Digitalizácia verejnej správy je najbolestivejšia časť Plánu obnovy, Kmec plánuje stretnutia s Rašim a Šutajom Eštokom

Peter Kmec, Jesenná ITAPA
Vicepremiér pre Plán obnovy a odolnosti SR Peter Kmec počas tlačového brífingu v rámci Medzinárodnej konferencie Jesenná Itapa 2023 v hoteli Crowne Plaza v Bratislave. Bratislava, 21. november 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Digitalizácia verejnej správy je najbolestivejšia časť celého Plánu obnovy a odolnosti SR. Podpredseda vlády pre túto oblasť a zároveň využívanie eurofondov Peter Kmec (Hlas-SD) o tom informoval s tým, že preto bude mať úzke koordinačné stretnutie s ministrom investícií, regionálno rozvoja a informatizácie Richardom Rašim a následne aj s ministrom vnútra Matúšom Šutajom Eštokom (obaja Hlas-SD).

Ako vieme, 20 % prostriedkov z plánu obnovy musí byť nasmerovaných na IT projekty a digitalizáciu, pretože je to jedna z dvoch priorít plánu obnovy popri zelenej agende,“ upozornil Kmec v utorok na konferencii o informačných technológiách a inováciách Jesenná ITAPA 2023.

Zvýšenie konkurencieschopnosti

Vicepremiér verí, že sa tieto peniaze podarí efektívne vyčerpať a hlavne, aby to občania pocítili v každodennom živote. Pokiaľ ide o inovácie, Kmec chce pokračovať vo viacerých aktivitách z minulosti, hlavne na úrade vlády.

Ako príklad uviedol prípravu Národnej stratégie pre výskum, vývoj a inovácie do roku 2030, pričom viaceré opatrenia majú slovenskú ekonomiku posunúť na vyšší stupeň najmä z pohľadu konkurencieschopnosti.

Je tam aj viacero legislatívnych návrhov, vrátane pokračovania super odpočtu dane pre vedu a výskum, čo podniky veľmi žiadajú od štátu, aby mohli inovovať a používať prostriedky na inovácie,“ poznamenal vicepremiér.

Priatelia inovácií v koalícii

V koalícii podľa Kmeca vznikla skupina priateľov inovácií. Ako podotkol, s kolegami vo vláde, ministerkou hospodárstva Denisou Sakovou a ministrom školstva Tomášom Druckerom (tiež Hlas-SD), sú na jednej vlnovej dĺžke, čo sa týka pokračovania v inovačnej politike a presadzovania národnej stratégie.

Ostatné rezorty sa budú musieť zapájať. Je veľmi dôležité, aby tieto zložky v koalícii spolupracovali. Úlohou týchto dvoch ministerstiev je upratať v schémach rozdeľovania grantov. Na školstve či hospodárstve sú desiatky rôznych agentúr, kde efektívnosť využívania prostriedkov je veľmi nízka,“ dodal Kmec. Vzniknúť majú dve agentúry – grantová na školstve a investičná na hospodárstve.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováMatúš Šutaj EštokPeter KmecRichard RašiTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokracia