Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni rastú závratným tempom, pacienti sa však nemusia obávať

Sociálna poisťovňa nebude dlžníkom účtovať úroky z omeškania v prípade, že sa omešká s platbou
Foto: archívne, SITA/Jozef Jakubčo
Tento článok pre vás načítala AI.

Dlhy nemocníc voči Sociálnej poisťovni rastú čoraz rýchlejšie. Ku koncu júna dosiahli 325,3 milióna eur, za prvých šesť mesiacov tohto roka tak stúpli o 108 miliónov eur. Vyplýva to zo správy o hospodárení Sociálnej poisťovne za január až jún tohto roka.

Odvody za zamestnancov

Najvýraznejšie sa voči Sociálnej poisťovni zvyšujú dlhy štátnych nemocníc. Ku koncu prvého polroka predstavovali cez 298 miliónov eur, pričom len oproti máju vzrástli o 16,2 milióna eur.

Sociálne odvody za svojich zamestnancov ku koncu júna neplatilo 15 zdravotníckych zariadení v pôsobnosti ministerstva zdravotníctva a rezortov obrany a vnútra.

Voči transformovaným zdravotníckym zariadeniam zaznamenala poisťovňa ku koncu júna pohľadávky v hodnote 27,3 milióna eur. V porovnaní s koncom mája sa pohľadávky poisťovne voči týmto zdravotníckym zariadeniam zvýšili o 988-tisíc eur.

Transformované zdravotnícke zariadenia sú tie, ktoré sa transformovali na akciové spoločnosti či neziskové organizácie. Sociálne odvody za svojich zamestnancov ku koncu júna neplatili tri transformované zdravotnícke zariadenia.

Nemocnice chráni zákon

Pacienti sa však nemusia obávať toho, že by dlhy nemocníc ohrozili poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Nemocnice totiž pred exekútormi chráni zákon.

Bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO a priatelia) ešte v novembri 2020 presadil v parlamente novelu zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorou sa majetok všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti vylúčil z exekúcií.

Ide o prípady, ak by exekúcia tohto majetku a finančných prostriedkov poskytovateľov ohrozila práva a povinnosti pacientov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marek Krajčí
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSociálna poisťovňa