Študenti odchádzajú na vysoké školy do zahraničia, zvýšené štipendium podľa progresívcov nepomôže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Ani zvýšená suma na štipendium od ministerstva školstva nepomôže k tomu, aby slovenskí študenti neodchádzali na vysoké školy do zahraničia a ostávali na Slovensku v profesiách, kde je v súčasnosti nedostatok ľudí.

Opatrenie totiž necieli na skutočné dôvody, prečo sú tieto povolania nedostatkové. Povedala to poslankyňa Národnej rady SR za Progresívne Slovensko Tina Gažovičová.

Podpora je iba do úrovne bakalára

Štipendiá poberajú len tí, ktorí by aj tak študovali doma. Navyše, ani pri študentoch, ktorí dostanú štipendiá, nevieme zaručiť, že sa absolventi zamestnajú vo vyštudovanom odbore,” myslí si.

Poslankyňa PS Ingrid Kosová upozorňuje, že kým ministerstvo identifikovalo 110 študijných programov pre nedostatkové povolania, štipendium sa má týkať len 400 študentov.

Finančná podpora smeruje tiež iba do úrovne bakalára, pričom ministerstvo medzi nedostatkové profesie zaradilo prevažne také, na ktoré absolventi potrebujú magisterský titul.

Otázne je aj financovanie opatrenia, keďže jeho uskutočniteľnosť je naviazaná na Plán obnovy a odolnosti. Jeho hodnotenie je momentálne pozastavené v dôsledku krokov súčasnej koalície a ohrozovania právneho štátu,” hovorí Kosová.

Štipendisti dostanú 300 eur mesačne

Štipendijná schéma Študuj doma, Slovensko ťa odmení financovaná z Plánu obnovy má motivovať študentov vo vybraných nedostatkových profesiách, ako sú učiteľstvo či verejné zdravotníctvo.

V budúcom akademickom roku by mohli dostať príspevok 16,5 tisíca eur namiesto súčasných deväť tisíc. Štipendisti budú dostávať 300 eur mesačne počas troch akademických rokov.

Sumou 16 500 eur podporíme v akademickom roku 2024/2025 študentky a študentov študijných programov, ktoré sú naviazané na dlhodobo nedostatkové povolania, akými sú učitelia, ošetrovatelia, lekári, ale takisto zamestnanci v oblasti jadrovej energetiky,“ uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Poznamenal, že rezortu ide hlavne o motiváciu maturantov, aby išli študovať študijné odbory, ktoré vedia pomôcť trhu práce a spoločnosti na Slovensku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ingrid KosováTina GažovičováTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie Hlas-SDMinisterstvo školstva SRPS Progresívne Slovensko