Záujem o očkovanie proti COVID-19 je na Slovensku veľmi nízky, k dispozícii máme už aj omicronové vakcíny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Záujem o očkovanie proti COVID-19 je na Slovensku veľmi nízky. Kým vlani bolo v šiestom týždni podaných 33-tisíc vakcín proti COVID-19, v tohoročnom šiestom týždni to bolo 459 vakcín. Ide pritom o všetky podané vakcíny, bez ohľadu na poradie dávky.

Viac o téme: Koronavírus

Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Daničová.

Záujem o omicronové vakcíny

Osôb očkovaných vakcínami adaptovanými na omicron je aktuálne 52,2 tisíca. „O očkovanie omicronovými vakcínami prejavilo záujem 428 osôb, z čoho 124 má pridelený aktuálne termín očkovania,“ dodala.

Od 26. januára umožňuje ministerstvo zdravotníctva prihlásiť sa na očkovanie proti COVID-19 novými vakcínami. Záujemcovia o očkovanie tak môžu urobiť cez stránku korona.gov.sk alebo telefonicky na callcentrum NCZI. Naďalej je možné využiť aj očkovanie bez registrácie.

Ministerstvo zdravotníctva upozornilo na to, že očkovanie je stále najúčinnejším nástrojom proti ochoreniu COVID-19 a je obzvlášť dôležité pre seniorov a ľudí s chronickými ochoreniami. Očkovanie sa začalo od pondelka 30. januára tohto roka vo vybraných vakcinačných centrách.

Očkovanie novými vakcínami

Nové vakcíny, s ktorými ministerstvo zdravotníctva začalo očkovať, sú od výrobcov Sanofi Pasteur, Moderna a Pfizer/BioNTech.

Ide o vakcíny VidPrevtyn Beta od spoločnosti Sanofi Pasteur pre osoby staršie ako 18 rokov, Spikevax bivalent Original/Omicron BA.4-5 pre osoby staršie ako 18 rokov a Comirnaty Original/Omicron BA.4-5 pre deti vo veku 5 až 11 rokov, ktoré budú dostupné iba ako posilňujúce dávky.

Vakcína Comirnaty pre dojčatá a deti vo veku od 6 mesiacov až 4 rokov sa bude podávať v základnej očkovacej schéme. Okrem aplikácie posilňujúcich dávok je stále možné očkovanie základnej schémy – teda podanie prvej a druhej dávky pôvodnými vakcínami proti COVID-19.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Veronika Daničová
Firmy a inštitúcie ModernaMZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíPfizerSanofi Pasteur