Ľudí s bolesťami rúk pribúda. Varovným signálom je aj tŕpnutie prstov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karpálny tunel
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Problémy s rukami zaznamenáva čoraz viac pacientov. V bežnom živote môžu byť veľmi obmedzujúce. Denne sa s nimi stretáva doktor Lukáš Šimko, ktorý pôsobí ako plastický chirurg a špecialista na chirurgiu ruky v AGEL Clinic.

K najčastejším problémom s rukami patrí syndróm karpálneho tunela, Dupuytrenova kontraktúra, skákavý prst alebo ganglión.

Slovensko je krajina s veľkým priemyslom, a to znamená automaticky veľké množstvo ľudí, ktorí pracujú manuálne. Väčšina ochorení ruky je spojená s dlhodobou nadmernou záťažou, čiže pacientov máme neúrekom. K tomu ešte treba pripočítať všetky úrazy rúk, teda prerezané šľachy, nervy, zlomeniny prstov a kostí ruky,“ vysvetľuje plastický chirurg.

Syndróm karpálneho tunela

Typickým problémom je aj tŕpnutie prstov s nočným budením pri útlaku nervu, takzvaný syndróm karpálneho kanála. Pri tomto ochorení dochádza v dôsledku zhrubnutia šliach a ich obalov k zúženiu priestoru karpálneho tunela, na nerv ruky je tak vyvíjaný neustály tlak, ktorý spôsobuje bolesti a tŕpnutie prvého až štvrtého prsta. Príznakom je aj znížená citlivosť prstov a zhoršená jemná motorika ruky.

Ruky nemajú rady opakujúce sa pohyby

V určitých prípadoch je možné sa problémom s rukami vyvarovať. „Pri záťaži je veľmi dôležitá rozmanitosť pohybov. Pokiaľ robíte stále identické a opakujúce sa pohyby, existuje vysoké riziko, že sa ruky vypomstia,“ hovorí doktor Šimko. Vo viacerých prípadoch sa pristupuje aj k operáciám.

Podľa lekára pribúda pacientov, ktorí kvôli bolestiam rúk vyhľadávajú lekára. „Chirurgia ruky sa etablovala už relatívne dávno, v minulosti to však boli skôr povojnoví pacienti s následkami úrazov. V dnešnej dobe je povedomie pacientov a obvodných lekárov o ochoreniach rúk veľmi dobré, preto sa aj rýchlo diagnostikujú a tendencia je stúpajúca,“ ozrejmuje.

Skúsený chirurg odporúča problémy s rukami neodkladať na druhú koľaj a v prípade bolestí či tŕpnutia čo najskôr navštíviť odborníka.

Lukáš Šimko
MUDr. Lukáš Šimko, PhD. Foto: AGEL
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lukas-simko
Firmy a inštitúcie AGEL