky rezortu zdravotníctva Zuzany Dolinkovej (Hlas-SD).

Predsedníčka parlamentného výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková (PS) sa plánuje Dolinkovej pýtať, ako chce zabezpečiť rešpektujúcu tranzíciu v súlade s medzinárodnými ľudskoprávnymi záväzkami Slovenska. „Tento krok je s nimi v príkrom rozpore,“ dodala Plaváková.

Kastračné a sterilizačné zákroky

V súvislosti s oznámením Ministerstva zdravotníctva, že ruší odborné usmernenie v súvislosti s tranzíciou sa dá očakávať, že opätovne dôjde k praxi nútených kastračných a sterilizačných zákrokov ako podmienky či už pre právnu, alebo medicínsku tranzíciu.

Skonštatovala to v reakcii aktivistka z organizácie Saplinq Zara Kromková. Rozhodnutie rezortu zdravotníctva podľa nej má za následok ohrozenie už teraz nízkej dostupnosti trans-špecifickej zdravotnej starostlivosti, ako aj ovplyvnenie kvality a odbornosti zdravotnej starostlivosti.

Krok rezortu zdravotníctva podľa Kromkovej zapríčiní aj zmätočné postupy v prípade právnej tranzície na matričných úradoch a tiež ďalšie politizovanie životov transrodových ľudí a zdravotnej starostlivosti.

„Zároveň v súvislosti s opätovne podaným návrhom novely zákona o rodnom čísle, ktorý má za cieľ znemožniť právnu tranzíciu, to považujeme za neprijateľné okliešťovanie ľudských práv transrodových ľudí a zhoršovanie kvality ich životov na Slovensku. Pripomíname kompetentným ministerstvám a niektorým poslancom a poslankyniam, že ich úlohou nie je zhoršovať kvalitu životov konkrétnych skupín obyvateľstva, ale je ich povinnosťou rešpektovať medzinárodné dohovory, ktoré sa Slovenská republika sama zaviazala dodržiavať,“ zdôraznila Kromková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoLucia PlavákováPeter PellegriniZara KromkováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMZ Ministerstvo zdravotníctva SRPS Progresívne SlovenskoSaplinqSNS Slovenská národná strana