Od 1. apríla platí novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, v ktorej je jednou z najväčších zmien zrušenie prednostných vyšetrení za poplatok
Po zrušení poplatkov za objednanie pacienta na určitý čas chaos v poplatkoch v zdravotníctve pokračuje. Na dnešnom brífingu v Bratislave to povedal lekár Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Valerián Potičný.
Od 1. apríla platí novela zákona o rozsahu zdravotnej starostlivosti, v ktorej je jednou z najväčších zmien zrušenie prednostných vyšetrení za poplatok. „Novelizovaný zákon si vykladá každý inak. Iným spôsobom si ho vykladá ministerstvo zdravotníctva, inak poskytovatelia zdravotnej starostlivosti a pacienti. Všetko o dokazovaní a rozoberaní cenníkov platených výkonov ostáva na pleciach samosprávnych krajov,“ pokračuje Potičný.
Keďže sa podľa neho k ničomu nedopracovalo ani ministerstvo, ani poisťovne, kraj má riešenie. „Navrhujem, aby sme sa budúci týždeň stretli s asociáciami všeobecných lekárov, s asociáciou pediatrov a špecialistov a aby sa dohodli pravidlá,“ informoval a vysvetlil, že s ministerstvom zdravotníctva kraj neustále komunikuje. Ministerstva sa pýtajú na poplatky, pretože zákon nedáva jednoznačnú odpoveď, ako treba postupovať.
Potičný dnes pred novinármi pripomenul aj to, že poskytovatelia zdravotnej starostlivosti, ktorí chcú vyberať poplatky, musia doručiť zoznam týchto poplatkov kraju. „Ak nám to doručia, pozrieme sa na to a v prípade zjavného nezmyslu ho upozorníme na to, že takýto poplatok nemôže vyberať. V tom lepšom prípade si to poskytovateľ uvedomí a zmení to,“ pokračuje s tým, že cenník výkonov musí byť umiestnený na viditeľnom mieste a ambulancii a poskytovateľ ho musí dodržiavať. Ak to neurobí, kraj mu môže udeliť pokutu až do výšky 3 300 eur.
„V prípade, že podmieňuje poskytnutie zdravotnej starostlivosti poplatkom, ktorý súvisí priamo s poskytnutím starostlivosti, môže mu kraj dať pokutu až do výšky 16 000 eur,“ zdôraznil. „Úmysel zákona je dobrý, minul sa však účinkom, pretože nikto zo zúčastnených nevie, čo má robiť a doplácajú na to pacienti.
MZ si na vyhodnotenie zákona počká
Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla, zákon je v praxi zatiaľ len krátko. „Ministerstvo zdravotníctva od začiatku deklaruje, že k téme je možné sa vrátiť po náležitom období jeho účinnosti v praxi, po vyhodnotení podnetov. So zástupcami samosprávnych krajov, samozrejme, priebežne komunikujeme aj na túto tému,“ ukončil hovorca.
Tlačová tajomníčka BSK Veronika Beňadiková v máji informovala, že Bratislavský samosprávny kraj je vo vzťahu k poskytovateľom zdravotnej starostlivosti orgánom prenesenej štátnej moci. Má teda právo kontrolovať a sankcionovať ambulancie. Vďaka nejasnostiam v zákone však nie je možné pre BSK ako orgán kontroly stanoviť, či počínanie ambulancií je alebo nie je legálne.