Analytici zhodnotili programy strán v oblasti zdravotníctva. Skokanom KDH a najnižšie skóre dosiahla Republika

Dokumenty, zdravotníctvo
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Zdravotníctvo bude po parlamentných voľbách patriť k najdôležitejším témam pre novú vládu. Skupina piatich zdravotníckych analytikov zhodnotila, ako k tejto téme pristúpili politické strany vo svojich programoch.

Najhoršie skončila Republika

Programy hodnotili analytici Martin Smatana a Michal Štofko z Msquare, Dušan Zachar z INEKO, Martin Vlachynský z INESS a analytik Matej Mišík ako súkromná osoba.

Do hodnotenia zaradili programy strán, ktoré v prieskumoch dosiahli viac ako tri percentá a zároveň zverejnili program do 14. septembra tohto roka.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Do zoznamu relevantných strán sa dostalo 11 subjektov, z toho hnutia Sme rodina a OĽaNO však k danému dátumu nemali dostupný program, preto neboli hodnotené.

Prvé dve miesta v hodnotení zopakovali výsledky z roku 2020, keď sa na prvé miesto opäť dostal program strany Sloboda a Solidarita nasledovaný Progresívnym Slovenskom (PS).

Tretie miesto obsadil program KDH, ktorý zaznamenal značný posun, keďže v roku 2020 bol zdravotnícky program KDH na siedmom mieste. Najnižšie skóre dosiahol program Republiky.

Komplexný a prínosný program

Porovnanie rozmerov „priemerného prínosu“ jednotlivých opatrení a „komplexity programu“ podľa analytikov ukazuje, že SaS mala prínosný aj komplexný program. Podobne tak PS, pri ktorom však niektoré opatrenia už stiahli priemernú prínosnosť nižšie.

KDH malo najkomplexnejší program zasahujúci najviac tém v zdravotníctve zo všetkých, avšak jednotlivé opatrenia mali veľmi rôznorodú prínosnosť, čo viedlo k ich nižšiemu priemernému hodnoteniu.

Hlas-SD predstavuje v oboch rozmeroch takmer dokonalý priemer. SMER, Aliancia aj SNS mali podľa analýzy extrémne stručné programy. Najväčší podiel pozitívne hodnotených opatrení mali Demokrati, SaS a Smer-SD, pri ktorých to bolo až 9 opatrení z 10.

Vyššiemu celkovému hodnoteniu v prípade Demokratov a Smeru však zabránilo to, že tieto kladne hodnotené opatrenia boli buď veľmi vágne, preto hodnotené len veľmi mierne nad nulou alebo sa týkali len úzkej oblasti s nízkou dôležitosťou, prípadne ich celkovo bolo málo.

Absentovali úspory a náklady

Pozitívnym znamením podľa analytikov bolo, že celková kvalita programov z pohľadu komplexnosti, detailov a porozumenia problematike oproti voľbám 2020 mierne stúpla.

Do väčšiny programov sa dostali aj témy ako dlhodobá a paliatívna starostlivosť, duševné zdravie, otázky vzdelávania zdravotníkov, merania kvality či byrokracie.

Zamrzela však absencia témy zdravia marginalizovaných komunít, ale aj menší výskyt opatrení zameraných napríklad na laboratóriá a diagnostiku, tému výnimiek či štandardov.

Najzásadnejším nedostatkom však bolo chýbajúce vyčíslenie nákladov navrhovaných opatrení, a to dokonca aj pri tých s dramatickým dopadom. Rovnako tak úplne absentovala téma úspor.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan ZacharMartin SmatanaMartin VlachynskýMatej MišíkMichal Štofko
Firmy a inštitúcie AlianciaHlas-SDHnutie RepublikaINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyINESS Inštitút ekonomických a spoločenských analýzKDH Kresťanskodemokratické hnutieOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSme rodinaSMER-SDSNS Slovenská národná strana