Najčastejšou príčinou náhlej smrti u dospelých je až v 80 % prípadov zlyhanie srdca. Šanca na prežitie u tých, ktorých postihlo zastavenie srdca, sa skracuje o 7 až 10 % s každou minútou, ktorá uplynie bez zásahu privolanej pomoci. Slovenský futbalový zväz sa rozhodol aj tento rok rozšíriť sieť automatických externých defibrilátorov. Spraví tak bezpečnejšie miesto z ďalších troch štadiónov.
Na Slovensku podľa oficiálnych štatistík takto zomrie až 5-tisíc ľudí ročne. V prípade bezvedomia, spojeného so zastavením krvného obehu a dýchania, okrem okamžitej resuscitácie a privolania pomoci odporúča Európska resuscitačná rada (ERC) použiť práve defibrilátor. Najčastejšie sa umiestňuje v priestoroch, kde sa zdržuje väčšie množstvo ľudí. Ide napríklad o letiská, väčšie športové či kultúrne zariadenia alebo veľké obchodno-zábavné centrá.
Slovenský futbalový zväz (SFZ) sa preto rozhodol umiestniť ďalšie tri defibrilátory na štadiónoch druholigových klubov. Budú to štadióny v Lipanoch, Prešove a Dubnici nad Váhom. Tri nové prístroje, určené pre laické aj odborné poskytovanie prvej pomoci, si na budúci týždeň prevezmú zástupcovia SFZ v priestoroch spoločnosti Falck.
Organizátorov aj zaškolia
SFZ rozširuje svoju sieť AED prístrojov v rámci projektu integrovaného prístupu k ochrane, bezpečnosti a službám počas organizácie futbalových zápasov.
Súčasťou tohto projektu je aj preškolenie odborníkmi, ako tieto nové zdravotnícke zariadenia správne používať.
Podľa bezpečnostného manažéra SFZ Petra Franceho sa srdcové infarkty na športoviskách začínajú objavovať čoraz častejšie. U mladých športovcov, ale aj u divákov na futbalových stretnutiach.
„Viaceré zdravotné incidenty počas futbalových stretnutí ukázali, že je nesmierne dôležité, aby sme disponovali potrebnou technikou a mali na úrovni vyškolený personál, ktorý vie, čo má v krízovej situácii robiť,“ vysvetlil.