Skutočnosť, že Slovensko patrí do Európskej únie, predstavuje pre krajinu pod Tatrami úplne existenciálnu záležitosť.
Malá otvorená ekonomika
V relácii Miroslava Wlachovského Okno do sveta na portáli sita.sk to uviedla veľvyslankyňa Európskej únie na Ukrajine – Slovenka Katarína Mathernová. Podľa nej sa na Slovensku málo rozpráva o benefitoch, ktoré máme z toho, že sme členmi EÚ.
>>> Celý rozhovor s Katarínou Mathernovou
Okno do sveta: Mathernová odmieta, že pozvanie Ukrajiny na prístupové rokovania do EÚ bolo len politickým gestom (rozhovor)
„Myslím si, že to (členstvo v EÚ) ukotvuje Slovensko v demokratickom svete. V prosperujúcom svete… Myslím si, že Slovensko má dosah na veci alebo mohlo by mať dosah na veci, na ktoré by ako samostatný štát tejto veľkosti nikdy nemal. Spolu rozhodovať o mnohých veciach. A takisto my sme malá otvorená ekonomika. Čiže byť v takejto obrovskej zóne voľného obchodu je pre nás ekonomicky a pre každého občana ekonomicky nielenže želateľné, ale nutné,“ povedala slovenská politička v štruktúrach Únie.
Možnosť čerpania eurofondov
Hlavne mladí ľudia si podľa nej úplne zvykli a považujú za bežné tie možnosti, ktoré EÚ dáva. Ako príklad uviedla vzdelávací program Erasmus.
„Keď sa takto rozprávam so známymi, priateľmi každý mi hovorí, že moja neter, moja dcéra, môj syn študujú na Erasme tam a tam… Dá sa ísť študovať na pol roka, na rok, v podstate bez väčších problémov. Niečo, čo v čase, keď som ja študovala, bol len nesplniteľný sen.“ Ako ďalší z veľkých benefitov Mathernová poukázala na možnosť čerpania eurofondov, aj keď v ich efektívnom využívaní má Slovensko ešte rezervy.
Podľa Mathernovej na ďalšie fungovanie Slovenska i samotnej Únie bude veľmi vplývať to, ako sa vyvinie vojna na Ukrajine. Tvrdí, že Slovensko by v budúcnosti mimoriadne vyťažilo zo vstupu Ukrajiny do EÚ.
„Pre našu bezpečnosť, ale ešte by som aj dodala, aj vnútroštátne, nič lepšie sa nemôže stať na pozdvihnutie východného Slovenska, ako mať prosperujúcu krajinu za hranicami. Všetci si pamätáme na Burgenland v Rakúsku. Líšky tam dávali dobrú noc a teraz je to prekvitajúca časť Rakúska. No a to isté by sa stalo na našom východe od Košíc ďalej aj okolo tohto mesta, keby Ukrajina bola v EÚ a, samozrejme, neprebiehala tam takáto hrozná vojna,“ skonštatovala Mathernová.