RÚVZ v Prešove zaznamenal ďalšie prípady žltačky typu A, hygienici vydali aj zákaz zhromažďovania

Hepatitída
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Prešove v piatok zaznamenal ďalších päť laboratórne potvrdených prípadov ochorení hepatitídy typu A (VHA).

45 ochorení

Tri nové prípady pochádzajú z obce Červenica, dva zaznamenali v obci Lesíček. Žltačku typu A evidujú aj v obci Tuhrina. RÚVZ vzhľadom na potenciálom šírenia ochorenia do ďalších lokalít nariadil opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení. Ako informuje RÚVZ na svojej webovej stránke, v obci Lesíček (okres Prešov) pribudli dva prípady ochorenia vo vekovej skupine 10 až 14 rokov.

„V jednom prípade sa jedná o dieťa štandardnej populácie a v jednom prípade o dieťa žijúce v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom bývania,“ informovali regionálni hygienici s tým, že celkovo v súvislosti s epidemickým výskytom ochorení v obci zaznamenali od 6. júla už 45 ochorení.

Pribúdajúce prípady

V obci Červenica (okres Prešov), kde prvý prípad ohlásili 5. septembra, v piatok pribudol jeden potvrdený prípad ochorenia na VHA vo vekovej skupine od 5 do 9 rokov a dva prípady sú medzi 10- až 14-ročnými deťmi, ktoré žijú v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom bývania.

Celkovo je v obci aktuálne hlásených šesť prípadov ochorenia. V podmienkach s nízkym hygienickým štandardom v obci podľa hygienikov žije 83 percent obyvateľov obce vrátane šiestich detí s potvrdeným ochorením na VHA.

Nízky hygienicky štandard

Regionálni hygienici zaznamenali ochorenie VHA aj v obci Tuhrina (okres Prešov), kde je takisto hlásených šesť prípadov. Prvý prípad bol z oddelenia epidemiológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou J. A Reimana v Prešove hlásený 4. septembra.

Následne dochádzalo k výskytu ďalších laboratórne potvrdených ochorení. Epidemiologické vyšetrenie v ohnisku nákazy zistilo, že 66 percent obyvateľov obce žije v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom bývania, v ktorých žije aj všetkých šesť detí s potvrdeným ochorením na VHA.

Zákaz zhromažďovania

RÚVZ na základe týchto zistení v piatok nariadil opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení a to pre všetky fyzické osoby s trvalým pobytom v obci Tuhrina a Červenica vo veku od jedného roku do pätnásteho roku života (vrátane), ktoré sa musia podrobiť lekárskemu dohľadu a aktívnej imunizácii. Hygienici zároveň vydali zákaz organizovať a usporadúvať v obciach hromadné podujatia.

RÚVZ už vo štvrtok upozornil na výskyt ochorenia a nutnosť dezinfekcie priestoroch vedenia Slovenskej pošty, škôl, či autobusového dopravcu. Zároveň informoval predstaviteľov miestnej samosprávy o potrebe informovania občanov o ochorení VHA a jeho prevencii prostredníctvom letákov, prípadne miestneho rozhlasu.

Deväť prípadov ochorenia zaznamenali regionálni hygienici aj v jednej zo stravovacích prevádzok v Prešove. V piatok nepribudol žiadny nový prípad žltačky u stravníkov a personálu zariadenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie FNsP PO Fakultná nemocnica J.A. Reimana PrešovRÚVZ PrešovRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaSlovenská pošta