Národný ústav detských chorôb bude ako prvá nemocnica na Slovensku využívať robota pri operáciách detí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
robotický operačný systém
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) bude ako prvá detská nemocnica na Slovensku využívať na operačné zákroky robotický chirurgický systém da Vinci.

Robotická operačná sála

Ústav splnil podmienky vo výzve na financovanie malých investičných projektov na podporu výstavby a rekonštrukcie nemocníc z plánu obnovy a odolnosti. Finančné prostriedky v sume 4,6 milióna eur použije na rekonštrukciu a modernizáciu lôžkovej časti oddelenia detskej neurochirurgie a zriadenie robotickej operačnej sály. Informovala o tom hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.

Roboticky asistovaný chirurgický prístup nachádza uplatnenie v mnohých chirurgických odboroch – v urológii, všeobecnej chirurgii, hrudnej chirurgii, onkochirurgii a iných a som veľmi rád, že naša nemocnica sa stane prvou detskou nemocnicou na Slovensku, kde našim pacientom budeme môcť tento typ zdravotnej starostlivosti poskytnúť,“ povedal riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Modernizácia nových priestorov

V súčasnosti je pracovisko detskej neurochirurgie situované v priestoroch Kliniky detskej chirurgie Lekárskej fakulty UK a NÚDCH. Rekonštrukciou a modernizáciou nových priestorov pre toto pracovisko chce NÚDCH zvýšiť komfort poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

V rámci lôžkovej časti NÚDCH plánuje pre neurochirurgických pacientov vybudovať nové moderne riešené izby pre jedného pacienta, maximálne dvoch na jednej izbe a so sociálnym zázemím. Nové a moderné budú tiež ambulancie, ošetrovňa, jedáleň pre pacientov a rovnako zázemie pre personál.

Roboticky asistovaná chirurgia je v súčasnosti veľmi rýchlo rozvíjajúca sa oblasť operačných odborov. Robotická operatíva umožňuje dosiahnuť veľmi dobré výsledky operačných výkonov a jej benefitmi sú predovšetkým možnosť miniinvazívneho prístupu, menšie krvné straty, rýchlejšia rekonvalescencia, menšia bolesť pre pacientov a s tým súvisiace aj skrátenie hospitalizácií.

V pediatrickej operatíve sa robotická chirurgia úspešne používa takmer vo všetkých špecializáciách pediatrickej chirurgie vrátane urológie, všeobecnej chirurgie, chirurgie hrudníka, onkochirurgie a ORL chirurgie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dana KamenickáPeter Bartoň
Firmy a inštitúcie LF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveNÚDCH Národný ústav detských chorôb