Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu vo štvrtok odsúdila pokles používania kondómov mladistvými v ostatných rokoch, pričom varovala pred rizikami infekcií a neplánovaných tehotenstiev v krajinách od Kanady po strednú Áziu.
Zanedbanie sexuálnej výchovy
Zistenia pochádzajú z najnovšej správy WHO pre Európu o zdravotnom správaní detí v školskom veku. Výsledky vyplynuli z prieskumov, do ktorých sa zapojilo takmer štvrť milióna pätnásťročných v 42 krajinách v rokoch 2014 až 2022.
„Aj keď sa výsledky v jednotlivých krajinách a regiónoch značne líšili, najdôležitejším pozorovaným trendom od prieskumu v roku 2014 je v niektorých krajinách a regiónoch pokles používania kondómov medzi sexuálne aktívnymi pätnásťročnými ľuďmi,“ povedal regionálny riaditeľ WHO pre Európu Hans Kluge, pričom poukázal na zanedbanú sexuálnu výchovu v mnohých krajinách.
Používajú kondómy menej
Kluge tvrdí, že v krajinách, kde je k dispozícii sexuálna výchova „primeraná veku“, je „v posledných rokoch čoraz častejšie napádaná na základe falošného predpokladu, že podporuje sexuálne správanie“.
Leto si treba užívať rozumne, pohlavné choroby môžete mať a ani o tom neviete
Medzi sexuálne aktívnymi tínedžermi, ktorí sa zúčastnili na prieskume, klesol podiel chlapcov, ktorí uviedli, že pri poslednom pohlavnom styku použili kondóm, na 61 % v roku 2022 zo 70 % v roku 2014. Medzi dievčenskými respondentkami pri používaní ochrany toto číslo kleslo na 57 % zo 63 %.
Rozdiely podľa krajín
Celkovo zostal podiel tínedžerov, ktorí uviedli, že mali pohlavný styk, relatívne stabilný, pričom jeden z piatich 15-ročných chlapcov a 15 % dievčat rovnakého veku uviedlo, že už mali sex.
Podľa správy bolo používanie ochrany medzi dievčatami najnižšie v Albánsku (24 %) a najvyššie v Srbsku (81 %). U chlapcov sa najnižšia miera používania kondómov objavila vo Švédsku (43 %), kým najvyššia vo Švajčiarsku (77 %).